Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Tomasz Duszczak. Trzeba wyróżniać tych, którzy chorym służą. Lubuski Samarytanin - statuetki rozdane

bt
Ksiądz Tomasz Duszczak
Ksiądz Tomasz Duszczak Kacper Chudzik
Medycy nie mogą istnieć bez chorych, ale też trzeba tych którzy chorym służą wyróżniać. Do tej pory gala była w lutym, ale przesuniecie pandemiczne sprawiło, że mieliśmy w tym roku wręczenie w październiku. Czas mamy wyjątkowy, dlatego wręczyliśmy też dodatkową statuetkę.

Z księdzem Tomaszem Duszczakiem, diecezjalnym duszpasterzem chorych i służby zdrowia rozmawiał Janusz Życzkowski.

Lubuski Samarytanin jest nagrodą biskupa zielonogórsko-gorzowskiego. Jesteśmy po finale konkursu i mamy ogłoszonych laureatów.

To jest nagroda skierowana do tych instytucji, które przykładnie służą chorym. Ma ona swoje odniesienie w ewangelicznej postawie miłosiernego samarytanina. Tam widzimy wszystko, co powinien czynić nie tylko pracownik służby zdrowia, ale w ogóle bliźni wobec bliźniego. Ideą powstania nagrody Lubuski Samarytanin jest wrażliwość serca, którą okazujemy tym, co potrzebują pomocy. Pokazujemy te instytucje i postacie z przestrzeni ochrony zdrowia, które mają w sobie ten głęboko zakorzeniony etos człowieczeństwa, ale i profesjonalizmu wykonywania zawodu, a przecież także szeroko pojętej służby nad osobą chorą. Podczas gali padło takie piękne stwierdzenie, że wielkich rzeczy można dokonać we wspólnocie.

Gdzie szukaliście tych wzorców do naśladowania?

Powstał oczywiście regulamin przy okazji pierwszej edycji. Mamy kapitułę w skład której wchodzą m.in.:

  • delegat biskupa,
  • dyrektor NFZ,
  • marszałek województwa,
  • dyrektor wydziału zdrowia urzędu wojewódzkiego,
  • prezesi okręgowych izb lekarskich z obu stolic,
  • podobnie z przewodniczącymi pielęgniarek i położnych,
  • dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu w Zielonej Górze
  • kapelani rejonowi.

Razem 15 osób. Prawo zgłaszania kandydatów do konkursu przysługuje członkom kapituły. Po przedstawieniu sylwetek nominatów do nagrody następuje wybór w głosowaniu, które ostatecznie zatwierdza biskup i oni stają się laureatami nagrody.

Kto zdobył statuetkę Lubuskiego Samarytanina w tym roku?

Statuetka jest ilustracją samarytanina, który podnosi leżącego. W tym roku dwie osoby nagrodzone zostały w kategorii pracowników służby zdrowia, a dwie w kategorii wolontariusze, natomiast w kategorii instytucje dwie placówki medyczne. W tej ostatniej Hospicjum świętego Brata Alberta w Żarach i caritas diecezjalnej. Nagrodzonymi wolontariuszami zostali pani Cecylia Kiełbratowska, która na co dzień pracuje i posługuje w Lubsku, siostra Rita Stasińska działająca jako wykwalifikowana pielęgniarka w Ośrodku Integracji Społecznej w Zielonej Górze, a spośród pracowników służby zdrowia, to statuetkę otrzymali pośmiertnie Teresa Gierko, pionierka i założycielka idei hospicyjnej w Zielonej Górze, zdobywała na Ziemi Lubuskiej pierwsze informacje związane z opieką paliatywną i wdrażała je w regionie oraz Jolanta Sarzyńska, pracownik szpitala w Głogowie, pracująca od kilkudziesięciu lat jako ratownik medyczny. Ponadto przyznano statuetkę w formie tablicy podziękowań, którą zadedykowano wszystkim pracownikom służby zdrowia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, którzy w czasie pandemii realizowali postawę miłosiernego samarytanina. Ta tablica, decyzją kapituły, będzie umieszczona w diecezjalnym sanktuarium w Rokitnie.

Czy był problem ze wskazaniem osób i instytucji do nominowania? Kapituła to osoby z różnych środowisk.

Od trzech przewodniczę obradom kapituły i zawsze posiedzenia przebiegają w pozytywnej atmosferze. Tegoroczne posiedzenie było trudne ze względu na to, iż postawy wielu medyków w czasie epidemii było godnych zauważenia czy naśladowania. Regulamin mówi o 6 laureatach, dlatego ta siódma statuetka jako wielki ukłon i docenienie wszystkich pracowników służby zdrowia. Medycy nie mogą istnieć bez chorych, ale też trzeba tych którzy chorym służą wyróżniać. Do tej pory gala była w lutym, ale przesuniecie pandemiczne sprawiło, że mieliśmy w tym roku wręczenie w październiku. 18 października wspominamy Świętego Łukasza ewangelistę, a jest on przecież patronem lekarzy. Następna edycja konkursu będzie miała finałową galę w Gorzowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska