Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kargowska wystawa jest ubezpieczona i pilnowana całą dobę, otwarcie w sobotę o 12.00 (zdjęcia)

Eugeniusz Kurzawa 0 68 324 88 54 [email protected]
Pamiątki po artyście, swym stryjecznym dziadku, prezentuje Regina Zimmerminkat-Blanke (z prawej) przy pomocy Brygidy Wróblewskiej
Pamiątki po artyście, swym stryjecznym dziadku, prezentuje Regina Zimmerminkat-Blanke (z prawej) przy pomocy Brygidy Wróblewskiej fot. Krzysztof Kubasiewicz
W domu kultury - pod ochroną umundurowanego strażnika - trwa instalacja 57 obrazów Wilhelma Blanke, niemieckiego artysty urodzonego w Kargowej. To polsko-niemieckie wydarzenie artystyczne, gdyż malarz nie był prezentowany ani w Polsce, ani w Niemczech od zakończenia wojny.

[galeria_glowna]

Wilhelm Blanke...

Wielkim orędownikiem wystawy jest Henryk Brudło, dyrektor domu kultury
Wielkim orędownikiem wystawy jest Henryk Brudło, dyrektor domu kulturyfot. Krzysztof Kubasiewicz

Wielkim orędownikiem wystawy jest Henryk Brudło, dyrektor domu kultury
(fot. fot. Krzysztof Kubasiewicz)

Wilhelm Blanke...

...urodził się 11 marca 1878 r. w Kargowej, zmarł 16 kwietnia 1936 r. w Świebodzinie, pochowany w Kargowej (dziś grób, niestety, tak jaki i cmentarz ewangelicki, nie istnieje). W 17 roku życia wyjechał do Berlina, jeździł po Europie (Szwajcaria, Włochy, Austria, Czechy), malował głównie pejzaże i kwiaty, portrety prostych ludzi i procesje kościelne. Wiele obrazów powstało w okolicy Kargowej, gdzie zamieszkał pod koniec życia.

- O pomoc w zakomponowaniu ekspozycji poprosiliśmy fachowców z Regionalnego Centrum Animacji Kultury - oprowadza po sali Henryk Brudło, szef domu kultury, zarazem wielki pasjonat Blankego. - A dzieł mamy tyle, że trudno je pomieścić nawet w sali widowiskowej domu kultury.

Na razie obrazy stoją pod ścianami, przymierzane do konkretnych miejsc. Jest ich 57, pochodzą ze zbiorów osób prywatnych z Wolsztyna, Poznania, Kargowej. Największą część nie tylko kolekcji, ale i rozmaitych pamiątek po malarzu przywiozła z Berlina stryjeczna wnuczka artysty, Regina Zimmerminkat-Blanke.

- Wszystko to ogląda po raz pierwszy światło dzienne - mówi pani Regina, której nieodłącznie towarzyszy jako tłumaczka Brygida Wróblewska. Wnuczka malarza pokazuje specjalnie dziennikarzowi "GL" unikatowe zaproszenia na wystawy w Berlinie, niepowtarzalne, z widocznymi rysami secesji, katalogi od 1916 r. począwszy! Są też wycinki artykułów, reprodukcja pracy Wilhelma na okładce pisma "Die Woche", a także zdjęcia i informacje o jego synu, Henrym, który pracował w... Hollywoodzie. Cenna jest tuba na pędzle, zresztą pełna ich, na pewno należących do W. Blanke.

- Te pamiątki trafią do gablot - podpowiada B. Wróblewska. Obrazy zaś zawisną na ścianach.

Wśród dzieł malarza pokazane będą prace olejne, pochodzące także ze zbiorów Stefana Petriuka z Niemiec, honorowego obywatela gminy (jest właścicielem co najmniej 12 "Blanków"), a popularny aktor Maciej Kozłowski, który pochodzi z Kargowej pomógł w pozyskaniu kolejnego obrazu. Aktor również jest honorowym obywatelem gminy i zapowiedział przyjazd na wystawę.

Dla organizatorów tego międzynarodowego wydarzenia, które wpisuje się w lokalne Dni Kargowej, taka impreza to splendor, ale i problem zarazem. - Dzieła trzeba było ubezpieczyć, a na cały czas trwania wystawy, czyli do 14 czerwca, całodobowo są pilnowane przez ochronę - uzupełnia H. Brudło.

Nagrody dla najmłodszych

Co godne podkreślenia - nie pominięto aspektu wychowawczego, jaki daje taka wystawa. Otóż dom kultury wcześniej ogłosił wśród gmin Regionu Kozła I Dziecięcy Konkurs Plastyczny im. W. Blanke pt. "Tutaj mieszkam - obrazy okolicy widziane moimi oczami". Wręczenie nagród dla małych artystów odbędzie się w dniu otwarcia wystawy dzieł W. Blanke, 6 czerwca o godz. 12.00, a dokona tego, w obecności nauczycieli i instruktorów plastyki, Regina Zimmerninkat-Blanke w towarzystwie burmistrza Janusza Kłysa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska