MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak starać się o rentę

Redakcja
Tłumaczymy, jakie przedstawić dokumenty i ile można sobie dorobić.

Potwierdzenie przez lekarza lub komisję wojewódzką ZUS naszej niezdolności do pracy, bywa nerwówką, przez którą trzeba jednak przejść. Dziś podpowiadamy, jak to zrobić.

KROK 1 Starania o rentę zaczynamy od złożenia wniosku w ZUS. Jeśli choroba nam na to nie pozwala, może to zrobić także pełnomocnik. Wniosek składa się w oddziale ZUS, właściwym dla naszego miejsca stałego zameldowania. Jeśli o rentę staramy się jako pracownik, wniosek ma obowiązek przygotować nasz pracodawca. Musi go przedłożyć w ZUS na 30 dni przed ustaniem okresu pobierania przez nas zasiłku chorobowego.

Jakie dokumenty

  • wniosek - druk ZUS Rp-1
  • zaświadczenie o stanie zdrowia, wystawione przez naszego lekarza prowadzącego
  • wywiad zawodowy - druk ZUS N-10, wypełniony przez pracodawcę
  • potwierdzenie zarobków - druk ZUS Rp-7 od pracodawcy
  • kwestionariusz okresów składkowych i nieskładkowych - druk ZUS Rp-6
  • dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy nieskładkowe (świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie z uczelni o latach nauki, okresy zasiłków chorobowych, urlopu wychowawczego itp.).
    Warto też przedstawić wszelką inną dokumentację medyczną (historia choroby, karty pobytu w szpitalu, wyniki badań), które mogą mieć wpływ na opinię lekarza orzecznika ZUS.


    KROK 2

    Na podstawie przedstawionych dokumentów ZUS stwierdzi czy spełniamy ogólne warunki uzyskania renty (mamy wymagane okresy ubezpieczeniowe), ustali okresy składkowe i nieskładkowe oraz przeanalizuje, czy do podjęcia decyzji wystarczy nasza dokumentacja lekarska, czy też wymaga ona uzupełnienia i czy musi nas zbadać jeszcze lekarz orzecznik ZUS. Jeśli tak, wyznaczy nam termin badania.

    KROK 3

    Stawienie się na badanie jest obowiązkowe i należy się na nie przyjść osobiście. Chyba że nie pozwala nam na to stan zdrowia, wtedy lekarz zbada nas w domu lub szpitalu, jeśli w nim leżymy. Niestawienie się na badanie musi być usprawiedliwione. Jeśli bez uzasadnionej przyczyny nie zgłosimy się na nie dwa razy, ZUS odmówi rozpatrzenia naszego wniosku o rentę. Po badaniu lekarz wyda orzeczenie od razu, ale może też nas wysłać na dodatkowe badania lub konsultacje. Orzecznik stwierdzi:
  • zdolność lub niezdolność do pracy
  • datę powstania niezdolności
  • trwałość lub przewidywany okres niezdolności do pracy
  • celowość rehabilitacji i przekwalifikowania zawodowego
  • niezdolność nie tylko do pracy, ale i samodzielnej egzystencji

    KROK 4

    Jeśli orzecznik nie potwierdzi naszej niezdolności do pracy, mamy 14 dni na odwołanie się od jego postanowienia do wojewódzkiej komisji lekarskiej. Komisja zajmie się wyłącznie medycznymi aspektami decyzji orzecznika, zweryfikuje wyniki badań, zleci dodatkowe diagnozy. Orzeczenie komisji będzie dla ZUS podstawą wydania decyzji o przyznaniu lub nie renty. ZUS ma 30 dni na wydanie takiej decyzji. Dopiero od niej możemy się odwołać do sądu okręgowego. Mamy na to 30 dni, a odwołanie należy złożyć za pośrednictwem ZUS, który decyzję wydał. Sąd odrzuci odwołanie od decyzji ZUS, jeśli najpierw nie odwołaliśmy się do wojewódzkiej komisji lekarskiej od orzeczenia lekarza orzecznika.

    Stefan Cieśla
    0 95 722 57 72
    [email protected]
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska