Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Struny szarpać będą "ostro" i po mistrzowsku

(hak)
Jedną z gwiazd Spotkań - sztandarowej imprezy Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego - będzie 4-tissimo Guitar Quartet w międzynarodowym składzie
Jedną z gwiazd Spotkań - sztandarowej imprezy Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego - będzie 4-tissimo Guitar Quartet w międzynarodowym składzie fot. Archiwum artystów
Gdzie czterech artystów gra na dwóch gitarach? Gdzie wirtuozi instrumentów szarpanych urządzają sobie "barokową dyskotekę"? Na Lubuskich Spotkaniach Gitarowych, które odbywają się w Żaganiu, Zielonej Górze i Nowej Soli.
Lute Duo
Lute Duo

Lute Duo

Koncertem Lute Duo ruszają dziś w Pałacu Książęcym w Żaganiu VI Lubuskie Spotkania Gitarowe. O 17.30 grą na lutni i gitarze barokowej oraz toerbie zachwycą Anna Kowalska i Anton Birula. Koncert poprowadzi Marek Mikulski. Wstęp wolny.

Lute Duo będzie jedną z gwiazd koncertu inauguracyjnego Spotkań w piątek w Filharmonii Zielonogórskiej. O 19.00 wystąpią tam też: jeden z najwybitniejszych młodych polskich gitarzystów i kompozytorów Marek Pasieczny, 4-tissimo Guitar Quartet, który tworzą muzycy z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Towarzyszyć im będą kwartet smyczkowy i orkiestra FZ pod batutą Czesława Grabowskiego. Bilety: 35 zł.

Barokowa dyskoteka i...

HANNA KOWALIK dyrektor artystyczny i organizacyjny VI Lubuskich Spotkań Gitarowych, inicjatorka powstania i prezes Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego
HANNA KOWALIK
dyrektor artystyczny i organizacyjny VI Lubuskich Spotkań Gitarowych, inicjatorka powstania i prezes Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego

HANNA KOWALIK
dyrektor artystyczny i organizacyjny VI Lubuskich Spotkań Gitarowych, inicjatorka powstania i prezes Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego

- Wykonanie "Tico-tico" w cztery osoby na dwóch gitarach - to trzeba zobaczyć! - mówi HANNA KOWALIK, dyrektor artystyczny i organizacyjny VI Lubuskich Spotkań Gitarowych

- Skąd lutnia barokowa na Spotkaniach Gitarowych?
- Lutnia była jednym z najpopularniejszych instrumentów epoki renesansu i baroku. To królowa ówczesnych salonów. Muzyka tego okresu zyskuje obecnie coraz większą rzeszę sympatyków i dlatego w tym roku obok lutni zagości również gitara barokowa oraz teorba. A to dzięki znakomitemu duetowi Lute Duo. Anton Birula i Anna Kowalska, absolwenci Królewskiego Konserwatorium w Hadze, koncertują w całej Europie, współpracowali m.in. ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedym. Niespodzianką festiwalu będzie również koncert zatytułowany "barokowa dyskoteka", na który zapraszam w sobotę do sali filharmonii.

- Marek Pasieczny doktoryzuje się właśnie w Nowej Zelandii. Jak tego wirtuoza gitary, który m.in. współpracował z Anną Marią Jopek i Patem Methenym, udało się zaprosić do Zielonej Góry? Działa już marka imprezy?
- Myślę, że tak! Marek Pasieczny zgodził się zagrać na naszym festiwalu bez wahania, chociaż już następnego dnia wylatuje na wcześniej zaplanowane tournee koncertowe po Japonii i zgranie terminów nie było proste. Pan Marek jest nie tylko znakomitym gitarzystą, kameralistą, ale i kompozytorem, cenionym m.in. przez maestro Krzysztofa Pendereckiego.
W roku, w którym obchodzimy 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, artysta zaprezentuje, opartą na polskim folklorze, swoją kompozycję "Concerto polacco".

- Inna gwiazda wydarzenia: 4-tissimo Guitar Quartet zza wschodniej granicy podobno gra... głośno?
- Zespół nie będzie grał głośno. Zapewniam jednak, że po ich koncercie będzie bardzo głośno w Zielonej Górze. Kwartet tworzą trzy piękne gitarzystki oraz najlepszy gitarzysta Rosji (laureat 15 międzynarodowych konkursów). Nazwa zespołu mówi sama za siebie: grający w nim artyści we własnych karierach solowych brawurowo "odegrali" swoje role. Program recitalu zawiera znane przeboje muzyki klasycznej i popularnej, a wykonanie
utworu "Tico-tico" w cztery osoby na dwóch gitarach będzie ukoronowaniem całego koncertu.

- "Besame mucho" w wykonaniu wirtuoza akordeonu Wiesława Prządki - tego koncertu
też pewnie nie można opuścić!

- Koncert duetu gitarowo-akordeonowego - Robert Horna i Wiesław Prządka - będzie zwieńczeniem festiwalu. To prawdziwa gratka dla miłośników muzyki latynoamerykańskiej. Program wypełnią utwory Astora Piazzolli oraz Richarda Galliano, ale już te dwa nazwiska znakomitych twórców wystarczą, by zatopić się w atmosferze argentyńskiego tanga. Szczególne znaczenie ma tu miejsce koncertu: Piwnica Artystyczna Kawon wydaje się być najodpowiedniejsza dla tego rodzaju muzyki. Będzie okazja, by nie tylko słuchać, ale i napić się kawy, a może i zatańczyć wspaniały taniec.

- W tym roku Spotkania startują dziś, 6 maja w Pałacu Książęcym w Żaganiu. To nowa scena na mapie imprezy?
- Bardzo cieszę się, że do współpracy przy organizacji Lubuskich Spotkań Gitarowych udało się zaprosić Centrum Kultury w Żaganiu. Pałac Książęcy jest miejscem wyjątkowym na Ziemi Lubuskiej. W jego siedzibie gościli znakomici muzycy i śpiewacy na czele z Franciszkiem Lisztem. Koncert 6 maja zespołu Lute Duo, prezentującego muzykę XVII w. znakomicie wpisuje się w wystrój wnętrz i architekturę całego zamku. Dziękuję władzom miasta Żagań za przyjęcie naszego zaproszenia i mam nadzieję, że festiwal już na stałe zagości w tym mieście.

- Dziękuję.

PROGRAM

Marek Pasieczny
Marek Pasieczny

Marek Pasieczny

* Filharmonia Zielonogórska, piątek, 19.00: Lute Duo, Marek Pasieczny, 4-tissimo Guitar Quartet, Kwartet smyczkowy i orkiestra FZ pod batutą Czesława Grabowskiego. Bilety: 35 zł.

* Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Zielonej Górze, sobota, 9.00-17.00 - warsztaty.

* Filharmonia Zielonogórska, sobota, 19.00 - Jacaras - zespół gitarowy pod kier. prof. Piotra Zaleskiego w składzie: Łukasz Oleszek, Rafał Żydek, Martin Złotnicki, Mateusz Ławniczak, Łukasz Figiel. Wstęp wolny.

* Muzeum Miejskie w Nowej Soli, niedziela, 16.00: Adam i Marek Mikulscy - duet gitarowy. Wstęp wolny.

* Piwnica Artystyczna Kawon w Zielonej Górze, niedziela, 19.00: Robert Horna - gitara,
Wiesław Prządka - bandoneon, akordeon. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska