Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Solidarni z Ukrainą w Szprotawie! Na widowni i scenie uchodźcy. Wielkie serca i wzruszenia!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Solidarni z Ukrainą - wzruszający koncert w Szprotawskim Domu Kultury
Solidarni z Ukrainą - wzruszający koncert w Szprotawskim Domu Kultury Małgorzata Trzcionkowska
W sobotę 12 marca 2022 na scenie Szprotawskiego Domu Kultury zabrzmiały ukraińskie pieśni. Wystąpili Polacy, ludzie z ukraińskimi korzeniami i uchodźcy, którzy zaledwie tydzień temu przyjechali z ogarniętej wojną Ukrainy, z miasteczka pod Kijowem, które zostało zrównane z ziemią. Najważniejszym, co zabrały ze sobą dzieci, były ich skrzypce i flet. Nie zabrakło wzruszeń i muzyki, kojącej zbolałe serca.

Zaledwie tydzień temu z Wasilkowa pod Kijowem uciekła czwórka dzieci z mamą i babcią. Na ich dom spadły rosyjskie bomby i rakiety. Zaczęło się od całkowitego zniszczenia lotniska, potem całe miasto zostało zrównane z ziemią. Rodzina nie zdołała zabrać ze sobą dobytku, ale dzieci: Alisa, Mirosława, Denis i Wsiewłod zabrały ze sobą swoje ukochane instrumenty, skrzypce i flet. Mimo iż nie było czasu na próbę, zdecydowały się wystąpić na scenie, zaśpiewać ukraińską pieśń i zagrać.

Na Szprotawskiego Domu Kultury widowni też zasiedli uchodźcy

Halina i Mykoła Nazarenko przyjechali do Szprotawy całkiem niedawno. - Wcześniej byliśmy w Polsce jako turyści - opowiadają. - W Krakowie. To bardzo piękne miasto, byliśmy nim zachwyceni.
Państwo Nazarenko pochodzą z okolic Chersonia, do którego weszli Rosjanie. Tam ich syn prowadzi ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem i tam po zakończeniu wojny chcą wrócić. Przed napaścią Rosji na Ukrainę pracowali w Moskwie. - Nie mogliśmy i nie chcieliśmy tam zostać - zaznaczają. - Musieliśmy opuścić Rosję. - Mamy tam wielu znajomych, ale po napaści na Ukrainę okazało się, że oni nie chcą wiedzieć, co naprawdę zrobił nam ich kraj.
W Polsce Nazarenkowie trafili do Szprotawy. - To małe, ale bardzo ładne miasteczko - podkreślają.

Diaspora w Szprotawie

Gmina Szprotawa od wielu lat jest miejscem osiedlenia społeczności łemkowskiej i ukraińskiej. W Szprotawskim Domu Kultury regularnie występowały ukraińskie zespoły. Przewodniczącą lubuskiego związku Ukraińców w Polsce jest Olha Bunzylo, która w Polsce mieszka już od 20 lat. To ona wraz z fundacją Spełnienie i parafią grekokatolicką po wybuchu wojny w Ukrainie zaczęła nieść pomoc ludziom uciekającym przed bombami. Do tej pory z jej pomocą do gminy Szprotawa przyjechało ponad 120 osób.
Jedną z najbardziej znanych szprotawianek jest Angela Stepenko, dyrektorka szprotawskiej szkoły muzycznej, pochodząca z Humania. - Bardzo się martwię o moją rodzinę - opowiedziała. - Jednocześnie jestem bardzo wzruszona tym, jak Polacy rzucili się nam na pomoc.
Podczas koncertu odbyła się charytatywna zbiórka na rzecz walczącej Ukrainy, nie zabrakło też licytacji.

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto