Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienne drogowskazy - świadkowie historii w Szprotawie i okolicach!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Kamień z Borowiny. Maciej Boryna
Kamień z Borowiny. Maciej Boryna Muzeum Ziemi Szprotawskiej
Pracownicy Muzeum Ziemi Szprotawskiej w ub. roku odnaleźli w Borowinie głaz z inskrypcją w języku niemieckim „Weg nach Langheinersdorf”, czyli „droga do Długiego”, o czym pisaliśmy na łamach PAP. To w sumie już trzeci w tej miejscowości. Doskonale widać go z drogi wojewódzkiej nr 297, w pobliżu przystanku autobusowego.

- Południe województwa lubuskiego to region, gdzie zachowało się najwięcej zabytków drogownictwa - mówi Maciej Boryna, regionalista. - A konkretnie mowa o kamiennych drogowskazach z inskrypcjami rytymi. Większość z nich powstała w pierwszej połowie XIX wieku, choć zdarzają się unikatowe starsze egzemplarze. Co ciekawe, co rusz odkrywane są kolejne tego typu artefakty. Na terenie samej gminy Szprotawa rejestrujemy obecnie 30 zabytkowych drogowskazów.

Drogowskaz z Borowiny

W 2022 roku pracownicy Muzeum Ziemi Szprotawskiej odnaleźli w Borowinie głaz z inskrypcją w języku niemieckim "Weg nach Langheinersdorf", czyli "droga do Długiego", o czym pisaliśmy na łamach PAP. To w sumie już trzeci w tej miejscowości. Doskonale widać go z drogi wojewódzkiej nr 297, w pobliżu przystanku autobusowego.
Drogowskaz nawiązywał do starej drogi z Borowiny do Długiego, a dokładnie do obwodnicy omijającej dobra pałacowe – opowiada Maciej Boryna ze szprotawskiego muzeum. Hrabia von Stosch był na tym punkcie wyczulony, ponieważ znów na innym kamieniu nakazywał uzyskanie uprzedniego zezwolenia na przejazd przez folwark.
Droga w kierunku Długiego wiodła obecną ul. Wiatrakową, przecinała Potok Sucha i obrzeżem lasu dochodziła do „Rozdroża Długie”. To obecnie odcinek popularnej trasy turystycznej „Pętla Wiewióra”.

Kamień po rewitalizacji

Niedawno w ramach inicjatywy obywatelskiej dokonano rewitalizacji drogowskazu. Prace polegały na oczyszczeniu stanowiska z zarośli i śmieci, wykoszeniu trawy oraz podniesieniu i zamocowaniu kamienia. W akcji oprócz muzeum i urzędu miejskiego wzięli udział uczynni mieszkańcy Borowiny, w tym sołtys Dariusz Wojtowicz oraz druhowie OSP Marcin Oszmaniec, Mariusz Gręda i Jan Milczanowski, ponadto Aniela Cichalewska.
- Cieszę, że gmina wzbogaciła się o kolejny ciekawy zabytek i dziękuję mieszkańcom Borowiny za społeczne zaangażowanie – mówi burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik.
W Punkcie Informacji Turystycznej w Szprotawie (pl. Kościelny 2) można otrzymać nieodpłatne mapę kamiennych drogowskazów wydaną przez Fundację Natura Polska.
Źródło: Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

Czytaj również na naszym portalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska