Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak możemy pójść na rentę

Redakcja
Na pytania Czytelników odpowiada Anna Sidor, naczelniczka wydziału emerytur i rent oddziału ZUS w Gorzowie Wlkp.
Na pytania Czytelników odpowiada Anna Sidor, naczelniczka wydziału emerytur i rent oddziału ZUS w Gorzowie Wlkp. fot. Kazimierz Ligocki
- Kiedy po rencie dostaniemy emeryturę, jak wykazywać najlepsze zarobki, kto może dostać rentę rodzinną - wyjaśnia zusowska specjalistka.

ŚWIADCZENIA Z URZĘDU
- Mam 58 lat, jestem od 8 lat na rencie. W czerwcu mam termin badania kontrolnego. Do kiedy mogę mieć orzeczoną niezdolność do pracy?- Jeśli nadal stwierdzona zostanie u pani niezdolność do pracy, orzeczenie wydane zostanie do czasu ukończenia przez panią 60 lat i nabycia tym samym uprawnień emerytalnych. Potem pani renta zostanie z urzędu przeliczona na emeryturę.

- Żona w czerwcu skończy 60 lat, ma rentę I grupy. Ma zaliczone niecałe 20 lat pracy, czy dostanie emeryturę z urzędu?- Tak, żona ma uprawnienia do takiej emerytury, otrzymywać też będzie dodatek pielęgnacyjny. Przyznana emerytura nie będzie mogła być niższa od wypłacanej dotychczas renty. Na wniosek żony emerytura będzie mogła być przeliczona, jeśli udowodnione zostaną okresy zatrudnienia i wynagrodzenia, których w dokumentacji rentowej nie wykazano. Wniosek o przeliczenie należy złożyć przed uprawomocnieniem się decyzji o przyznaniu emerytury, czyli w ciągu miesiąca.

- Mam 57 lat, rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy mam przyznaną do 2012 r. Udowodniłam 13 lat pracy. Czy po ukończeniu 60 lat będę mogła przejść na emeryturę?- Tak, może pani złożyć wniosek i dostanie pani emeryturę. Ale jeśli nawet pani tego nie zrobi, ZUS z urzędu zamiast renty przyzna pani prawo do emerytury od dnia ukończenia 60 lat. Będzie ona nie niższa od pobieranej dotąd renty.

PRACA W GÓRNICTWIE

- Mąż ma 53 lata, pracował w górnictwie. Od 1990 r. jest na rencie powypadkowej z tytułu wypadku przy pracy, ma orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. Kiedy może przejść na emeryturę?- Obniżenie wieku emerytalnego z 65 do 60 lat dla mężczyzn mających 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, którzy mają przyznaną rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem w pracy, dotyczy tylko osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Natomiast bardzo dokładnej analizy wymaga okres i charakter pracy górniczej, aby ocenić ewentualne uprawnienie do emerytury z tytułu pracy w górnictwie. Dlatego proponuję się zwrócić do ZUS który wypłaca mężowi rentę i ma jego dokumenty, o ocenę uprawnień.

SZCZEGÓLNE WARUNKI

- Żona jest od 12 lat na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ma 26 lat pracy, w tym 18 lat pracy szczególnej. W przyszłym roku kończy 55 lat. Czy dostanie wtedy emeryturę?- Tak, jeśli udowodni na 31 grudnia 1998 r. 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Nie może też należeć do otwartego funduszu emerytalnego.

NAJKORZYSTNIEJSZY WARIANT**- Mam udokumentowane 20 lat wynagrodzeń z lat 1972-1991. Będę składała wniosek o emeryturę, czy powinnam wykazać 10 najlepszych lat do ustalenia wysokości świadczenia?**
- Proszę przedstawić w ZUS wszystkie udokumentowane wynagrodzenia. Wybrany na ich podstawie zostanie wariant najkorzystniejszy, czyli taki, w którym pani emerytura będzie najwyższa. Może to być 10 kolejnych lat, wybranych z ostatnich 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę. Czyli jeśli złoży pani wniosek o emeryturę w 2008 r., będzie to 10 lat z przedziału lat 1988-2007. Może też być 20 lat sprzed roku złożenia wniosku o emeryturę, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.

RENTA RODZINNA
- Jako wdowa mam od trzech lat rentę rodzinną po mężu. Do wyliczenia renty męża wzięto tylko cztery lata pracy, tymczasem on pracował ponad 30 lat. Czy mogę teraz rentę rodzinną przeliczyć?- Renta rodzinna jest obliczana jako część świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Nie ustala się zatem podstawy wymiaru renty rodzinnej, tylko podstawę wymiaru emerytury lub renty, jaka przysługiwałaby zmarłemu. W przypadku ustalania prawa do renty rodzinnej po emerycie lub renciście, może być zachowana dotychczasowa podstawa wymiaru emerytury lub renty. Członek rodziny ubiegający się o rentę rodzinną może jednak skorzystać z możliwości wskazania wynagrodzeń do ponownego ustalenia podstawy wymiaru świadczeń. Proszę więc złożyć wniosek o przeliczenie emerytury męża i dołączyć zaświadczenia potwierdzające osiągane przez niego wynagrodzenia.

- Mam 47 lat, zmarła mi żona. Syn ma po niej rentę rodzinną. Czy po ukończeniu 50 lat dostanę po niej rentę rodzinną? Czy będę mógł do niej dorobić?- Tak, uzyska pan prawo do renty po ukończeniu 50 lat. Będzie pan mógł pracować, ale będzie musiał pan informować ZUS i rozliczać się z przychodów. Osiąganie przychodów nie przekraczających 70 proc. przeciętnego krajowego wynagrodzenia, nie spowoduje zmniejszenia renty.

Stefan Cieśla
0 95 722 57 72
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska