MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klasa A to oszczędność dla domowego budżetu

PIOTR JĘDZURA 0 68 324 88 13 [email protected]
Pralka, telewizor, lodówka lub zmywarka mogą okazać się pożeraczami prądu. Żeby uniknąć zbyt wysokich rachunków za energię elektryczną, kupujmy urządzenia, które nie zużywają za dużo energii.

Nie od dziś wiadomo, że nie tylko żarówka pożera prąd. Świecąca się kilka godzin dziennie potrafi naciągnąć sporo złotówek. Jednak o wiele bardziej "prądożercza" potrafi być lodówka czy olbrzymi telewizor LCD.
Jakby tego było mało, to urządzenie takie jak piekarnik, pralka czy zmywarka niewłaściwe użytkowane skonsumują dodatkową porcję energii. To wszystko wyjdzie w rachunku za energię elektryczną.

Pierwszą sprawą jest klasa energetyczności kupowanego przez nas sprzętu. Przed zakupem musimy koniecznie spytać o to sprzedawcę. Lodówka o pojemności około 150 litrów w ciągu roku zużywa mniej więcej 1000 kwh energii. Warto o tym pamiętać szukając sprzętu, który nie pożre prądu w nadmiarze. Urządzenie określane jako energooszczędne jest jednak nieco droższe od sprzętu, który zużyciem prądu się nie martwi.

Urządzenia AGD dzielą się na specjalnie określone klasy energetyczne. Zostały one odznaczone literami od A do G . W tym przypadku A oznacza najniższe zużycie energii. Symbol G wskazuje, że sprzęt będzie najbardziej energochłonny. Na przykład wielka lodówka z kostkarką klasy G połknie nawet około 4 kwh.

Tymczasem taki sam sprzęt z klasą energetyczna A zużyje już trzy razy mniej energii. Wybierając tańszą lodówkę zaoszczędzimy rocznie około 270 do 300 zł.

Czytajmy etykiety

Klasy efektywności energetycznej zostały dokładnie określone Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej. Ma to związek z wymaganiami w zakresie efektywności energetycznej. Przepisy nakazują umieszczenie informacji o klasie energetyczności danego sprzętu w widocznym miejscy. W praktyce jest to etykieta naklejona na danym urządzeniu.

Musi ona być napisana w języku polskim. Właśnie z niej wyczytamy dokładną informację o klasie energetycznej. Dowiemy się również, kto jest producentem i importerem sprzętu. Z tabliczki odczytamy także roczne zużycie energii elektrycznej oraz poziom hałasu emitowanego przez pracujący sprzęt zmierzony w decybelach.

Ważny jest również sposób używania sprzętu AGD. Nie ma sensu mycia w zmywarce dwóch szklanek i talerza. Jest to nieopłacalne. Zużyjemy zbyt dużo wody i prądu na cały cykl mycia. Lepiej załadować całą zmywarkę i wtedy wykorzystać jej pełne możliwości. Często otwierany piekarnik będzie zużywał więcej prądu z powodu ciągłego nagrzewania.

Podobnie lodówka, której drzwi będą stale otwierane. Agregat będzie dłużej chłodził, żeby uzyskać odpowiednią temperaturę w komorze lodówki. Otwierana rzadziej będzie chłodzić krócej.

Prąd dla plazmy

Bardzo "prądożercze" są niestety wielkie telewizory LCD i plazmy. Ich używanie to rachunek wyższy nawet 20 do 30 zł miesięcznie, niż za korzystanie ze zwykłego telewizora kineskopowego. I nie ma tu jak oszczędzić. Jedynie, co można zrobić, to wyłączać telewizor wychodząc z pokoju.

Ważną sprawą są również żarówki stosowane w mieszkaniach. Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór świetlówek energooszczędnych. Świecą mocnym światłem 60 watowym, podczas gdy zużywają zaledwie 15 watów.

Po zmianie wszystkich żarówek na oszczędne jesteśmy w stanie zaoszczędzić rocznie przynajmniej kilkadziesiąt złotych. Mają one też dłuższą żywotność.

CHCESZ OSZCZĘDZIĆ?

Lodówka - powinna zostać ustawiona z dala od kuchenki czy kaloryfera. Dobrze, jeśli stoi w miejscu mało nasłonecznionym. Drzwi lodówki powinny być otwierane na krótko. Ważne jest, żeby była ona często rozmrażana, jeżeli nie ma tej funkcji w automacie. Nie wolno wkładać do lodówki ciepłych potraw.

Zamrażarka - musi stać w suchym i chłodnym pomieszczeniu, z daleka od kaloryferów. Kratka wywietrznika koniecznie musi być otwarta. Zamrażamy żywność w wodoszczelnych i hermetycznych opakowaniach. Drzwi zamrażarki powinny być otwierane na krótki czas.

Zmywarka - jej pojemność powinna być wykorzystywana w pełni. Przed myciem konieczne trzeba usuwać resztki jedzenia z talerzy. Mało zabrudzone naczynie powinny być myte oszczędnymi programami. Ważne jest, żeby zapobiegać osadzaniu się kamienia.

Piekarnik i kuchenka elektryczna - wielkość palnika powinna być dostosowana do wielkości garnka. Płomień nie powinien ogrzewać boków naczynia. Jak jest taka możliwość, to gotowanie powinno odbywać się w małej ilości wody w szczelnie zakrytych naczyniach. Klapa od piekarnika powinna być otwierana tylko, gdy jest to konieczne.

Pralka - pranie wstępne robimy tylko dla mocno zabrudzonych rzeczy. Ważne jest, żeby w pełni wykorzystywać pojemność bębna oraz korzystanie z oszczędnych programów. Kupujmy proszki lepszej jakości, jednocześnie sortując odzież. Koniecznie dostosowujmy temperaturę do prania. Dobrze jak pralka ma regulator wody, bo automatycznie dostosowuje on ilość wody do bębna.

Czajnik elektryczny - tutaj oszczędzimy tylko podczas gotowania niezbędnej ilości wody. Robiąc dwie kawy gotujmy wodę tylko dla dwóch filiżanek. Ważne jest również częste odkamienianie sprzętu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska