Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zdobyli komputery

Andrzej Włodarczak
- To wspaniale, że w szkole jest tak dużo komputerów, bo nie każdy z nas ma je w domu - mówią uczniowie II "c” w Gimnazjum w Starym Kurowie
- To wspaniale, że w szkole jest tak dużo komputerów, bo nie każdy z nas ma je w domu - mówią uczniowie II "c” w Gimnazjum w Starym Kurowie fot. Katarzyna Chądzyńska
"Nie tylko dzieci siedzą w sieci" - na realizację takiego projektu gimnazjum dostało 50 tys. zł i komputery.

- Na zajęciach każdy z nas siedzi przy swoim komputerze. Nauczyliśmy się korzystać z internetu i wysyłać e-maile - mówi Mateusz Timoszek z II "c". Żaneta Grześków z tej samej klasy, też chwali sobie lekcje z komputerem.

Każdy ma komputer

14 zestawów komputerowych z dostępem do internetu stoi w byłym gabinecie języka polskiego. Teraz jest tu Środowiskowy Ośrodek Informatyczny. Trzeba było go wyremontować i założyć instalację kablową. Udało się, bo gimnazjum wzięło udział w programie "Rzeczpospolita internetowa" finansowanym przez ONZ i fundację Telekomunkacji Polskiej. Program wdrażany był przez sześć miesięcy, do końca kwietnia tego roku.

Łatwiejszy kontakt

CO TO ZA PROJEKT?

* Tegoroczna edycja programu "Rzeczpospolita internetowa" rozpoczęła się 12 kwietnia tego roku. Misją programu jest wyrównywanie szans życiowych, zawodowych i edukacyjnych na terenach słabych ekonomicznie oraz kreowanie postaw obywatelskich i budowanie społeczeństwa informacyjnego.
* O pieniądze z programu mogą ubiegać się gminy wiejskie, które zawiążą grupę skupioną wokół: szkoły, miejscowej organizacji pozarządowej lub biblioteki publicznej. Wnioski można składać do 12 czerwca. Najlepsi mogą otrzymać 30 tys. zł na realizację pomysłów. Więcej informacji na: www.rp-internetowa.pl

W nowym Ośrodku Informatycznym odbyły się już kursy komputerowe dla dorosłych mieszkańców gminy, w tym nauczycieli, przedsiębiorców i bezrobotnych oraz sołtysów (przewinęło się przez nie około 60 osób). Na zajęciach lekcyjnych wykorzystywany jest też - otrzymany w ramach projektu - pakiet multimedialny. Składa się on z laptopa, projektora, ekranu, kamery internetowej i aparatu cyfrowego. Gimnazjum ma swoją stronę internetową.
- Ułatwia ona kontakt rodziców ze szkołą. W przyszłym roku szkolnym zaczniemy organizować wywiadówki internetowe. W każdej chwili rodzice będą mogli poznać oceny dzieci - mówi Anna Jankowska, nauczycielka matematyki i informatyki oraz koordynatorka projektu.
Częścią projektu były też warsztaty kulinarne. Przeprowadził je dla uczniów Środowiskowy Dom Samopomocy. - Nauczyłam się robić pierogi z kapustą, piec pierniki i jabłecznik - zapewnia Natalia Węcka z II "c".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska