MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli jest słońce, to są okulary

Sandra Soczewa, (tami)
Kamila Zawadzka, studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego, latem obowiązkowo pamięta o okularach przeciwsłonecznych
Kamila Zawadzka, studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego, latem obowiązkowo pamięta o okularach przeciwsłonecznych Mariusz Kapała
W słoneczny dzień nie wychodź z domu bez ochrony na oczach. Możesz nabawić się oparzenia spojówek, a w dłuższej perspektywie zwyrodnienia plamki żółtej, a nawet zaćmy. Przed tymi groźnymi schorzeniami nie uchronią cię okulary z bazaru.

Promieniowanie UV może doprowadzić do długofalowego zapalenia spojówek, a w konsekwencji do trwałego uszkodzenia wzroku. Dlatego tak ważne jest, by okulary słoneczne kupować w salonach optycznych, a nie na bazarach. Zapłacimy więcej, ale mamy pewność, że okulary są z soczewką optyczną wykonaną z tworzywa organicznego, która minimalizuje natężenie szkodliwego promieniowania.

Jak nie dać się naciągnąć na "fałszywe" szkła? - Należy sprawdzać zauszniki, to na nich powinien pojawić się symbol CE, który świadczy o zgodności produktu z wszelkimi normami narzuconymi przez Unię Europejską. Ponadto na zausznikach podana jest również kategoria soczewek - radzi Natalia Goś z gorzowskiego salonu optycznego. A co oznaczają kategorie szkieł i którą wybrać?- Bierzmy pod uwagę kategorię II lub III. Dwójka obejmuje szkła barwione od góry. Są one odpowiednie do noszenia w mieście, gdzie promieniowanie słoneczne jest umiarkowane. Jeżeli wybieramy się np. na plażę, w góry, zagranicę, gdzie natężenie światła jest silniejsze, powinniśmy kupić okulary z kategorii trzeciej. Kategoria I nie jest powszechnie używana, a IV przeznaczona jest głównie dla narciarzy - tłumaczy Iwona Maik, która doradza przy wyborze okularów w jednym z gorzowskich salonów.

Jeśli mamy wadę wzroku, nie powinniśmy rezygnować z okularów przeciwsłonecznych. - Dla osób używających szkieł leczniczych najlepsze będą tzw. fotochromy. Pod wpływem światła, soczewki zabarwiają się proporcjonalnie do natężenie promieni, spełniają zatem podwójną funkcję - tłumaczą specjalistki. Osoby z wadą wzroku mają również możliwość doboru okularów przeciwsłonecznych ze szkłami korekcyjnymi.
A co będzie najbardziej odpowiednie dla kierowców? - Soczewki polaryzacyjne, które niwelują oślepiające światło odbijające się np. od deski rozdzielczej. Powstające odblaski zmniejszają zdolność do postrzegania kształtów i kolorów. Używając szkieł polaryzacyjnych wzrasta komfort widzenia oraz poprawia się kontrast postrzeganego obrazu - mówi I. Maik.
Wybierając soczewkę zwróćmy również uwagę na ich barwę. Jeżeli mamy wrażliwy wzrok, wybierzmy szarą lub grafitową, gdy zależy nam na ociepleniu obrazu i uzyskaniu lepszego kontrastu, odpowiednie będą soczewki o barwie brązowej.

Skutki nierozważnego dobierania okularów są zazwyczaj nieprzyjemne. Oto, co może nas spotkać:
* oparzenie słoneczne spojówek - przejawia się głównie zaczerwienieniem, łzawieniem, świądem i pieczeniem oczu. Na szczęście, z tą dolegliwością można sobie poradzić samemu, stosując np. okłady z mocnej herbaty lub świetlika albo specjalne krople do oczu. Wyleczenie tej przypadłości trwa przeważnie od 48 do 72 godzin.
* zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej - przebywanie na słońcu przez dłuższy czas wysusza oczy i prowadzi do powstawania tzw. wolnych rodników. Najbardziej narażone na ich działanie są delikatne ścianki naczyń włosowatych, które odżywiają siatkówkę oka. Delikatna struktura siatkówki i nerwu wzrokowego narażona na działanie wolnych rodników nie potrafi skutecznie się zregenerować.

Konsekwencją złych okularów jest też szybsze starzenie się skóry wokół oczu. Ciągłe mrużenie prowadzi do tzw. kurzych łapek i innych zmarszczek mimicznych. Brak ochrony skóry wokół, sprzyja jej łuszczeniu.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska