MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozpoznać krzywdzone dziecko?

ANDRZEJ DRASZAWKA 0 68 324 88 18 [email protected]
Mamy obowiązek przestrzegania praw dziecka i reagowania, gdy widzimy, że naszym najmłodszym dzieje się coś niedobrego. Dotyczy to nie tylko rodziców, ale i każdej dorosłej osoby.

Dzieci są krzywdzone wszędzie, o czym często piszemy na naszych łamach. Krzywdzą je dorośli i ich rówieśnicy. W rodzinach zamożnych i ubogich. W szkole i na podwórku. Przemoc przybiera różne formy. Nie każdy wie, że i kiedy łamie prawo.

Jak rozpoznać krzywdzone dziecko?

Najłatwiej dostrzec zewnętrzne objawy przemocy, czyli zadrapania, pręgi na ciele, poparzenia czy siniaki. Rodzice często udają, że nic złego się nie dzieje albo wymyślają mniej lub bardziej nieprawdopodobne wyjaśnienia.
Często spotykanym objawem przemocy jest zaniedbanie. Można je poznać po tym, że dziecko jest niedożywione, nieodpowiednio ubrane, wałęsa się po ulicach, sprawia wrażenie jakby nikt się o nie nie troszczył. Ale bywa i odwrotnie - dzieci maltretowane są bardzo czysto i starannie ubierane.
O tym, że dziecko jest krzywdzone może świadczyć także jego agresywne i antyspołeczne zachowanie. Zazwyczaj jest ono rozpaczliwym wołaniem o uwagę i pomoc.
Dzieci nieśmiałe, izolujące się od kolegów często są ofiarami przemocy dorosłych.

Kto powinien reagować?

Same dzieci nie mogą składać zawiadomień o przestępstwie. Mogą jednak poprosić o to zaufaną osobą dorosłą, skontaktować się z organizacją broniącą praw dziecka lub zadzwonić na "telefon zaufania". Kodeks postępowania karnego (art. 304 par. 1) i Kodeks postępowania cywilnego (art. 572 par. 1) mówią, że każda dorosła osoba, która widzi, że łamane jest prawo lub z dzieckiem dzieje się coś niedobrego ma obowiązek:

  • zgłosić to na policję,
  • złożyć wniosek do sądu opiekuńczego o wgląd w sytuację rodzinną dziecka lub zawiadomić o tym fakcie odpowiednią organizację.
    My uruchamiamy tylko machinę, postępowania tego typu dzieją się z urzędu.
    Warto wiedzieć, że za przestępstwo, np. przemoc seksualną wobec dziecka, odpowiada nie tylko sprawca. Odpowiada również osoba, która wiedziała o tym, ale nie zawiadomiła odpowiednich służb.

    W szkole

    Według Konwencji o prawach dziecka, dyscyplina w szkole powinna być stosowana w sposób zgodny z ludzką godnością dziecka i konwencją (art.28). Oznacza to m. in., że w szkole dziecko nie powinno spotykać się z przemocą zarówno ze strony innych uczniów, jak i nauczycieli. Jeżeli np. dziecko użyje wobec nauczyciela przemocy słownej, czyli naruszy jego godność osobistą czy fizyczną, np. uderzy go, powinno zostać wysłane do pedagoga szkolnego, który informuje o tym fakcie rodziców. Nauczyciel nie ma prawa odpowiedzieć przemocą na przemoc dziecka. Jeżeli tak się jednak stanie, dziecko może zgłosić to do pedagoga szkolnego lub wychowawcy, który musi podjąć odpowiednie kroki. Takie sytuacje są rozwiązywane w szkole.
    Jeśli zostanie wezwana policja warto wiedzieć, że przed jej przyjazdem muszą zostać o tym powiadomieni rodzice lub opiekunowie prawni. Osoby do 18. roku życia mogą być przesłuchiwane przez policję tylko w obecności rodziców, opiekuna prawnego lub psychologa.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska