Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM uspokaja mieszkańców: cierpliwości, smród nie jest szkodliwy

Dorota Nyk 76 835 81 11 [email protected]
KGHM wydało gazetkę, która ma uspokoić mieszkańców
KGHM wydało gazetkę, która ma uspokoić mieszkańców Dorota Nyk
KGHM Polska Miedź rozprowadza wśród mieszkańców gminy Jerzmanowa gazetkę informującą o tym, skąd bierze się potworny fetor bijący od szybu św. Jakuba. Uspokaja ludzi, że smród zgniłych jaj nie jest szkodliwy. To zapewne odpowiedź na akcję grupy mieszkańców, którzy zamierzają doprowadzić do zatrzymania instalacji szybu wydechowego. I mają już pod tym względem pierwsze sukcesy.

Czterostronicową gazetkę w liczbie pięciu tysięcy egzemplarzy KGHM rozprowadza w miejscowościach położonych najbliżej smrodzącego szybu. Tych, których mieszkańcy najbardziej odczuwają brzydki zapach i najgłośniej krzyczą, że smrodliwe gazy z kopalni mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Pojawiły się już informacje o chorujących na gardło dzieciach, poparzeniach narządów oddechowych czy chorobach oczu. Najwięcej ludzi narzeka jednak na to, że śmierdzi tak, że nie można z domu wyjść, a smród ten w niektóre dni dochodzi nawet do osiedli na obrzeżach Głogowa. Dlatego KGHM rozprowadza wśród mieszkańców gazetkę w której informuje, co robi, by walczyć ze smrodem i że zapach ten nie jest szkodliwy dla zdrowia. W poniedziałek w starostwie w Głogowie organizuje dodatkowo konferencję prasową.

W gazetce jest artykuł z rysunkiem, informujący o tym, skąd wydobywają się smrodliwe zapachy i że szyb SG-2 jest pod czujnym okiem specjalistów. Nad próbkami powietrza pobranymi w Jerzmanowej pracują specjaliści z laboratoriów na miejscu oraz łódzki Instytut Medycyny Pracy. A w kopalni Sieroszowice - Polkowice trwają kolejne eksperymentalne próby usunięcia lub zatrzymania smrodliwego zapachu.

Dowiadujemy się m.in., że powietrze tłoczone jest przez szyb św. Jakuba (SG-1), a wydostaje się szybem SG-2, gdzie rozpoczęły się testy systemów neutralizujących wydostawanie się siarkowodoru. Dowiadujemy się także skąd śmierdzi: to z podziemnych pokładów anhydrytu, które są pod dolomitem, w których tkwi m.in. siarkowodór. Gazy te przedostają się przez warstwy wyrobisk górniczych w związku z tzw. ugięciem stropu spowodowanym eksploatacją górniczą.

Przedostają się przez powstałe w jej wyniku szczeliny. Pod ziemią wygląda to tak, że miejsca, w których wydziela się siarkowodór są objęte zakazem wchodzenia załogi. W rejonie szybu św. Jakub zastosowano również murowane tamy ze specjalnymi środkami uszczelniającymi.

Każdy chyba przyzna, że te opisy budzą grozę. Jednak w gazetce jest uspokajający wywiad z lekarzem Leszkiem Gruszczyńskim, kierownikiem poradni medycyny pracy w Miedziowym Centrum Zdrowia, który przekonuje, że w takiej postaci, w jakiej wydobywa się na zewnątrz - siarkowodór nie jest szkodliwy. A poza tym nie zgłosił się jeszcze nikt, kto by wymagał pomocy medycznej w związku z zapachowymi uciążliwościami.

Zapewne ta uspokajająca akcja KGHM związana jest także z akcją mieszkańców gminy Jerzmanowa. Zawiązali oni komitet zamierzający walczyć z kopalnią. Pierwsze efekty już są. Ich skargi spowodowały kontrolę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu i pomiary emisji zanieczyszczeń do powietrza.

"Na podstawie powyższej kontroli oraz przeprowadzonych pomiarów, stwierdzono naruszenie warunków pozwolenia w zakresie rodzaju substancji dopuszczonych do wprowadzania do powietrza oraz miejsca i sposobu ich wprowadzania" - poinformował WIOŚ jednego z mieszkańców piszących skargi. I dalej, że w związku z wynikami kontroli wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie wstrzymania instalacji wydechowej na szybie SG-2. - To pierwszy bardzo poważny sukces. Nikt nie może powiedzieć, że to nieszkodliwy zapach - mówią nam mieszkańcy działający w stowarzyszeniu Degno Vita. - Ale nie zamierzamy spoczywać na laurach.

Kolejnym krokiem jest akcja wysyłania listów do dyrektora kopalni z żądaniem zaniechania smrodzenia i wyrzucania na zewnątrz jakichkolwiek gazów przez szyb. Takich listów ma być kilka tysięcy.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska