MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kałachy i beryle pójdą w odstawkę. Polska armia będzie strzelać z supernowoczesnych polskich karabinków już za 4 lata!

(jp), Echo Dnia
Fot.: J. Petz, Echo Dnia
W Radomiu pokazano polski karabinek przyszłości. Można go przerabiać na snajperkę, granatnik, karabinek maszynowy, bo składa się z różnych elementów jak z klocków lego.

Podobną broń mają już niektóre oddziały specjalne amerykańskiej armii. - To jest przyszłość. W wielu krajach w firmach zbrojeniowych pracuje się właśnie nad tego rodzaju konstrukcjami. Nie wykluczone, że już w najbliższych latach będzie to podstawowe wyposażenie dla większości żołnierzy wojsk lądowych w największych armiach świata - mówi podpułkownik Mirosław Zahor z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, jeden z konstruktorów polskiej broni modułowej.

To właśnie specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej wraz z konstruktorami z Fabryki Broni Łucznik w Radomiu zbudowali pierwsze prototypowe egzemplarze broni modułowej. Nie ma ona nawet jeszcze nazwy własnej.

Pierwsze strzały oddano z niej na strzelnicy w Radomiu przed miesiącem. Dziś dwie wersje takich karabinów pokazano dziennikarzom.

Karabinki MSBS-5,65 można składać z różnych części w taki sposób, by stworzyć w efekcie końcowym karabinek standardowy, karabinek wyborowy, karabinek-granatnik albo karabinek maszynowy. Do tego żołnierz przed akcją będzie mógł w łatwy sposób zainstalować na specjalnej szynie potrzebne mu dodatkowe instrumenty, takie jak celownik laserowy, noktowizor, latarkę.

W Fabryce Broni pokazano najnowocześniejszą broń modułową (zdjęcia) - www.echodnia.eu
Nową broń badano już za pomocą specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Wyniki są obiecujące, ale wiadomo, że nadal mają być prowadzone prace badawcze i konstrukcyjne. Nie wykluczone więc, że w stosunku do prototypów zajdą jeszcze spore zmiany. - Z tą bronią jest jak z małym dzieckiem. Trzeba dopiero nauczyć go chodzić - powiedział Andrzej Jęczmyk, doświadczony konstruktor z Radomia, który uczestniczył bądź kierował pracami konstrukcyjnymi najważniejszych rodzajów broni produkowanej w Radomiu.

Do tej pory konstrukcje karabinków i pistoletów maszynowych wytwarzanych w Radomiu w mniejszym lub większym stopniu wykorzystywały podstawowe zasady działania pochodzące z legendarnego karabinu "AK-47". Tak było na przykład z onyxem, czy produkowanym obecnie karabinem beryl.

- Ta broń z "kałasznikowem" nie ma już zupełnie nic wspólnego. No może podobnych jest kilka drobnych elementów, takich jak kołki metalowe - mówi Mirosław Zahor.

Przyjęto założenie, że pierwsze egzemplarze broni modułowej trafią do polskiej armii w latach 2014-2016.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska