MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Latające kleszcze” w Polsce. Strzyżaki sarnie gryzą, ale różnią się od kleszczy. Chmary owadów uwielbiają lasy. Jak wyglądają?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zazwyczaj strzyżaki atakują zwierzęta leśne i psy, które mogą pojawić się na spacerze. Sprowokowane czasem gryzą ludzi.
Zazwyczaj strzyżaki atakują zwierzęta leśne i psy, które mogą pojawić się na spacerze. Sprowokowane czasem gryzą ludzi. GettyImages/Karl Ander Adami
„Latające kleszcze” wiosną rozpoczynają swoją aktywność, trzeba więc być czujnym nie tylko w lesie. Strzyżaki sarnie, zwane też jelenimi, to zmora wiosny i lata. Choć nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia, ich ukąszenie boli i może powodować reakcję alergiczną. Co to za owady? Gdzie je spotkasz?

Spis treści

Choć podobne, strzyżaki i kleszcze to dwa różne byty. Nazwa „latających kleszczy” może być myląca, w rzeczywistości strzyżaki to owady o trzech parach odnóży, porzucają skrzydła, gdy znajdą żywiciela i choć są męczące, nie są aż tak groźne jak kleszcze.

Jak wyglądają strzyżaki? Tym różnią się od kleszczy

Strzyżaki mogą być mylone z kleszczami, ale da się je rozpoznać. Mają skrzydła, podłużny pancerz z chityny i pazurki, którymi wczepiają się w ofiarę. Oderwanie takie osobnika lub próba jego zgniecenia są dość trudne. Żyją w lasach i na ich obrzeżach. Mogą być uciążliwe dla osób, które mieszkają w pobliżu, a także dla amatorów wycieczek na łonie natury.

Od lat Lasy Państwowe uczulają, że „nie ma co panikować, są w lasach od zawsze tak samo jak komary czy meszki i choć potrafią być uciążliwe, nie warto z ich powodu rezygnować z wypraw do lasu”.

Kleszcze nie mają skrzydeł, są pajęczakami. Co jednak nie zmienia tego, że sezon na kleszcze w pełni i trzeba na siebie uważać, przypominają co roku leśnicy.

Czy „latające kleszcze” są groźne dla człowieka?

Z tych dwóch grup większe zagrożenie stanowią kleszcze. Pajęczaki ciężko zauważyć, a gdy już wbiją się pod skórę, trzeba działać szybko, by uniknąć zakażenia boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu. Nie oznacza to jednak, że strzyżaki nie przenoszą chorób. Najczęściej kończy się na reakcji alergicznej, mogą być jednak źródłem bakterii Bartonella, gdzie objawy są podobne do grypy i obejmują zmiany skórne.

Ugryzienie strzyżaka jest bolesne. Tak odstraszysz owady

Gdy ugryzie strzyżak sarni, nie zauważysz tego od razu. Obrzęk następuje po kilku dniach i utrzymuje się dość długo, bo nawet miesiąc. U alergików dochodzą problemy z oddychaniem, a także rumień. Warto jednak podkreślić, że celem owadów nie jest człowiek, ich grupą docelową są zwierzęta, zwłaszcza sarny, jelenie, łosie, a także psy.

Strzyżaki można spotkać od maja/czerwca do jesieni, jeśli jest ciepło, to chmary owadów latają nawet w listopadzie. W niektórych regionach nazywa się je nie tylko „latającymi kleszczami”, ale także łowikami lub wszami sarnimi i jelenimi. Czy da się je odstraszyć? Wśród naturalnych sposobów wymienia użycie konkretnych zapachów, np. mięty czy kamfory, przy ataku chmary może to być jednak nieskuteczne. Na nic zda się również odzież – może chronić przed kleszczem, ale nie przed strzyżakiem. Ten potrafi się wczepić zarówno w bluzkę, spodnie, jak i w skórę oraz włosy. Najlepiej wybrać repelenty.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Latające kleszcze” w Polsce. Strzyżaki sarnie gryzą, ale różnią się od kleszczy. Chmary owadów uwielbiają lasy. Jak wyglądają? - Strefa Agro

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska