Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Knedle, Krecik, Mucha, Rumcajs... Zbliża się Czeska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej! Zobacz zaproszenie na maraton atrakcji

Redakcja
Załoga Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na atrakcje Czeskiej Nocy w Muzeum - w sobotę 19 maja 2018 r.
Załoga Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na atrakcje Czeskiej Nocy w Muzeum - w sobotę 19 maja 2018 r. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Spektakl plenerowy „Krecik rozrabiaka” w wykonaniu Teatru Terminus A Quo rozpocznie w sobotę, 19 maja 2018 r. Czeską Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Maraton atrakcji w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze potrwa w sobotę, 19 maja 2018 r., od 17.00 do 24.00. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

PROGRAM CZESKIEJ NOCY 2018 W MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ

17.00 - Krecik rozrabiaka – happening w wykonaniu nowosolskiego Teatru Terminus A Quo. Podczas widowiska nie zabraknie także akcentów z innych bajek. Ponoć łupić, a może bronić zielonogórzan ma sam Rumcajs ze swoją rodziną z Jiczyna. Będzie zabawnie, jak podczas kultowej humoreski „Sąsiedzi”. Oprócz bohaterów z animowanego świata spotkamy wesołego i rezolutnego wojaka Szwejka, który uchyli rąbka wojennych przygód w służbie cesarza Franciszka Józefa. Zatańczymy czeską pulkę!

17.45 - Rumcajsowanie – warsztaty plastyczne pod kierunkiem Krystyny Betiuk (Sala Belkowa). Jedną z najbardziej wyrazistych, wręcz drapieżnych postaci czeskiego bajkowego świata jest Rumcajs. Ten rozbójnik – z życiowej konieczności – jest w rzeczywistości miłym, serdecznym, empatycznym człowiekiem, gotowym zawsze spieszyć z pomocą potrzebującym. Kochający i dbający o własną rodzinę... Podczas warsztatów każdy może nim zostać! Dzieci, by miały dobre wzorce do naśladowania, spełniały marzenia i rozwijały fantazję! Dorośli z sentymentu do dawnych, pięknych, dobrych czasów!

17.45 - Od Lecha, Czecha, Wandy i Libuszy… – spotkanie z red. Leszkiem Mazanem (Sala Witrażowa) . Podczas spotkania red. Leszek Mazan przedstawi, z właściwym sobie poczuciem humoru, kalendarium tysiącletnich stosunków polsko-czeskich. Kilka przykładów: wiek VI – spotkanie Lecha i Czecha (brak Rusa!) na górze Rzip, wiek VI – Książę Krok (Krak) włada Pragą i Krakowem,ma córki Wandę i Libuszę, wieki następne: Mieszko, Dubrawka, chrzest Polski; Drużyna Chrobrego na Hradczanach; Czesi pod Grunwaldem... Havel i Polacy; Unia Europejska; „Ciepłe piwo jest gorsze niż zimna Niemka”…

18.00 - Krecik i przyjaciele, czyli bajki z naszego dzieciństwa – wykład dr Izabeli Korniluk (Muzeum Wina) - to spotkanie z najpiękniejszymi bajkami czeskimi lat 70. i 80. Do najbardziej znanych fabuł dla dzieci z kraju nad Wełtawą, na których wychowało się wiele pokoleń należały Krecik, Rumcajs, Sąsiedzi, Żwirek i Muchomorek, Sąsiedzi czy Makowa panienka.

Zobacz wytworny wernisaż "Panie i Panowie, trzymajcie kapelusze!" w Muzeum Ziemi Lubuskiej

19.00 - otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Břetislava Kovařika Kamyk w bucie (Sala ze schodami – I p.). Na wystawę złożą się rysunki satyryczne będące odbiciem swoiście czeskiego postrzegania rzeczywistości oraz karykatury, na których artysta uwiecznia znane postaci świata kultury i polityki czeskiej. Břetislav Kovařík (ur. 26 lutego 1950 w Pardubicach) – czołowy czeski artysta satyryczny, rysownik, karykaturzysta, malarz, laureat wielu konkursów rysunku satyrycznego krajowych i międzynarodowych w tym również tych z lubuskim rodowodem (Kożuchów 2005, Zielona Góra 2008 – nagroda specjalna, Zielona Góra 2009 – Grand Prix, Zielona Góra 2012 – I nagroda, Zielona Góra 2017 – I nagroda).

19.00 - specjały kuchni czeskiej, czyli ulubione dania wojaka Szwejka (Muzeum Miasta)

19.30 - Alfons Mucha – czeski poeta secesji – wykład Jacka Gernata (Sala Witrażowa). Alfons Maria Mucha (1860–1939) – wybitny ilustrator, malarz i grafik należy do najbardziej rozpoznawalnych europejskich reprezentantów sztuki secesji. Był również jednym z czołowych ambasadorów czeskiej kultury w świecie, ponieważ choć przez niemal całe swoje życie zawodowe mieszkał za granicą, zawsze związany był z ukochaną ojczyzną – Czechami – i twierdził, że to w czeskiej sztuce tkwią korzenie jego prac.

19.30 - Czeski film, czyli nikt nic nie wie – konkurs wiedzy o Czechach (Muzeum Wina). Na odważnych, którzy chętnie podejmą rękawicę czeka cześć i splendor, a zwycięzcy zostaną uhonorowani cennymi nagrodami ufundowanymi m.in. przez PGNiG oraz Ceską Hospodę U Svejka.

21.00 - Bachus nad Wełtawą – wykład dr. Arkadiusza Cincio (Muzeum Wina). Czesi słyną z zamiłowania do piwa, które śmiało można nazwać ich narodowym napojem. Mało osób jednak wie, że w południowych Morawach oraz nad Łabą i Wełtawą na powierzchni ponad 17 tysięcy hektarów uprawia się winorośl, z której produkuje się wyśmienite wina.

21.00 - Piotr Ufnal: Czechy, nieznany sąsiad – spotkanie z dziennikarzem, korespondentem prasy francuskiej w Polsce i Czechach (Sala Witrażowa). Są blisko, ale daleko, mówią podobnym językiem, ale innym, mamy na ich temat tyle samo stereotypów co oni na nasz temat. Czesi. Nieznany sąsiad, 10-milionowy naród za miedzą, a jednak wciąż dla Polaków nie odkryty. Piotr Ufnal – dziennikarz korespondent Francuskiej Agencji Prasowej w Warszawie i w Pradze. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie wykłada na AGH i w Akademii Ignatianum.

22.30 - koncert zespołu Terne Chave (Sala Witrażowa) - Terne Chave to inaczej Młodzi Chłopcy. Tym mianem określana jest młoda kapela cygańska. Ale „Chłopcy” z czeskiego miasta Hradec Kralove nie są nowicjuszami. Pierwsze sukcesy grupa odniosła przed 1989 roku. Jak podkreślają krytycy, pieśni, których muzycy z Terne Chave nauczyli się od swoich rodziców, w ich wykonaniu wykraczają daleko poza granice tradycji. A obecny repertuar bazuje na własnych utworach, w których mowa jest o uczuciach, kobietach, dzieciach i muzyce. Niektórzy porównują brzmienie Terne Chave do Gipsy Kings.

WYSTAWY:

Kobieta w malarstwie polskim w XX wieku. Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Zobacz otwarcie wystawy "Kobieta w polskim malarstwie XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Panie i Panowie, trzymajcie kapelusze!/ Dámy a pánové, držte si klobouky

Wystawa kapeluszy i innych nakryć głowy ze zbiorów Muzeum w Nowym Jiczynie

Dla prestiżu i potomnych. Śląskie skrzynki cechowe. Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe w pigułce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska