Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria BWA w Zielonej Górze: Malowanie... kawą? Sztuki wizualne w szkole? Koniecznie!

Zdzisław Haczek
Galeria BWA w Zielonej Górze, 19-20 listopada 2015 r.: Ogólnopolska konferencja „Sztuka w Szkole. Konieczności. Możliwości. Potrzeby”.
Galeria BWA w Zielonej Górze, 19-20 listopada 2015 r.: Ogólnopolska konferencja „Sztuka w Szkole. Konieczności. Możliwości. Potrzeby”. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Malowanie kawą? Dlaczego nie! W zielonogórskiej Galerii BWA w piątek o 9.00 rozpoczął się drugi dzień ogólnopolskiej konferencji „Sztuka w Szkole. Konieczności. Możliwości. Potrzeby”.

- Tworzyliśmy z dziećmi drzewo genealogiczne. One bardzo ten warsztat przeżywały - Agnieszka Kowalska-Kucharczyk z Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wlkp. przywoływała kolejne przykłady edukacji artystycznej w swoje placówce. Mówiła też o fotomontażach, malowaniu kawą, komponowaniu obrazu nawiązującego do holenderskiej martwej natury...

W ogólnopolskiej konferencji „Sztuka w Szkole. Konieczności. Możliwości. Potrzeby”, trzeciej takiej organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachętę - Narodową Galerię Sztuki, bierze udział blisko 100 nauczycieli, artystów i edukatorów.

Cel jest jasny: edukacja artystyczna (sztuki wizualne) jest dziś w szkołach traktowana marginesowo, często w sposób nudny, mało atrakcyjny, schematyczny. Tymczasem sztuka współczesna to obszar, w który można i należy „wciągać” młodych ludzi w pomysłowy sposób. Przykładem niech będzie chociaż międzypokoleniowy „Projekt Ściana” (prezentowany przez Agnieszkę Graczew-Czarkowską z Uniwersytetu Zielonogórskiego), gdzie uczestnicy na ścianie mogli dokończyć zdanie: Sztuka to...

Albo „Projekt Etnopatchworkshop” (przygotowany przez Kalinę Patek i Michała Kiszowarę z Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze), dzięki któremu dzieci zapoznają się z elementami kultury ludowej.

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało nowe przedsięwzięcie - program „Bardzo Młoda Kultura”, którego celem jest budowanie systemowych rozwiązań wzmacniających stymulowanie kreatywności i edukacji kulturowej przez 16 podmiotów wyłonionych w drodze konkursu - po jednym z każdego województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska