Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KOSTRZYN NAD ODRĄ. 74 lat temu zakończyły się krwawe walki o miasto. Zobacz, jak wyglądali żołnierze biorący w nich udział [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Osoby odwiedzające 30 marca Stare Miasto w Kostrzynie mogły zobaczyć m. in. żołnierzy radzieckich i niemieckich w umundurowaniu z epoki.
Osoby odwiedzające 30 marca Stare Miasto w Kostrzynie mogły zobaczyć m. in. żołnierzy radzieckich i niemieckich w umundurowaniu z epoki. Jakub Pikulik
Dwa miesiące zaciętych walk, bombardowań i ostrzału artyleryjskiego. Nawet 10 ofiar i miasto zniszczone w ponad 90 proc. Ślady tych wydarzeń widoczne są po dziś dzień. 74. lata temu zakończyła się krwawa bitwa o Kostrzyn.

Rocznicę zakończenia walk upamiętniono na Starym Mieście w Kostrzynie. To część miasta, która po dziś dzień nie została odbudowana po zagładzie w 1945 r. - Wciąż trafiamy tutaj na pozostałości uzbrojenia, amunicję, czy przedmioty codziennego użytku. Teren nigdy nie został do końca zbadany, więc zdarza się, że znajdujemy również ludzkie szczątki - mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Miasto było oblężone przez dwa miesiące. Walki były długie i zacięte. Szacuje się, że śmierć mogło w nich ponieść nawet 10 tys. ludzkich istnień. Bitwa zakończyła się 30 marca, otwierając tym samym czerwonoarmistom symboliczne wrota do Berlina.

Osoby odwiedzające 30 marca Stare Miasto w Kostrzynie mogły zobaczyć m. in. żołnierzy radzieckich i niemieckich w umundurowaniu z epoki.

KOSTRZYN NAD ODRĄ. 74 lat temu zakończyły się krwawe walki o...

Rocznicę zakończenia walk o miasto upamiętniono w Bramie Berlińskiej. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Ustawiono m. in. umocnienia na wzór tych, z których korzystali żołnierze obu walczących stron w 1945 r. Można było zobaczyć jak wyglądało ówczesne umundurowanie, wziąć w ręce broń, którą walczyli.

Jerzy Dreger, pracownik kostrzyńskiego muzeum, opowiedział zgromadzonym m. in. o wyposażeniu żołnierzy i sposobach walki o miasto. Można było zobaczyć oryginalne pociski, wykorzystywane do ostrzału Kostrzyna.

Rocznicę zakończenia walk uświetniło spotkanie z trzema autorami książek, poświęconych walkom o miasto w 1945 r. Z publicznością spotkali się: Torsten Fudel, Gerd-Ulrich Herrmann oraz Andrzej Toczewski.

Upamiętnienie rocznicy zakończenia walk o miast zakończyło... wspólne jedzenie żołnierskiej grochówki w warunkach polowych.

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artykuły**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska