Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy bolą oczy? Okulista odpowiada na pytania Czytelników

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
- AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to najczęstsza przyczyna utraty widzenia u osób po 50. roku życia na świecie - mówi okulista Rafał Paczała.
- AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to najczęstsza przyczyna utraty widzenia u osób po 50. roku życia na świecie - mówi okulista Rafał Paczała. archiwum
To był kolejny dyżur lekarza przy naszym redakcyjnym telefonie. Na pytania Czytelników odpowiadał okulista Rafał Paczała

Mam 53 lata pracuję przy komputerze 8 godzin dziennie (jestem księgową), korzystam ze szkieł korygujących +2,5. Mam problem z oczami, gdyż bardzo mi łzawią. Od dwóch miesięcy brałam przepisane przez lekarza krople, robiłam też okłady z herbaty. Chwilowo problem się wyciszył, ale teraz oczy oprócz łzawienia (zwłaszcza, jak jestem na powietrzu) zaczęły również piec i mam wrażenie, jakbym słabiej widziała. Proszę o poradę, jak zadziałać, aby było lepiej.
- Proponuję jeszcze raz zbadać dokładnie wadę wzroku. Zwykle objawy, jakie Pani opisuje, są wynikiem nieprawidłowej bądź niedostatecznej korekcji wzroku. Najczęściej wystarczą odpowiednio dobrane okulary do komputera, by objawy ustąpiły. Zalecam wizytę u okulisty i odpowiednie dobranie okularów. Ze względu na rzadsze mruganie podczas pracy przy komputerze oczy szybciej wysychają i z tego względu zalecane jest stosowanie kropli nawilżających, najlepiej bez konserwantów, 4-5 razy dziennie.

Mam zespół suchego oka. Czy kwalifikuję się do korekty wady wzroku. Obecnie -6,0.
- Po pierwsze, najważniejsze jest zdiagnozowanie zespołu suchego oka. Przyczyn tej dolegliwości może być bardzo wiele, np. niedostateczna produkcja łez związana z chorobami ogólnymi (tarczycy, zaburzeniami hormonalnymi i wieloma innymi), zaburzenia gruczołów Meiboma związane z zapaleniem brzegów powiek, bakteryjnym, nużeńcowym lub innymi. W przypadku odnalezienia przyczyny i jej wykluczenia, korekcja laserowa wzroku jest możliwa do wykonania.

Czy mając wadę – 15 i nosząc okulary -13 kwalifikuję się na operację wady wzroku i czy refunduje to NFZ?
- W obecnych czasach korygowane są wady wzroku nawet – 20 dioptrii i więcej, więc jak najbardziej można podjąć się korekty wady, o jakiej Pani mówi. Metod jest bardzo wiele, od laserowych do wymiany soczewki. W chwili obecnej NFZ nie refunduje takiej operacji, jej koszt to od 2,5 do 7 tys. zł w zależności od zastosowanej metody.

Mam otwór w plamce żółtej. Czekam na zabieg witrektomii ostatniej szansy. Czy jest jakaś furtka, jakiś inny zabieg, który może skorygować tę wadę i co będzie, jeśli ten zabieg się nie powiedzie.
- Rzeczywiście, witrektomia to metoda, jaką można leczyć tę chorobę. Skuteczność jest bardzo wysoka, bo ponad 90 proc. otworów można zamknąć, ale nie u każdego pacjenta wraca oczekiwane widzenie. Wszystko zależy od stanu zaawansowania choroby.

Od pół roku widzę za mgłą, bardzo słabo. Jestem w trakcie leczenia poważnej choroby skóry, przyjmuję steryd o nazwie Metypret. Czy problemy ze wzrokiem mogą być spowodowanie lekiem?

- Najprawdopodobniej w Pana przypadku mamy do czynienia z zaćmą posterydową. Jest to tzw. zaćma podtorebkowa i zapewne widzi Pan słabiej w przypadku dużego oświetlenia. Tę zaćmę łatwo można usunąć. Krople w tym przypadku nie będą skuteczne, najlepszym rozwiązaniem jest zabieg. Operacja usunięcia zaćmy jest prosta i nie daje powikłań.

Czy soczewki kontaktowe kupowanie na własną rękę szkodzą oczom? Okulista zapisał mi soczewki 5 lat temu, od tego czasu nie byłam na wizycie, ale czuję, że wzrok się pogorszył, dlatego w sklepie wybieram mocniejsze soczewki. Niestety, widzę przez nie jak za mgłą. Czy nie popełniam błędu w doborze soczewek?
- W przypadku noszenia soczewek zalecana jest kontrola okulistyczna przynajmniej raz w roku. Proponowałbym udać się do lekarza przed zakupem kolejnych soczewek. Okulista sprawdzi, w jakim stanie jest rogówka i spojówki powiekowe oraz dobierze odpowiednia korekcję. Nadmienię, iż zbyt długie noszenie nieodpowiednich soczewek może spowodować m.in. narastanie nieprawidłowych naczyń na rogówkę i brodawkowate zapalenie spojówek.

Nagle pojawiła się u mnie suchość oka. Mam nadciśnienie, ale poważniej nie choruję. Całe oko mam suche – powieki, spojówki. - Stosuję maść, ale nie wiem, co jeszcze można zrobić?
Myślę, że cierpi Pan na zapalenia brzegów powiek bądź zmiany alergiczne. Ciężko określić powód bez zbadania Pana. Warto wybrać się do okulisty, który określi przyczynę problemu.

Moja córka ma 6 lat i od jakiegoś czasu bardzo intensywnie mruga oczami. Jaka może być przyczyna? Ograniczyłam jej już komputer i telewizor, ale objawy nie ustąpiły. Podaję jej magnez, ale też nie widzę efektów.
Przyczynami mogą być wada postępująca, nieskorygowana, alergia (u córki Czytelniczki alergię wykluczono- dop. red.), tik nerwowy, zaburzenia naurologiczne, a nawet pasożyty. Zacząłbym diagnozowanie od zbadania wzroku i ustalenia ewentualnej wady, bo w większości wypadków to ona jest powodem takiego zachowania. Oczywiście, zrównoważona dieta i przebywanie na świeżym powietrzu, szczególnie dla dziecka, też są ważne.

Mam AMD. Przyjęłam już 10 zastrzyków. Czy jestem na nie skazana już do końca życia jest jakaś metoda, która pomoże mi odzyskać wzrok?
- AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to na świecie najczęstsza przyczyna utraty widzenia u osób po 50. roku życia. Dzieli się na dwa typy: suche i wysiękowe. Postać sucha jest najczęstsza i występuje u ponad 80 proc. chorych na AMD, często nie daje objawów, w niektórych wypadkach przechodzi w postać wysiękową, która wymaga drogiego i długiego leczenia. W chwili obecnej mamy możliwość powstrzymania progresji zmian wykonując laser 2RT.
Czy w wysiękowym też może pomóc?
- Tak. W niektórych wypadkach działa wspomagająco i znacznie zwalnia postęp choroby.

Mam stwierdzoną jaskrę kąta zamykającego i początku zaćmy. Czy przy jaskrze można robić operację zaćmy?
- Tak, w przypadku tego rodzaju choroby operacja zaćmy jest możliwa, a często nawet wskazana. Okulista oceni możliwość jej wykonania.

Czytaj też: Guzek w piersi! Co robić? Onkolog odpowiada na pytania Czytelników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska