MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kargowa: Co ma wspólnego młotek z domem kultury? Sprawdź!

kali
Podczas Święta Czekolady drogi wokół ratusza będą pozamykane - mówi dyrektor Gminnego Centrum Kultury Waldemar Ligma
Podczas Święta Czekolady drogi wokół ratusza będą pozamykane - mówi dyrektor Gminnego Centrum Kultury Waldemar Ligma Mariusz Kapała
Działalność Domu Kultury w takim mieście jak Kargowa różni się od tej prowadzonej w mieście powiatowym czy wojewódzkim. Dlaczego?

Kargowa to nie Zielona Góra. Miasteczko liczy zaledwie 3,5 tysiąca mieszkańców, cała gmina - około 6 tysięcy. Trzeba to brać pod uwagę, gdy planuje się kalendarz imprez. Znacznie łatwiej go wypełnić, gdy współpracuje się z innymi domami kultury w regionie. Bo przy okazji koncertu czy spektaklu łatwiej - i taniej - zaprosić artystę na kargowską scenę. Ważna jest też cena biletów. Nie może być ona zbyt wysoka. Dzięki temu sala zawsze jest pełna.

Teraz mieszkańcy nie mogą się już doczekać Święta Czekolady. Jak mówi dyrektor Gminnego Centrum Kultury Waldemar Ligma - w tym roku odbędzie się ona 15-16 czerwca. Termin jest tak ustalany, by impreza nie zazębiała się ze świętem w Babimoście. I by termin pasował także niemieckiemu partnerowi z Euroregionu Sprewa Nysa Bóbr, to znaczy, by nie pokrywał się z Zielonymi Świątkami w Niemczech.

Dzięki tej międzynarodowej współpracy w kulturalnym kalendarzu znalazły się także m.in. jubileusz biblioteki, spotkanie z kulturą i folklorem ( dożynki), muzyka po obu stronach Odry. Tegoroczną nowością w Święcie Czekolady będzie to, że impreza powraca na plac koło ratusza.

Czy zorganizowane zostaną wybory Miss Święta Czekolady? Okazuje się, że taki punkt programu jest bardzo drogi. By mógł się odbyć, potrzebni byliby sponsorzy, a nie jest łatwo ich pozyskać.

- Wolę pieniądze przeznaczyć na dofinansowanie imprez w ciągu roku, by bilety kosztowały 40 a nie więcej złotych - zauważa W. Ligma.

Ale Gminne Centrum Kultury to nie tylko koncerty, spektakle, wystawy. Działa w nim dziewięć sekcji. W zajęciach uczestniczy 300 osób. Będzie więcej, bo kolejna sekcja na pewno przyciągnie wielu chętnych.

- Kiedyś dzieci uczyły się w szkole, na zajęciach praktyczno-technicznych wielu praktycznych umiejętności - mówi W. Ligma. - Dziś nie potrafią wbić gwoździa, posługiwać się pilnikiem, imadłem. Chcemy wypełnić tę lukę i zaprosić na zajęcia „Zrób to sam”. By potrafili zrobić latawiec czy karmnik.

Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało dotacje na budowę 143 Ławek Niepodległości. W województwie lubuskim dotacje na budowę multimedialnej ławki otrzymały jedynie gmina Kargowa i  gmina Zbąszynek.W Kargowej Ławka Niepodległości usytuowana została na rynku przed ratuszem, w Zbąszynku - przy Domu Kultury. Siedząc na ławce każdy będzie może posłuchać Marszu Pierwszej Brygady, fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z dnia 16 listopada 1918 r., tekstu pt. „Szlak Powstania Wielkopolskiego” oraz nagrania na temat najważniejszych wydarzeń w  Kargowej, historii lokalnej społeczności z tych czasów. W ten sposób została uczczona pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy.Oprócz walorów historycznych w projekcie postawiono nacisk również na nowoczesność. Ławka posiada fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ładowarkę urządzeń mobilnych i hot-spot WiFi.Jak się dowiadujemy w Zbąszynku - koszt tej inwestycji to ponad 30 tysięcy złotych, z tego 22 tys. zł to dofinansowanie z budżetu państwa, a dokładnie z Ministerstwa Obrony Narodowej. Na rynku w Kargowej zapytaliśmy mieszkańców, czy Ławka Niepodległości się im podoba. - I tak, i nie - mówi Andrzej Kruk ze Smolna Wielkiego. - Moim zdaniem jest za skromna. Choć wiem, że to wzór ogólnopolski i wszędzie w kraju są one takie same. Słyszałem też, że się psują. Ale sam pomysł jest dobry. - Myśl jest cenna. A jak oceniają ławkę użytkownicy? Czas pokaże - zauważa Janusz Skopowski z Wielkiej Wsi. Pozytywnie ideę ocenia Władysława Nowicka z Kargowej. Jej zdaniem treść jest bardzo dobra i ważna. A wygląd? Nie zachwyca. Ławka jest dość toporna i niewygodna. Brak oparcia, a materiał, z jakiego jest wykonana powoduje, że jest zimna. Zdania wśród mieszkańców są podzielone. A jak oceniacie pomysł Ławek Niepodległości? POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI W ZIELONEJ GÓRZEOBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Kargowa. Ławka Niepodległości stanęła w Kargowej i w gminie ...

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska