Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalny rozkład jazdy na weekend. Żniwa w Białkowie, tango w Żaganiu, piknik naukowy w Zielonej Górze, targ średniowieczny w Świdnicy

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W niedzielę (23.07), w godzinach 14-19, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, zaprasza na VI. Dzień Archeologii „Tempus Mercatus - Jarmark w średniowieczu”.
W niedzielę (23.07), w godzinach 14-19, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, zaprasza na VI. Dzień Archeologii „Tempus Mercatus - Jarmark w średniowieczu”. Jarosław Wnorowski
Prawie końcówka lipca, szczyt urlopowy, dni już trochę krótsze, to znak, że półmetek wakacji tuż przed nami. W kulturze jednak ofert co niemiara i nie będzie powodów, aby się nudzić. Przed nami m.in. Piknik Naukowy w Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, festyn "Jak to z chlebem było" w Białkowie k. Cybinki, targ średniowieczny w Muzeum Archeologicznym Środowego Nadodrza w Świdnicy, Festiwal Baniek Mydlanych w Sulechowie oraz festiwal Po Prostu-Po Polsku w Ochli oraz w Żarach.

ŚWIDNICA

W niedzielę (23.07), w godzinach 14-19, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, zaprasza na VI. Dzień Archeologii „Tempus Mercatus - Jarmark w średniowieczu”. Wydarzenie będzie opowiadać o historii dawnej Zielonej Góry. Wydarzenie będzie miało charakter imprezy plenerowej. Jego najważniejszym punktem będzie strefa jarmarczna z kramami rzemieślników (m.in. garncarz, kaletnik, tkacz, cieśla i piwowar), przy których wytwórcy będą prezentować tajniki swojej pracy, prowadzić warsztaty i sprzedawać wyroby. Powstanie także symboliczna „karczma”, gdzie będzie można spróbować potraw dawnej kuchni oraz poznać tradycyjną gościnności i rozrywki. Nie zabraknie też zielarki. W trakcie wydarzenia pojawią się dodatkowo kuglarze, zorganizowane zostanie przedstawienie kukiełkowe oraz koncert muzyki dawnej. Wstęp wolny.

ŻAGAŃ

W środę (26.07) o godz. 19, w sali kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury odbędzie się inauguracja jubileuszowego - bo już piątego festiwalu „Tango Barcocco”. Tego wieczoru będzie można zobaczyć spektakl muzyczny „Tango mych snów”. Wstęp wolny. Najbardziej znanymi argentyńskimi kompozytorami tanga byli: Astor Piazzolla, Carlos Gardel, Osvaldo Pugliese, Carlos Di Sarli, Francisco Canaro, Juan d'Arienzo i Anibal Troilo. W Polsce tanga komponował przede wszystkim Jerzy Petersburski. Odmianą tego tańca jest milonga wywodząca się z melodii ludowych, która najbardziej popularna była w Buenos Aires i charakteryzuje się mocnym rytmem. Podczas żagańskiego święta tanga, które potrwa do 30 lipca, nie zabraknie muzyki na żywo i wielu innych niespodzianek, w tym „milongi śniadaniowej” czy „Milongi Open Air”, które odbędą się w różnych miejscach miasta.

SULECHÓW

W niedzielę (23.07), Sulechowski Dom Kultury zaprasza od 15 do 17.30 do Krainy Bajkowych Animacji oraz na Festiwal Baniek Mydlanych, który odbędzie się na polanie za przedszkolem nr 6 przy ul. Kusocińskiego. Organizatorzy przygotowali darmowy płyn do robienia baniek mydlanych, przeprowadzą bańkowe zabawy, a także zapewnią bajkowe animacje. Pojawią się ponadto akcesoria do puszczania baniek, kolorowe łakocie oraz dmuchańce. Wstęp wolny dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych.

BIAŁKÓW

W sobotę (22.07), w Białkowie, odbędzie się impreza edukacyjno-integracyjna "Jak to z chlebem było czyli od ziarenka do bochenka”. Całość rozpocznie się o godz. 11, barwnym korowodem i przemarszem na miejsce żniw. Po nich nastąpi pokaz młócki cepem, mielenie ziarna w żarnach oraz wypiek chleba w piecu chlebowym, którym się na koniec wszyscy podzielą. Całość zakończy się biesiadą ludową. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

W sobotę (22.07) Centrum Nauki Keplera, zaprasza na Piknik Naukowy. Odbędzie się on w godz. 12-17, na parkingu przy Centrum Przyrodniczym (ul. J. Dąbrowskiego). Całość zostanie podzielona na strefy: kosmos, przyroda, eksperyment i partnerzy, w których przygotowano liczne pokazy i doświadczenia. Organizacja pikników z nauką wpisało się już w coroczny program działań Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Jak przystało na tego typu wydarzenie, goście mogą liczyć na wiele pokazów i zabaw. W strefie przyrody będą to: poszukiwanie złota, stolik wodny, życie pod wodą, łowienie rybek, wodne koło fortuny, a także pokazy pt. Świat gadów, świat owadów czy spotkanie z przedstawicielami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W strefie kosmosu można liczyć na „Trening astronauty”, obserwacje Słońca, prezentacje łazika marsjańskiego oraz możliwość zrobienia zdjęć w astro-fotobudce. Z kolei w strefie eksperymentów rozgości „Miasto Nauki”, w którym odbędą się różne pokazy naukowe. Pojawi się ponadto mobilne laboratorium przyszłości. Tego dnia będzie możliwe zwiedzanie wystawy w Centrum Przyrodniczym, które odbędzie się o 12.15, 13.30, 14.45 i 16. Nie obędzie się dodatkowo bez losowania nagród dla uczestników gry terenowej. Wstęp wolny.

Lato Muz Wszelakich

W Zielonej Górze, w sobotę (22.07) o godz. 20, w Cafe Noir wystąpią zespoły „It’s July Already” oraz „Sweet Monday”, zaś w parku książęcym w Zatoniu o 21.30, w ramach „Okna na muzykę” będzie po hiszpańsku, po włosku i po niemiecku - czyli operetka w trzech wymiarach. W środę (26.07) o godz. 11 spod parkingu przy amfiteatrze (ul. Cz. Niemena), na Jagodowe Wzgórze i na Górę Wilkanowską wyruszy spacer z przewodnikiem lubuskim z cyklu „Nie nudzę się latem”. Wieczorem o 21.30, na placu Teatralnym, z cyklu „Bon voyage z filmem francuskim” obejrzymy produkcję „A oni dalej grzeszą, dobry Boże!”. W czwartek (27.07) o 17.30, w parku pałacu w Starym Kisielinie, odbędzie się potańcówka, a o godz. 19 na placu Teatralnym w ramach „Odwiedzin w urodziny”, w programie „Ten drogi Lwów, to miasto snów” wystąpi Stanisław Górka. Natomiast w piątek (28.07) o 17 (Plac Teatralny) z cyklu „Bajki, bajdy, banialuki” zagości „Pchła Szachrajka”, o 19, na scenie przed filharmonią, zaśpiewa Marcin Januszkiewicz z zespołem, o 20 w Cafe Noir rozpocznie się „Latino night”, a o 20 na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni, rozpocznie się pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego „A niebo gwiaździste nade mną...”.

OCHLA - ŻARY

W sobotę (21.07) o godz. 17 w Zagrodzie Kamiennej w Skansenie w Zielonej Górze–Ochli (Pieśni polskiego romantyzmu) oraz o 20 w Pałacu Promnitzów w Żarach (Kiepuriada), odbędzie się festiwal „POprostu-poPOLSKU”. To kontynuacja projektu społeczno-kulturalnego Teatru „Scena Kamienica” we Wrocławiu, obejmującego swoim zasięgiem trzy województwa południowo-zachodniej Polski. Głównym jego celem jest udostępnienie projektów muzycznych teatru społecznościom lokalnym oraz turystom w okresie letnim, poprzez organizację wydarzeń w miejscach zupełnie nieoczywistych, a zasługujących na szczególną uwagę. Wszystkie wybrane lokalizacje to obiekty o bogatej historii i stanowiące narodowe dziedzictwo, takie jak zamki, pałace oraz skanseny kultury ludowej. Redakcja objęła wydarzenie swoim patronatem. Wstęp wolny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Punktualnie o godz. 19, w sobotę (22.07), na scenie na gorzowskim Starym Rynku wystąpi zespół „Caryna” założony w 2008 r. z inicjatywy Łukasza Nowaka - autora tekstów większości piosenek, od lat aktywnie działającego w nurcie piosenki studenckiej. Wysłuchamy utwory z nurtu folku, bossanovy, country, reggae, rocka oraz ballady. Około 20, zagra i zaśpiewa „Warszawskie Combo Taneczne”. Repertuar grupy to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które kiedyś bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Na swojej scenie letniej, Teatr im. J. Osterwy, wystawi także w sobotę o 20.30, spektakl muzyczny „W starym kinie” z Tamarą Arciuch, a następnego dnia - "Ławeczkę" w wykonaniu aktorów Lubuskiego Teatr z Zielonej Góry. Błonia nad Wartą wypełnią się w sobotę wieczorem muzyką w ramach „Wartowni”, a w niedzielę (23.07) – jogą, warsztatami i targami rękodzieła. Z kolei na placu Sztuk przy Filharmonii Gorzowskiej, o godz. 17, w ramach Pikników Chopinowskich na fortepianie zagra Adam Kośmieja. Wieczorem o 19, na gorzowskim Starym Rynku, wystąpi Dawid Troczewski Quartet w programie „Piazzolla”. Kompozycje są zaaranżowane na akordeon, organy Hammonda i jazzową sekcję rytmiczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska