Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa umierają? Nie przed Galerią BWA w Zielonej Górze! [ZDJĘCIA]

Redakcja
Galeria BWA w Zielonej Górze, 27 listopada 2015 r.: plon warsztatów „Żywe kolekcje”: odpowiedź na akcję  „Drzewa umierają publicznie” z 1975 r.
Galeria BWA w Zielonej Górze, 27 listopada 2015 r.: plon warsztatów „Żywe kolekcje”: odpowiedź na akcję „Drzewa umierają publicznie” z 1975 r. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Trwa cykl warsztatów „Żywe kolekcje” Fundacji Salony, podczas których artyści wraz z młodymi ludźmi przywracają pamięć o rozsławiających Zieloną Górę sympozjach Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej.

Tym razem „na warsztat” trafiła akcja „Drzewa umierają publicznie”, którą zrealizował w 1975 r. w ramach VII Złotego Grona Stefan Papp. Wtedy artysta chciał zwrócić uwagi opinii publicznej na obumierające drzewa przy al. Niepodległości w Zielonej Górze.

Na tamtej manifest odpowiedzieli teraz podopiecznymi świetlicy socjoterapeutycznej „Gniazdo”. Zajęcia z młodymi artystami poprowadzili: Basia Bańda i Michał Jankowski.

Tymczasem 1 grudnia o 12.00 Muzeum Ziemi Lubuskiej, przy współudziale Liceum Plastyczne w Zielonej Górze, kolejne warsztaty poprowadzi Stefan Hanćkowiak. Punktem odniesienia do działań z młodzieżą będzie hasło z pracy „Znaki” Pawła Jarodzkiego „Tylko sztuka cię nie oszuka”. Uczestnicy przeanalizują je za pomocą własnych środków plastycznych nawiązując do wybranych prac z kolekcji Złotego Grona autorstwa Henryka Stażewskiego oraz Jerzego Kałuckiego.

O projekcie „Żywe kolekcje”
Regionalne kolekcje sztuki współczesnej, które znajdują się w Zielonej Górze stanowią ważny potencjał kulturowy naszego miasta. Sympozja i wystawy Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej miały znaczący wpływ na kształtowanie się i rozwój lokalnego środowiska artystów wizualnych.

Ze względu na trudne warunki lokalowe Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Galerii BWA w Zielonej Górze, kolekcje sztuki współczesnej nie mogą być na stałe eksponowane, a przez to nie funkcjonują w świadomości mieszkańców. Naszą intencją jest przywrócenie ich publiczności poprzez działania edukacyjne z młodzieżą. Chcemy ukazać je w nowym kontekście i na nowo zinterpretować za pomocą warsztatów prowadzonych przez dziesięciu zaproszonych do projektu artystów wizualnych związanych z Zieloną Górą. Każdy z nich za pomocą własnych narzędzi pracy twórczej odniesie się do wybranej pracy lub autora dzieła ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Lubuskiej Zachęty Sztuki Współczesnej.
Artyści: Basia Bańda, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Stefan Hanćkowiak, Michał Jankowski, Jarek Jeschke, Aleksandra Kubiak, Marek Lalko, Tomasz Pastyrczyk, Rafał Wilk, Karolina Wiktor

Animatorzy: Beniamin Łętowski i Karol Trębuła
Kuratorka projektu: Marta Gendera
Organizator: Fundacja Salony
Partnerzy: BWA Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Stowarzyszenie Damy Radę
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska