Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopanica to trzecia z najładniejszych wsi w gminie Siedlec

EUGENIUSZ KURZAWA 0 68 324 88 54 [email protected]
Sołtys Józef Piwecki sam dba o porządek na sali wiejskiej, sprawdza czy po sobotniej zabawie wszystko sprzątnięte, a pomaga mu członek rady sołeckiej Ludwik Wagner
Sołtys Józef Piwecki sam dba o porządek na sali wiejskiej, sprawdza czy po sobotniej zabawie wszystko sprzątnięte, a pomaga mu członek rady sołeckiej Ludwik Wagner fot. Mariusz Kapała
Doroczne konkursy Piękna Wieś, organizowane przez samorząd lokalny od wielu lat, mobilizują całe społeczności wiejskie do większej aktywności, do upiększania swej miejscowości. W ostatniej edycji Kopanica wygrała wśród nawiększych wiosek.

Kopanica to trzecia z najładniejszych wsi w gminie Siedlec

Doroczne konkursy Piękna Wieś, organizowane przez samorząd lokalny od wielu lat, mobilizują całe społeczności wiejskie do większej aktywności, do upiększania swej miejscowości.

- W ostatniej edycji konkursu oceniano po raz pierwszy aktywność mieszkańców danej wsi, a że u nas sporo się działo, więc zajęliśmy pierwsze miejsce - uważa sołtys Kopanicy Józef Piwecki. - Po raz pierwszy na boisku odbył się wspólny Dzień Dziecka, potem rada sołecka zorganizowała mikołajki, na które sami piekliśmy placki, udało się też namówić sponsorów do zafundowania przeszło 100 paczek...
- Zawsze w maju i listopadzie szkoła i klub sportowy organizują rozgrywki niepodległościowe, tworzy się drużyny dzieciaków, zatem jest rozrywka i promocja sportu - dodaje Ludwik Wagner, członek rady sołeckiej. Organizatorem zawodów jest nauczyciel Jarosław Tomys.

Reprezentacyjny konkurs

Nie można zapomnieć o największej imprezie kulturalnej wsi - Konkursie Muzyki Ludowej. Jest to zarazem, o czym nie wszyscy wiedzą, najstarszy taki konkurs w Polsce, gdyż po raz pierwszy odbył się w 1937 r.! Impreza stała się reprezentacyjnym widowiskiem gminy. Zwłaszcza malowniczo wyglądają przejazdy muzyków ludowych pociągiem ciągniętym przez parowóz, a potem przemarsz przez wieś, w którym biorą udział goście zagraniczni, Szkoci, Białorusini, Niemcy.
- Wieś wygląda ładniej, gdyż skończyła się przebudowa drogi krajowej nr 32 - uzupełnia L. Wagner. - Pilnowaliśmy tej inwestycji, było wiele spotkań z wykonawcami, bo chcieliśmy, żeby wyszło po naszemu.

- Dzięki temu jako pierwsi w gminie mamy ścieżkę rowerową, niedużo 400-500 m, od "Dyliżansu" do kolei, ale zawsze jest - mówi Piwecki. - Ale chcielibyśmy jeszcze, żeby gmina wyremontowała parę ulic, ważne jest dokończenie ul. Szkolnej i Słonecznej.

Kiedy lepsza woda?

- Najważniejsza jest sprawa wody i kanalizacji - sądzi pan Ludwik. - Wodociąg wprawdzie mamy, ale ludzie od lat skarżą się na jakość wody.

- Z mniejszych, choć ważnych spraw, to tym roku bierzemy się za dostawienie aneksu sanitarnego do domu kultury - wskazuje sołtys. - W końcu tutaj odbywa się wiele imprez, a na Konkurs Muzyki Ludowej przyjeżdżają goście z zagranicy, więc chcemy prezentować się przyzwoicie. Liczymy, iż wójt się dołoży do budowy...
- No i klimatyzacja w sali by się przydała - podaje Wagner. Również licząc na hojność gminy.

Bo z drobnymi kwestiami rada sołecka radzi sobie sama. Ma trochę własnego sprzętu i niewielki fundusz, który pozwala dbać o porządek.

- Kosimy w miejscach publicznych, sprzątamy liście - wylicza Piwecki. - Natomiast o posesje, jak to w Wielkopolsce, dbają właściciele. Zawsze w sobotę po południu są porządki, każdy pilnuje swego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska