Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korona z jagnięciny - przepis

Agata Szumska
Agata Szumska
W naszym Świątecznym konkursie kulinarnym startują najróżniejsze potrawy, nie tylko te tradycyjne, które znamy z Wigilijnego stołu. Tym razem przedstawiamy danie, które dotarło do nas dzięki pani Agacie aż Ameryki

Dzień dobry,
chciałabym podzielić się z Państwem przepisem, który króluje na moim stole od dawna, choć w Polsce nie bije jeszcze rekordów popularności. Uważam, że świąteczny konkurs jest dobrym pretekstem do tego, by zachęcić Państwa do małej zmiany repertuaru w menu Bożonarodzeniowym. Pomimo że według Kościoła Katolickiego możemy od kilku lat spożywać mięso w trakcie wigilii, w wielu rodzinach pozostało jednak tradycją i obyczajem, by tego nie czynić. Niemniej jednak, potrawę tę można przygotować zarówno na wigilię jak i na pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, a na pewno ucieszy oczy, duszę i ciało.

Korona z jagnięciny
Składniki:
mostek jagnięcy (14-22 żeber, w zależności jak mięsiste są)
1 łyżka świeżego, posiekanego tymianku
1 łyżka posiekanej, świeżej szałwi (lub zamiennie natki pietruszki)
2 łyżeczki soli
1/3 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
¼ szklanki oleju
2 ząbki czosnku, nieobrane, zgniecione nożem

Olej podgrzać, a następnie zalać nim zgniecione ząbki czosnku. Po 30 minutach dodać do oleju przyprawy i natrzeć nim mostek. Pozostawić na 24 h w marynacie.

Następnego dnia mostek ułożyć w okrągłym naczyniu do zapiekania oraz zabezpieczyć go, by pozostał podczas pieczenia w kształcie imitującym koronę (np. wsadzając do środka folię aluminiową, miseczkę do zapiekania itp.). Wystające kości owinąć (każdą z osobna) folią aluminiową. Służyć to ma temu, by nie przypiec tych kości oraz dla efektu wizualnego, bowiem potrawę serwuje się pokrojoną na kawałki, które oddzielone są koścmi). Piec w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni C przez około 45 minut, następnie przykryć folią aluminiową i pozostawić w wyłączonym piekarniku przez pół godziny.
Po tym czasie wyjąć pieczeń oraz zabezpieczenie ze środka, wypełnić farszem oraz podać do stołu. Można ozdobić świeżymi ziołami. Mięso kroimy pionowo wzdłuż kości.

Koronę w USA, skąd pochodzi przepis, zwyczajowo wypełnia się farszem z chleba, kiełbasy, jabłek i przypraw, jednak w wersji "spolszczonej" i według mnie lepszej, podajemy ja wypełnioną w środku (po brzegi!) farszem z kaszy jęczmiennej z grzybami, kaszy gryczanej z warzywami, pieczonymi warzywami lub leczo warzywnym, kapustą z grzybami i kaszą, czy jakkolwiek podpowiadają nam walory smakowe.
Mięso samo w sobie jest bardzo dobre i robi niesamowite wrażenie.

Smacznego!

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska