Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie auta złodzieje kradną najczęściej w powiecie zielonogórskim?

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Jakie auta najczęściej są kradzione w powiecie zielonogórskim?
Jakie auta najczęściej są kradzione w powiecie zielonogórskim? pixabay.com
W 2019 roku na terenie powiatu zielonogórskiego skradziono 54 samochody. To mniej niż w poprzednich latach. Które auta giną najczęściej?

Dobra wiadomość jest taka, że liczba kradzieży samochodów na terenie powiatu zielonogórskiego systematycznie maleje. – W 2018 roku skradziono 114 samochodów, a w 2017 odnotowaliśmy 131 takich kradzieży – informuje podinsp. Małgorzata Barska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Jakie auta najczęściej padają łupem złodziei?

- W przeważającej części są to auta nowe, wyprodukowane w 2014 roku i młodsze. Nie ma natomiast wskazania na konkretne marki. Kradzione są praktycznie wszystkie marki – mówi podinsp. M. Barska.

Warto też pamiętać, że złodzieje zwykle nie wybierają przypadkowo samochodu. Często wcześniej je obserwują. Przeważnie są to szajki, które działają na terenie województw ościennych, a nawet dalszych regionów Polski.

- Często dzieje się tak, że przestępcy najpierw kupują sobie wybrany model samochodu i się na nim szkolą, by potem łatwo i szybko ukraść podobny – tłumaczy podinsp. M. Barska.

Co się dzieje z kradzionym samochodami?

- Z naszych analiz wynika, że w przeważnie, już kilka godzin po kradzieży, auta rozkładane są na części, a potem sprzedawane. W taki sposób praktycznie ślad po nich ginie – tłumaczy M. Barska i ostrzega, że kupowanie części z niepewnego źródła obarczone jest ryzykiem, że staniemy się sprawcami paserstwa. Kupowanie takich kradzionych rzeczy jest bowiem przestępstwem.

Zobacz też: 39 osób podejrzanych o kradzieże luksusowych samochodów

Samochody bezkluczykowe też są kradzione

Jak dodaje podinsp. M. Barska, właściciele aut, zwłaszcza tych bezkluczykowych, muszą zachować szczególną ostrożność. Zielonogórscy policjanci mieli w ostatnim czasie kilka zgłoszeń o usiłowaniu kradzieży takich samochodów.

Taki kluczyk nie służy do wkładania do stacyjki jak w tradycyjnych samochodach. Jeśli znajduje się w pobliżu pojazdu wysyła sygnał, który otwiera auto. Wtedy kierujący wciska jedynie przycisk START rozpoczynając pracę silnika. To właśnie ten sygnał kluczyka najpierw zdobywają złodzieje, żeby potem szybko otworzyć samochód i go ukraść. Używają do tego specjalnych skanerów. Przestępca namierza sygnał kluczyka, kopiuje go, a potem w pobliżu samochodu ze swojego urządzenia wysyła sygnał otwierający pojazd.

Kiedy złodziej może zeskanować kod naszego kluczyka?

Złodziej może zeskanować kod kluczyka z kieszeni właściciela lub nawet przez drzwi domu, bo z reguły właściciele pozostawiają kluczyki w pobliżu wejścia do domu. Taki skaner wyłapuje sygnał z kilku metrów. Samochód natomiast często pozostaje zaparkowany na podjeździe zamiast w garażu – wtedy złodziejowi potrzeba już tylko kilku sekund na odjechanie.

Jak zabezpieczyć się przed możliwością zeskanowania sygnału kluczyka naszego auta?

Aby zminimalizować ryzyko przechwycenia sygnału przez skaner, kluczyk należy odkładać z daleka od okien i drzwi, można go wkładać do metalowego pudełka, które zakłóci sygnał. Dostępne są również na rynku specjalne pokrowce, które wyłożone wewnątrz metalową folią uniemożliwiają zeskanowanie sygnału. Kluczyk w takim pokrowcu powinniśmy trzymać zawsze gdy parkujemy gdzieś poza domem i np. będziemy w dużym skupisku ludzi. Takie samo etui możemy kupić na płatniczą kartę zbliżeniową, którą również złodzieje mogą zeskanować bez zwracania uwagi właściciela.

ZOBACZ TEŻ

Zobacz również: Kolejny cios w przestępczość samochodową. Policjanci odzyskali kradzione renault warte kilkadziesiąt tys. zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska