MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lato zamknięte w słojach

Marta Walczak
fot. DiGiTouch
Domowe przetwory może nie są teraz tanie, ale smaczne.

Już niejedne owoce i warzywa możemy zawekować. Dla mniej doświadczonych piszemy jak się zabrać do robienia zapasów.

Pierwszy sposób zamykania słoików - "wekowanie" to zamykanie za pomocą gumki i sprężyny. W taki sposób szykujemy głównie kompoty. Musimy wtedy pamiętać, że po wlaniu kompotu wraz z owocami do słoików należy je zagotować w dużym garnku z gorącą wodą. Wtedy jesteśmy pewni, że gumka dobrze się zassała.

Drugi sposób, szczególnie przydatny do przygotowanie konfitur, dżemów, marmolady i galaretek, to wykorzystywanie słoików z nakrętkami, czyli twisty. Zanim przejdziemy do nakładania przetworów do słoików należy dopasować odpowiednie nakrętki, a słoje ogrzać. Nie robimy tego w gorącej wodzie, bo słoiki muszą być suche. Najlepiej na chwilę włożyć je do piekarnika. Po nałożeniu dżemu do słoiki wykorzystujemy metodę zwaną "suchym pasteryzowaniem", inaczej "pod kocykiem". Należy ułożyć słoje na blacie, do góry nogami, aby nakrętki dobrze się zassały i przykryć ściereczką lub kocem, aby utrzymały ciepło. Wyciągamy najwcześniej po dwudziestu minutach.

Słodkie dżemy

Do przygotowania używamy owoców całych lub krojonych, które smażymy z cukrem. Mogą to być dżemy jedno- lub wieloowocowe. W zależności od tego czy lubimy dżemy bardzo słodkie i z jakich owoców go robimy, dodajemy od 40 dag do jednego kg cukru na kg owoców. Ze smażonych owoców zbieramy pianę i uważamy, żeby się nie przypaliły. Jeszcze gorący dżem wkładamy do słoików.

Niektóre owoce, jak truskawki czy maliny, mają mało pektyn, co spowoduje, że dżem nie będzie gęsty. Możemy wtedy dodać inny owoc z dużą zawartością pektyn, jabłka czy porzeczki. Dżem smażymy w szerokich płaskich rondlach, aby ułatwić odparowywanie.

Owocowe galaretki

Powstają, gdy owocowy sok owocowy, bogaty w pektyny, gotujemy z cukrem. Jeżeli chcemy zrobić pyszną galaretkę z owoców o małej zawartości pektyn należy dodać pektyny w proszku. Im sok lepiej żeluje, tym mniej wymaga cukru i krócej go gotujemy. Ma też lepszą jakość i silniejszy aromat. Na jeden litr soku dodaje się od 50 dag do jednego kg cukru. Galaretka jest gotowa wtedy, gdy kropla gorącego soku spadnie z łyżki na zimny talerz i się nie rozpłynie. Lejemy go do słoików, wtedy stężeje.

Konfitury z syropu

O czym pamiętać

  • owoce na przetwory kupujmy świeże
  • odrzucamy owoce nadgnite, bo mogą zepsuć smak przetworów
  • owoce myjemy w letniej wodzie
  • owoce szypułkowe najpierw myjemy, potem usuwamy szypułkami
  • owoce białe, jak jabłka czy gruszki, nie ściemnieją, kiedy po obraniu skropimy sokiem z cytryny lub kilkoma kroplami octu winnego
  • podczas smażenia i gotowania unikamy gwałtownego wrzenia, bo powodują pękanie owoców
  • przetwory wkładać do słoików zaraz po zdjęciu z ognia
  • słoiki wypełniać dżemem aż po brzegi
  • przetwory przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, dalej od słońca
  • Stosujemy składniki w proporcjach jeden do jednego, czyli jeden kg owoców i jeden kg cukru. Z cukru szykujemy gęsty syrop dolewając około szklanki wody lub soku z tych owoców. W tym syropie smażymy owoce. Smażymy przez kilka dni i powoli, bo w innym wypadku owoce mogą się kurczyć, marszczyć, a czasem twardnieć. Pamiętajmy o zbieraniu piany z konfitur, żeby nie powodowała ona późniejsze psucie się przetworu. W dobrze przygotowanych konfiturach jest taka koncentracja cukru, ze przetwór się nie psuje. Może nie być nawet zamknięty hermetycznie, wystarczy obwiązanie papierem pergaminowym.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska