Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki ma być teatr w Głogowie? To wciąż wielka niewiadoma

Anna Białęcka
Jaki ma być teatr w Głogowie? To wciąż wielka niewiadomaJedna z nagrodzonych koncepcji odbudowy teatru
Jaki ma być teatr w Głogowie? To wciąż wielka niewiadomaJedna z nagrodzonych koncepcji odbudowy teatru Anna Białęcka
Rozstrzygnięto konkurs na wizję odbudowy teatru i jego funkcjonalność. W ocenie jury, żadna z prac nie zasługiwała na zwycięstwo. Co to oznacza dla Głogowa? Wciąż nie ma decyzji, jak powinien wyglądać ten zabytkowy obiekt po odbudowie.

Przypomnijmy, że na konkurs wpłynęło 17 prac z biur projektowych. Zdaniem jury, 12 z nich nie spełniło warunków konkursowych. Niemal we wszystkich pojawił się taki sam błąd – cztery zamiast trzech kondygnacji budynku. – Warunki konkursowe zakładały, że projekty muszą być zgodne z miejscowym planem zabudowy Starego Miasta, czyli określały jasno, że budynek może mieć maksymalnie trzy kondygnacje plus poddasze – wyjaśniał zastępca prezydenta Leszek Rybka, który był członkiem sądu konkursowego. – A zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, miał zostać zachowany w swojej formie istniejący fragment teatru.

Jury uznało ostatecznie, oceniając pięć dopuszczonych projektów, że żadna ze zgłoszonych prac nie zasługuje na lokatę na pierwszym i na drugim miejscu. Przyznało dwa trzecie miejsca i dwa wyróżnienia. Najwyżej oceniona praca pracowni Projekt 3 z Rybnika otrzymała 58 punktów na 80 możliwych. Kolejna, nadesłana przez studio projektowe Ozone z Wrocławia otrzymała 57 punktów. Obie prace otrzymały nagrody w wysokości 20 tys. zł. Dwie wyróżnione prace nagrodzono po 5 tys. zł.
Ponadto w ocenie sądu konkursowego, także nagrodzone prace nie spełniają warunków funkcjonowania w budynku szkoły muzyczne. Oznacza to, że żadna z koncepcji nie może zostać zlecona jako podstawa do przygotowania ostatecznego projektu budowlanego.

Zapewne ta decyzja jury zostanie przyjęta z ulgą przez wielu głogowian, którzy sceptycznie wyrażali się na temat projektów zgłoszonych do konkursu. Przypomnijmy, że grupa radnych a także miłośników historii zwracała uwagę na zbyt nowoczesną formę odbudowy zabytku, w której dominowały szkło i stal.

Zapytaliśmy dyrektorkę szkoły muzycznej, która była w składzie sądu konkursowego, o to która z prac podobała się jej najbardziej. – Muszę przyznać, że tak w ogóle to żadna mi się nie podobała - powiedziała Agnieszka Berest.

Co w takiej sytuacji dalej z koncepcją odbudowy teatru? – Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji – powiedział L. Rybak. Najprawdopodobniej biurom projektowym, które wykonały dwie nagrodzone prace zlecimy dokonanie poprawek i wprowadzenie zmian w projektach, tak by spełnione zostały wszelkie warunki funkcjonowania w odbudowanym teatrze szkoły muzycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska