MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kostrzyńska jednostka straży pożarnej ma 20 lat. Jak powstawała?

(pik)
Uroczystość z okazji 20-lecia kostrzyńskiej jednostki straży pożarnej.
Uroczystość z okazji 20-lecia kostrzyńskiej jednostki straży pożarnej. Jakub Pikulik
1 czerwca w Kostrzynie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy, poświęconej 20-leciu działalności tutejszej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Jak właściwie narodziła się straż pożarna w Kostrzynie?

Uroczystość odsłonięcia tablicy połączono z polsko-niemieckimi i powiatowymi obchodami dnia strażaka. Przyjechali przedstawiciele komendy wojewódzkiej PSP, uroczystości przyglądało się też kilkudziesięciu mieszkańców. Były odznaczenia i impreza w amfiteatrze. Komendant kostrzyńskiej jednostki Wojciech Śliwiński przypomniał, że obecna jednostka narodziła się z zakładowej straży pożarnej, działającej niegdyś w Kostrzyńskich Zakładach Papierniczych (patrz: rys historyczny poniżej).

W czasie uroczystości niektórzy mieszkańcy dopytywali, kiedy do Kostrzyna trafi nowy wóz strażacki. Mówi się o tym od dwóch lat, a sprzętu nie widać. Samochód nie trafił jeszcze do Kostrzyna przez długie i skomplikowane procedury związane z jego zakupem.

Poniżej rys historyczny kostrzyńskiej JRG, przygotowany przez jej dowódcę - Wojciecha Śliwińskiego:

Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia był w naszym kraju okresem dynamicznych przemian społeczno-gospodarczych, okres, w którym nadzieje związane z gospodarką wolnorynkową spotkały się z twardymi prawami kapitalizmu.
Zaczęto przeprowadzać reformy, z których najważniejszą była powszechna prywatyzacja. Polegała ona na sprzedaży państwowych przedsiębiorstw w ręce prywatnych inwestorów. W przypadku sprzedaży Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych S.A. kupującym okazał się być inwestor szwedzki, a mianowicie firma TREBRUK AB, której właścicielem był i jest nadal pan Thomas Onstad. W owym czasie na terenie Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych, które były największym zakładem przemysłowym w Kostrzynie nad Odrą funkcjonowała Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna. Była to jednostka odpowiednio wyposażona i wyszkolona w zakresie gaszenia pożarów i usuwania innych zagrożeń w macierzystym zakładzie. Posiadała, więc na swym wyposażeniu samochody gaśnicze, których uzbrojenie było zmodyfikowane pod kątem możliwości realizacji zadań na terenie zakładu produkującego celulozę i papier.
Jednakże przyszłą prywatyzacja KZP S.A. stawiała pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie zakładowej zawodowej straży pożarnej na terenie firmy.
W roku 1991, 24 sierpnia Sejm RP uchwalił ustawę, która powołała do życia Państwową Straż Pożarną. Nowa struktura ochrony przeciwpożarowej na terenie Polski spowodowała możliwość powstawania nowych Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Feliks Dela odbierając z kraju sygnały o sytuacji zakładowych zawodowych straży pożarnych, których macierzyste zakłady były prywatyzowane przekazał polecenie Komendantom Wojewódzkim, aby zebrali informację o możliwości przejęcia przez Państwową Straż Pożarną właśnie tych likwidowanych jednostek zakładowych. Komendantem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. w omawianym okresie był st. bryg. Krzysztof Świstel, który rozumiejąc potrzeby ochrony przeciwpożarowej miasta Kostrzyna Nad Odrą podjął trójstronne rozmowy mające na celu powołanie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej na bazie Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej KZP S.A.
Nie bez znaczenia dla pomysłu utworzenia w Kostrzynie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej miał fakt położenia miasta oraz jego potencjał rozwojowy. Otwarte w listopadzie 1992 roku przejście graniczne usytuowane po Polskiej stronie w bardzo dużym stopniu zwiększyło ruch kołowy i pieszy przez most graniczny na rzece Odrze. Słusznie przewidywano, że nadgraniczne położenie miasta będzie atutem w szybkim rozwoju przemysłu i handlu, który w niedługim czasie stał się na tyle duży, że potencjalne zagrożenia spowodowane dynamicznym rozwojem stały się bardzo realne. W rozmowach o utworzeniu Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej oprócz Komendanta Wojewódzkiego aktywnie uczestniczyli także Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą pan Grzegorz Tomczak, oraz pan Jan Kosacki - Prezes Zarządu Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych S.A.
Przedstawiciele właściciela koncernu, uczestniczący w negocjacjach dotyczących zakupu zakładu z rąk skarbu państwa byli zainteresowani kupnem tylko części majątku znajdującego się w obrębie zakładu. Nastawieni na profil produkcji wysokogatunkowego papieru bez obciążającej i degradującej środowisko naturalne przestarzałej technologii wytwarzania na miejscu masy celulozowej wyrazili swoją aprobatę dla idei przekazania sił i środków ZZSP dla Państwowej Straży Pożarnej .
Po wielu konstruktywnych rozmowach mających na celu podjęcie wspólnych działań w celu przyjęcia w struktury Państwowej Straży Pożarnej jednostki zakładowej poszczególne podmioty zobowiązały się do wypełnienia szeregu zobowiązań, które miały zagwarantować powstanie jednostki, a w dalszej perspektywie możliwość jej rozwój.
Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Krzysztof Świstel mając na uwadze przyszłość jednostki oraz potrzebę zmiany miejsca stacjonowania, a także modernizacji zaplecza prowadził równolegle rozmowy z Zarządem Miasta Kostrzyna n/O w celu zagwarantowania, podjęcia i przeprowadzenia kosztownych inwestycji polegającej na budowie strażnicy poza terenem zakładu. Rozmowy doprowadziły do przyjęcia stanowiska o adaptacji i rozbudowie budynku użytkowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną zlokalizowanego przy Placu Wolności. Jednocześnie zaznaczono, że na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej musi znaleźć się miejsce na potrzeby dotychczas tam funkcjonującej Ochotniczej Straży Pożarnej.
I tak na podstawie Porozumienia zawartego w dniu 19 marca 1993 roku pomiędzy Kostrzyńskimi Zakładami Papierniczymi S.A, a Komendą Wojewódzką PSP w Gorzowie Wlkp. zakład przekazał nieodpłatnie majątek Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej oraz udostępnił dotychczas użytkowany budynek Komendzie Wojewódzkiej, która to z kolei zobowiązała się do przyjęcia jednostki w struktury Państwowej Straży Pożarnej z dniem 01 kwietnia 1993 roku.
Powstanie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Kostrzynie Nad Odrą stało się faktem.
W dniu 08 maja 1993 roku podczas obchodów Święta Patrona wszystkich strażaków - św. Floriana - odbyło się uroczyste ślubowanie strażaków byłej Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej, którzy w tym dniu stali się oficjalnie funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej.
W chwili powstania Kostrzyńska Jednostka organizacyjnie stałą się częścią struktur Komendy Rejonowej w Słubicach, a jej rejon operacyjny obejmował gminy Słońsk, Górzycę oraz część gminy Ośna.
Na pierwszego Dowódcą Kostrzyńskiej Jednostki mianowano asp. sztab. Jerzego Rzechółkę, który obowiązki swe pełnił do marca 2004 roku. Jako pierwszy Dowódca podjął się przekształcenia oraz przystosowania sił i środków jednostki do wypełniania zadań ujętych w Ustawie o Państwowej Straży Pożarnej.
Wraz ze strażakami, którzy zostali przyjęci w poczet PSP przyczynił się niewątpliwie w dużym stopniu do podniesienie bezpieczeństwa na terenie miasta oraz rejonu operacyjnego jednostki.
W roku 1994 wypełniając wcześniej złożone zobowiązanie rozpoczęto prace projektowe nad modernizacją i rozbudową budynku OSP, które z uwagi na istniejącą część zabytkową musiały być podporządkowane dodatkowym rygorom architektonicznym. Ostatecznie prace budowlane zakończono zgodnie z planem, a obiekt przekazano do użytku w dniu 21 czerwca 1999 roku.
Z uwagi na zmiany wprowadzone wejściem w życie jednej z czterech reform Premiera Rządu RP Jerzego Buzka z dniem 01 stycznia 1999 roku miasto Kostrzyn nad Odrą, a wraz z nim Jednostka Ratowniczo Gaśnicza weszła w do struktur powiatu gorzowskiego. Od tamtego czasu do dnia dzisiejszego Kostrzyńska Jednostka jest jedną z trzech jednostek Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wlkp.
W roku bieżącym mija dwadzieścia lat od powstania tej jednostki, jednostki, która swoją codzienną działalnością udowadnia i świadczy o trafności i mądrości ludzi decydujących o jej powstaniu. Gdyby nie ich dalekowzroczność oraz zaangażowanie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta Kostrzyna nad Odrą oraz okolicznych gmin nie stałoby na tak wysokim poziomie, o czym wielokrotnie nas zapewniano w licznych podziękowaniach płynących w odruchu wdzięczności po sprawnie i profesjonalnie zrealizowanych działaniach ratowniczych.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska