Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasa III E, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO, Zielona Góra

Redakcja
Aby zagłosować na tę klasę, wyślij SMS o treści NZ.10 na nr 71466. Koszt 1,23 zł z VAT.

Klasa IIIE
Wychowawca: Elżbieta Nowak
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO,
ul. Władysława IV 1
Zielona Góra
Dyrektor szkoły: Elżbieta Nowak

* Gdyby nasza klasa mogła latać, to by nam wyrosły skrzydła u ramion. Moglibyśmy wtedy bez problemu docierać tam, gdzie chcemy.
* Gdyby nasza szkoła na kurzej nóżce stała, to by w niej czarownica mieszkała i w dzieci piernikami rzucała.
*Gdyby nasze lekcje po 5 minut trwały, to by naszym głowom niewiele by dały. Uczyć się lubimy, bo to fajna sprawa, bo z naszą panią Elą to niezła zabawa.
* Gdyby nasze przerwy tak krótkie nie były, to by nam z radości usta się wykrzywiły. Przerwy z tańcem i zabawą u nas często są, bo muzyka i gimnastyka dla nas fajne są.
* Gdyby nasza wychowawczyni mniej uczyć lubiła, to by nam nauka tak sprawnie do głowy nie wchodziła. Pisanie, liczenie, regułki i słówka to dla naszej klasy przysłowiowa bułka (z masłem).
* Gdyby nasza pani Ania Frątczak od wfu gwiazdeczką by była, to by na niebie jasno nam świeciła, gwiazdy w ciemnościach robiła. Przewroty i salta, pajace, przysiady to dla nas sportowców zbyt proste zabawy.
* Gdyby nasza pani dyrektor i wychowawczyni w jednym Ela Nowak czarownicą była, to by nam mikstury piekielne warzyła. A gdyby czarodziejską moc posiadała, to by nam same szóstki wstawiała.
* Naszą Zieloną Górę lubimy szalenie, bo tutaj sięgają naszych przodków korzenie. Z koszykarzami i żużlowcami chętnie się spotykamy, bo jesteśmy ich wiernymi kibicami. Zieloną Górę każdy w Polsce już zna, bo na wrześniowe winobraniowe imprezy chętnie z dalekich też stron przybywa.

PREZENTACJA KONKURSOWA

Zadanie I:

Zadanie II:

Unibax Toruń- Krzyżacy na warczących motorach
Z drużyną z grodu Kopernika zawodnicy lokalnego klubu spod znaku Myszki Miki spotykali się wielokrotnie, aż 96 razy, z czego zielonogórzanie 49 razy wygrywali, 4 remisowali i 43 przegrywali- pierwsze spotkanie odbyło się …bardzo dawno. Od zawsze drużyna toruńskich krzyżaków uchodziła za jedną z lepszych ekip w krajowej lidze żużla.
Klub, który obecnie nosi nazwę Unibax, jest klubem z tradycjami i wielkimi ambicjami, ma ciekawą historię. Pewnie niewiele osób wie, że żużlowe motory zawarczały w Toruniu już w roku 1930. Zmieniały się nazwy klubu, właściciele ( od Toruńskiego Klubu Żużlowego, przez Ligę Przyjaciół Żołnierza, Apator- bardzo długo wszyscy taką nazwę pamiętają, Stal, do obecnie używanej), ale duch sportu zawsze towarzyszył na stadionie przy ulicy Broniewskiego 98. Na tym stadionie, który przed wojną był ujeżdżalnią koni, od lat słychać było warkot żużlowych silników.
Obecnie Unibax Toruń ma najpiękniejszy i najnowocześniejszy stadion żużlowy nie tylko w Polsce. Ich MotoArena powstała na przełomie 2008 i 2009 roku przy dawnej Szosie Bydgoskiej 7 w Toruniu- obecnie ulica Pera Jonssona 7 (od 2010 r.), nosi imię Mariana Rose- na pamiątkę tragicznie zmarłego w 1970 r lidera drużyny ówczesnego Apatora.
W barwach drużyny jeździło wielu znanych jeźdźców- nawet obecni żużlowcy Stelmetu Falubazu przez określony czas wdziewali kewlary z aniołami na plastronach. Należy do nich obecny kapitan Piotr Protasiewicz (PePe zwanym), sympatyczny Szwed Andreas Jonsson. Przez wszystkie ligowe sezony z "Aniołami" czy też "Krzyżakami"- bo tak o nich się mówiło i mówi, związanych było 149 jeźdźców, między innymi: Tomasz Gollob, Adrian Miedziński, Chris Holder, Darcy Ward, Jan Ząbik (po zakończeniu kariery żużlowej był trenerem w klubie), Hans Nielsen, Wiesław Jaguś, Ryan Sullivan, Tony Ricakardsson, Janson Crump i inni. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy czynnie przyczyniali się do zajmowania coraz wyższych miejsc w tabeli oraz do zdobywania medali Drużynowych Mistrzów Polski.
Nam, młodym kibicom nasuwało się pytanie: Dlaczego na zawodników klubu z grodu Kopernika mówi się "Anioły lub Krzyżacy?". My znaleźliśmy odpowiedź, która związana jest z …historią miasta. W Toruniu na Starym Mieście na unikatowych zabytkach umieszczono śliczne aniołki, które związane są ściśle z historią grodu. Już w XV-wiecznej legendzie jest mowa o tym, że Toruń został oddany w opiekę niebiańskiej istoty.
Anioły zdobią nie tylko zabytki, ale również herb Torunia. Co ciekawe po raz pierwszy na herbie miasta pojawiły się one w czasie wojny trzynastoletniej. Od tamtego czasu anioł był obecny na herbie, to znów znikał z niego i na przestrzeni lat jego forma ulegała wielu zmianom. Obecną postać przyjął dopiero w roku 1999. Na uwagę zasługuje to, iż motyw anioła bardzo rzadko pojawia się w herbach miast, w związku z czym najczęściej jest on kojarzony z pięknym Toruniem. Oprócz tego, anioły w minionych stuleciach zdobiły także monety, którymi obecnie zachwycają się turyści. Drużyna żużlowa Unibax Toruń, często określana jest mianem aniołów, ponieważ fani tego sportu wierzą, iż czuwają one nad żużlowcami i, że poprowadzą ich do zwycięstwa- stąd Anioły na plastronach.
O drużynie z Torunia mówi się też "Krzyżacy"- to też jest związane z historią miasta i zakonem rycerzy zamieszkujących ówczesny gród. Może też dlatego wierni kibice czarnego sportu tak się nazwali, jeszcze kiedy klub nosił nazwę Apator Toruń. Do dzisiaj portal, na którym można znaleźć informacje dotyczące drużyny nosi nazwę "Krzyżacy.net", w Toruniu funkcjonuje Stowarzyszenie "Krzyżacy", a sama drużyna w 2011r. tak się nazwała- nazwa Krzyżacy pojawiła się na nowych kombinezonach zawodników.

Toruńskie Anioły 4 razy zdobywały złoto w Drużynowych Mistrzostwach Polski, 6 razy srebro i 7 razy brązowe medale a od sezonu 1975 nie spadły do niższej klasy rozgrywek.
I tak przez wiele lat o drużynie z Torunia słychać było dużo dobrego. Pomimo różnych kontuzji, zwrotów akcji zawodnicy i trenerzy uchodzą za ambitnych i świetnie wyszkolonych, osiągających wysokie notowania nie tylko w lidze krajowej. Liczy się z nimi cały świat.
Niech im Anioły pomagają i zawsze ich wspierają.

Autorzy:
Klasa III e Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO w Zielonej Górze
kibice Stelmet Falubazu

Zadanie III:

A oto nasza rymowanka poświęcona Unii Europejskiej:

Już 10 lat żyjemy w Unii-
wszyscy Polacy są z tego dumni.
My w Europie swe miejsce mamy,
z maskotką Unii dobrze się znamy
i tutaj swojej przyszłości szukamy.

Bo chcemy wspólne osiągać cele
i razem sięgać po lepsze jutro.
10 lat razem- Polska jest w Unii,
Unio- ty nasza dziejowa furtko.

P.S. Unia rządzi, Unia radzi, Unia nigdy nas nie zdradzi!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska