Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Izolacja może być ciężkim doświadczeniem i prowadzić do trudnych sytuacji. Nie jesteś w tej sytuacji sam!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
W izolacji możemy przeżywać też ciężkie chwile.
W izolacji możemy przeżywać też ciężkie chwile. Mariusz Kapała
O przemocy w rodzinie, która w trakcie domowej izolacji może stać się jeszcze poważniejszym problemem, mówią nam: Alicja Roszkowska-Cieślińska, psycholog Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka i Tomasz Lehman, przewodniczący TKOPD. Sprawdziliśmy też, jak osobom doświadczającym przemocy pomaga zielonogórska policja.

Domowa izolacja, przebywanie na niewielkiej przestrzeni może też doprowadzać do groźnych sytuacji...

- Przeżywamy teraz wszyscy trudne chwile, w związku z zalecaniami Ministerstwa Zdrowia izolujemy się przed wirusem w rodzinnym domu - wyjaśnia Tomasz Lehman, przewodniczący Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Zielonej Górze. - Czas koniecznego spędzania ze sobą czasu, może przynieść z jednej strony pozytywne efekty, ale pojawia się niebezpieczeństwo, że stanowić również będzie narastanie dotychczas ukrytych problemów, obaw czy destrukcyjnych zachowań. Izolacja może prowadzić do napięć i wybuchów agresji, a sytuacje kryzysowe wywoływać w rodzinach, w których już wcześniej brakowało harmonii, zachowania przemocowe. Stąd też ten nasz dom, azyl, niestety nie jest dla wszystkich bezpiecznym miejscem.

WAŻNE

Jak możemy pomóc osobie, o której wiemy, że przemocy może doświadczać? Na pytania odpowiadają eksperci: Tomasz Lehman i Alicja Roszkowska-Cieślińska

Czym jest przemoc w rodzinie?

Przemoc w rodzinie stanowi zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkom rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i ogromne szkody. Może przyjmować różne formy. Najbardziej zauważana przez nas to przemoc fizyczna, ale może też być także psychiczna, seksualna, ekonomiczna i zaniedbanie.

Jakie są statystyki w zakresie przemocy w rodzinie?

Statystyki za poprzedni rok wskazują, że w zwykłym czasie, gdy żyjemy bez ograniczeń, bez konieczności izolowania się w swoich domach, z przemocą w rodzinie styka się 88 032 osób. Z czego 65 195 to kobiety, 10 676 to mężczyźni, 12 161 to osoby nieletnie. Patrząc na wcześniejsze lata, liczba ofiar utrzymuje się co roku na podobnym poziomie.

Czy w obecnym czasie koniecznej izolacji zgłasza się więcej osób z rozmaitymi problemami?

Otrzymujemy więcej telefonów od osób, które nie potrafią poradzić sobie z samym strachem, paniką, ale i możliwymi konsekwencjami, jakie niesie koronawirus – możliwą śmiercią. Kontaktuje się z nami także nieco więcej firm, gdzie osoby zarządzające pytają o możliwość świadczenia pomocy ich pracownikom.

Jak możemy sobie radzić z przemocą w rodzinie?

Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, prowadzący od wielu lat w Zielonej Górze Ośrodek Interwencji Kryzysowej, znany w przestrzeni publicznej jako Dom Samotnej Matki z ul. Piaskowej, utrzymuje działający całą dobę Telefon Zaufania dla Ofiar przemocy w rodzinie. Co roku korzysta z niego blisko 800 osób, z naszego miasta, województwa, kraju, a nawet z zagranicy. Działanie to realizowane jest albo w ramach zaangażowania społecznego członków stowarzyszenia, ze środków 1 proc. podatku mieszkańców, albo przy udziale środków z samorządów. W tym roku Telefon Zaufania działa dzięki finansowemu wsparciu z Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Telefon Zaufania dla Ofiar przemocy w rodzinie jest czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Możesz zadzwonić na numer: 68 328 08 63.

Ponadto świadczymy pomoc psychologiczną. W związku z ograniczeniami w bezpośrednich kontaktach, forma pomocy ustalana jest podczas rozmowy telefonicznej i przyjmuje formę porady lub rozmowy online z psychologiem.

Przypominamy! Wykorzystywanie, bicie, krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem ściganym przez prawo, a zgłaszanie podejrzenia przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu dziecka stało się obowiązkowe.

Policja: pomagamy wszystkim, którzy znajdują się w trudnej sytuacji

- Policja mimo dodatkowych zadań związanych z epidemią koronawirusa, przede wszystkim dba o bezpieczeństwo oraz porządek publiczny - zapewnia nas podinspektor Małgorzata Barska, z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. - Nadal patrole policji jeżdżą na interwencje i pomagają wszystkim, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.

Policjanci wypełnią Niebieską Kartę

- Jeżeli w miejscu interwencji domowej mamy do czynienia z przemocą, policjanci wypełnią Niebieską Kartę i zostanie w ten sposób wszczęta procedura - wyjaśnia M. Barska. - Karta trafi do Zespołu Interdyscyplinarnego działającego przy Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej - niestety obecnie wstrzymane są spotkania zespołów i grup roboczych, ale nie znaczy to, że policjanci i pracownicy socjalni odkładają te sprawy na później. Najczęściej odbywają się konsultacje telefoniczne, zarówno policjanci jak i pracownicy socjalni kontaktują się z osobami pokrzywdzonymi przemocą i sprawdzają, jak wygląda sytuacja.
Przypominamy, że przemoc jest przestępstwem. Jeżeli dzielnicowy i pracownik socjalny potwierdzą, że mamy do czynienia z przemocą - zostanie wszczęte dochodzenie z art.207 kodeksu karnego.

Każdy może złożyć zawiadomienie o przestępstwie!

Zawiadomienie o przestępstwie przemocy może złożyć każdy – nie tylko osoba pokrzywdzona - informuje zielonogórska policja. - Również osoba, która podejrzewa, że doszło do takiego przestępstwa. Obecnie zachęcamy aby składać zawiadomienia o przestępstwie lub wykroczeniu drogą mailową lub listownie. Zachęcamy wszystkie osoby, które doznają przemocy, do szukania pomocy w wyjściu z tej sytuacji. Ukrywanie i tuszowanie przemocowych incydentów prowadzi do coraz większych problemów. Im szybciej rodzina objęta zostanie kompleksową pomocą, tym lepsze i szybsze będą pozytywne zmiany.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska