MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto może liczyć na darmowe badanie?

Alicja Kucharska
Nowy Szpital w Świebodzinie
Nowy Szpital w Świebodzinie Alicja Kucharska
Program profilaktyczny obejmuje kobiety w wieku 50 - 69 lat.

Niestety, nadal zbyt niski procent kobiet korzysta z możliwości badań profilaktycznych i darmowej mammografii, która to jest obecnie najbardziej skuteczną metodą pozwalająca wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium. Przypomnijmy, że od października ubiegłego roku wznowiono wykonywanie badań w świebodzińskim szpitalu. Badanie można wykonać bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Darmowe badanie dla kobiet
- Rak piersi jest w Polsce najczęściej występującym nowotworem u kobiet, w związku z czym naszym celem jest objęcie programem badań profilaktycznych jak największej liczby mieszkanek powiatu – wyjaśniła Wiesława Cieplicka, prezes świebodzińskiego szpitala.

Nieodpłatne badanie mammograficzne w ramach programu profilaktycznego adresowane jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, spełniających co najmniej jeden z wymogów: nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy, otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania, bądź też rak piersi występował wśród członków rodziny. W wymienionych przypadkach skierowanie na badanie nie jest potrzebne. Jeśli chodzi o pacjentki, których program profilaktyczny nie obejmuje, niezbędne jest skierowanie i wcześniejsza rejestracja. Badanie można wykonać również bez skierowania, jednak wtedy jest ono odpłatne. Warto podkreślić, że kobiety po 50 roku życia powinny powtarzać badanie co dwa lata. Nie muszą oczekiwać na pisemne wskazanie, a same mogą zgłosić się do pracowni.

Elastyczny grafik badań
Nowy mammograf został zakupiony w ubiegłym roku. – Dysponujemy nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą medyczną – zaznacza Lidia Burdalska, lekarz specjalista radiologii, kierownik pracowni diagnostyki obrazowej w miejscowym szpitalu. Samo badanie być może do przyjemnych nie należy, ale do koniecznych na pewno. Co jakiś czas, miejscowości naszego powiatu odwiedzają mammobusy, niezależnie od nich, bez zbędnej zwłoki to samo badanie można wykonać w świebodzińskim szpitalu. – Proponujemy komfortowe warunki, ale i dowolną porę. Badanie możemy wykonać nawet późnym wieczorem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Często słyszymy, że pacjentki nie wiedzą, iż w naszym szpitalu można wykonać tego typu badanie. Od października badania mammograficzne są wznowione i zachęcamy do ich wykonywania – dodała Agnieszka Kostrzewska, technik elektroradiologii Nowego Szpitala.

Chwila dająca pewność
Jak przygotować się do badania? Jeśli kobiety miesiączkują,warto zaplanować badanie do 10 dnia cyklu. W dniu badania należy zrezygnować z kosmetyków: kremów czy talkowych dezodorantów. Najważniejsze, to po prostu przyjść, zadbać o siebie i przekonać się, że wszystko jest w porządku.

– Niestety nadal bardzo mało kobiet w Polsce wykonuje badania mammograficzne, około 25 procent. Dla porównania, w Szwecji, gdy frekwencja spada do 85 proc. lekarze są zaniepokojeni. Sporo naszych pacjentek wysyłamy do dalszej diagnostyki pogłębionej, ale żadnej z pań nie pozostawiamy samej, a umawiamy na wizytę do specjalisty i wyposażamy w podstawową wiedzę - podsumowuje L. Burdalska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska