MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak dobrać ubranie odpowiednio do okoliczności

Małgorzata Wąsacz
Podstawowe zasady doboru stroju.
Podstawowe zasady doboru stroju. archiwum GL
Zazwyczaj mężczyźni oceniają kobiety od góry do dołu. A panie panów - od butów po twarz. Zawsze trzeba jednak wyglądać czysto i schludnie, a strój dobierać do okoliczności. Sprawdź, co radzi ekspert.
Zachowana została zasada naprzemienności oraz trzech kolorów
Zachowana została zasada naprzemienności oraz trzech kolorów Jarosław Pruss

Zachowana została zasada naprzemienności oraz trzech kolorów
(fot. Jarosław Pruss)

Strojem dajemy pierwszą informację o tym, kim jesteśmy i jacy jesteśmy - przypomina nam
Łukasz Kosiński, wykładowca Akademii Kultury i Rozwoju Osobistego w Bydgoszczy.
Nasz wygląd stanowi element pierwszego wrażenia, jakie robimy. Jest również sposobem na określenie szacunku wobec osób, z którymi się spotykamy. - Pamiętajmy o tym nie tylko w ramach życia zawodowego, ale również podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich - przypomina nasz ekspert. Wyrazem tego szacunku jest m.in. właściwy dobór stroju. Chodzi o to, że już wtedy myślimy o odbiorcach naszego wizerunku, poświęcając czas na jego wykreowanie.

W ŻYCIU ZAWODOWYM

Natomiast to, jak się ubieramy do pracy, zależy od pracodawcy. Są firmy i koncerny, które jasno określają typ stroju obowiązującego wszystkich zatrudnionych. Ubiór zawodowy wymagany jest również w określonych branżach, np. w urzędach, bankach. Ich klienci chcą mieć pewność, że współpracują z firmą stabilną i bezpieczną, dlatego pracownicy muszą udowodnić, że tak właśnie jest m.in. również swoim wyglądem. Inaczej jest w przypadku tzw. wolnych zawodów, jak np. dziennikarz, grafik, informatyk. Ich przedstawicieli nie obowiązują ścisłe wytyczne dotyczące stroju.

DOBRA RADA
Jeśli idziemy do nowej pracy i nie wiemy, jakie obowiązują tam zasady, zapytajmy o nie. To nie jest niestosowne!

PODSTAWOWE ZASADY

1. Generalna zasada brzmi: inaczej ubieramy się do 18.00, a inaczej po 18.00. O wcześniej porze strój może być bardziej kolorowy (wybierajmy jaśniejsze barwy), wieczorem wchodzimy w czerń i biel (ciemniejsze).

UWAGA
Podczas szczególnych uroczystości zawsze kierujemy się zasadami charakterystycznymi dla typu stroju dobieranego po godzinie 18.00.

2. Jeżeli postawimy na więcej kolorów, unikajmy pstrokacizny. - Obowiązuje zasada trzech kolorów. Chodzi o to, że gdy z kimś długo przebywamy, to nie męczymy jego wzroku, ale jednocześnie nie znudzi się naszym widokiem - wyjaśnia nasz ekspert.

3. Kolejna podstawowa zasada ubioru to ta naprzemienności. Jeżeli mężczyzna wkłada np. garnitur w paski, to koszula musi być jednolita, a krawat we wzory.

Nie zapominajmy jednak, że bez względu na porę dnia, strój ma być schludny, czysty. Co ciekawe, mężczyźni oceniają kobiety od góry, czyli od twarzy do obuwia. Natomiast kobiety mężczyzn odwrotnie. Dlatego też tak ważne jest, by buty były czyste i wypastowane.

PRZYKAZANIA DLA PAŃ

W stroju bussines casual można ubrać koszulę z rozchylonym kołnierzykiem
W stroju bussines casual można ubrać koszulę z rozchylonym kołnierzykiem Jarosław Pruss

W stroju bussines casual można ubrać koszulę z rozchylonym kołnierzykiem
(fot. Jarosław Pruss)

* Aby kobieta wyglądała w życiu zawodowym profesjonalnie, przyjmuje się, że włosy sięgające ramion mogą być rozpuszczone, natomiast dłuższe powinny być spięte. Po wielu godzinach pracy przetłuszczają się i wyglądają nieestetycznie, a gdy są upięte, to tego tak nie widać. Chodzi też o to, żeby w trakcie rozmowy z klientem, gdy pracownica pochyla się nad formularzem albo innym dokumentem włosy nie zasłaniały jej twarzy.

* Makijaż musi być dostosowany do koloru cery i oczu. Najważniejsze, by był naturalny, delikatny. Jeśli kobieta maluje paznokcie, to wyłącznie lakierem bezbarwnym. Kolorowe dozwolone są po godz. 18.00.

* Kolczyki muszą być krótkie. Przede wszystkim chodzi o względy praktyczne. Nie ma ryzyka, że zbyt długa ozdoba zahaczy się o sweter albo ktoś pociągnie za ucho. Poza tym długie kolczyki są cięższe, co może wywoływać ból.

* Zakazane są dekolty i prześwitujące bluzki. Gdy kobieta jest przekonana, że ma krótką szyję, to powinna nosić większe wycięcia w bluzce albo bardziej rozchylony kołnierzyk. Gdy szyja jest stosunkowo długa, warto założyć apaszkę lub bardzo wysoki kołnierzy, co ją optycznie skróci.

* Obowiązkowy jest żakiet. A co do niego? W przypadki długości spódnicy jest kilka szkół. Jedna mówi, że rąbek powinien sięgać 5, 10 albo 15 centymetrów nad kolanem lub poniżej. Z kolei druga szkoła mówi, że jego połowy. Nasz ekspert uważa, że określenie centymetrowe nie ma jednak większego zastosowania. Bardziej trafna wydawałaby się m.in. samoświadomość kobiety. Jeśli ocenia, że ma ładne kolana i chce je pokazać, to niech ubierze spódnicę kończącą się w górnej części kolana. Gdy chce je ukryć, niech wybierze dłuższą - kończącą się w dolnej części. Na pewno niestosowna jest sytuacja, gdy spódnica się podwija.

* Rajstopy w stroju biznesowym powinny być w kolorze cielistym. W wolnych zawodach dozwolone są kolorowe.

* Buty zawsze powinny zakrywać palce, pięta może pozostać odkryta. Powinny być prawie płaskie - obcas może mieć maksymalnie 5 centymetrów. Wysoki nie jest dozwolony. Grunt, by obuwie było wygodne w chodzeniu.

* A jak kobieta ma się ubrać na służbową kolację? Takie wyjścia odbywają się już po godz. 18.00. Często jedziemy na nie prosto z pracy, dlatego też najlepiej mieć w biurowej szafie strój na przebranie. Można też wykorzystać ten, który mamy już na sobie, ale zmieńmy w nim co najmniej jeden element. Mogą to być np. buty, które przebierzemy na takie z wyższym obcasem. Dozwolona jest większa liczba biżuterii, inna torebka. Po godz. 18.00 dobiera się barwy makijażu pod koloru stroju. Gdy ubieramy suknię balową, można sobie pozwolić na buty z odkrytymi palcami, bo długi materiał je zakryje.

STRÓJ DLA PANÓW

Przed godziną 18.00 lepiej wybierajmy jaśniejsze kolory w ubiorze
Przed godziną 18.00 lepiej wybierajmy jaśniejsze kolory w ubiorze Jarosław Pruss

Przed godziną 18.00 lepiej wybierajmy jaśniejsze kolory w ubiorze
(fot. Jarosław Pruss)

STRÓJ DLA PANÓW

* Buty muszą być ze skóry, wiązane, czyste. Do pracy odpadają klapki, sandałki. Kupując obuwie do garnituru, mężczyźni najczęściej decydują się na czarne, bo to uniwersalny kolor. W ten sposób jedna para pasuje do wielu garniturów, więc nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów. Po godz. 18 takie buty też można nałożyć.

* Pasek musi być w kolorze butów, z klamrą złotą lub srebrną. Pasek zegarka ma być skórzany w kolorze butów i paska od spodni.

* Do godz. 18.00 dozwolone są kolorowe koszule. Po godz. 18.00 wyłącznie białe, idealnie pasujące do czarnego garnituru. Wtedy też mężczyzna zakłada krawat.

* Spodnie, również od garnituru, muszą być na tyle długie, by ładnie się układały na butach.

* Skarpetki należy dobrać do koloru butów i powinny sięgać do połowy łydki.

* Mankiet marynarki ma się kończyć na kciuku. Należy pamiętać o chusteczce z materiału, którą panowie schowają w wewnętrznej części marynarki, by w razie potrzeby przetrzeć nią czoło czy dłonie.

* Krawat musi być tak związany, że kończy się na pasku, muszą być zakryte wszystkie guziki koszuli.

* Włosy powinny być krótkie, nie mogą nachodzić na uszy. Gdy są długie, to należy je związać.

W przypadku tzw. business casual (biznesowy strój nieformalny) dopuszcza się możliwość ubrania koszulek polo, koszuli z rozchylonym kołnierzykiem. Gdy jest ciepło, nigdy nie nakładamy marynarki na krótki rękaw.

ZREZYGNUJMY Z DŻINSÓW

Wielu z nas często ubiera je do pracy. Jeśli jednak nie musimy zakładać dżinsów, to tego nie róbmy. Lepsze będą spodnie materiałowe.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska