MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Iskry Niepodległej” to wyjątkowy projekt edukacyjny

OPRAC.: Marcin Kędryna
W realizację Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” zaangażowane były dziesiątki państwowych instytucji kultury i tysiące mniejszych lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych. Z Wojciechem Kirejczykiem, Dyrektorem Biura Programu Niepodległa, rozmawiał Marcin Kędryna.

31 grudnia 2022 r. Polska zakończyła obchodzenie 100-lecia odzyskania niepodległości. Biuro „Niepodległa” na początku roku zorganizowało podsumowujący kongres. Co teraz? Czym będziecie się zajmować?

W realizację Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” zaangażowane były dziesiątki państwowych instytucji kultury i tysiące mniejszych lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych. „Kongres Niepodległa” był spotkaniem ponad pół tysiąca organizatorów i animatorów kultury, którzy w ciągu ostatnich sześciu lat zrealizowali ponad 11 tysięcy wydarzeń w kraju i za granicą w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dla całego zespołu Biura stanowiło to inspirację do dalszych działań. Przed Biurem „Niepodległa” otwiera się szereg nowych wyzwań i możliwości, które wciąż skupione będą na dotychczasowych filarach naszej działalności, czyli wspieraniu inicjatyw oddolnych, programach dotacyjnych na działania lokalne i własnych projektów ukierunkowanych na wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej Polaków. Naszym najnowszym projektem są „Iskry Niepodległej”.

Cóż to takiego?

„Iskry Niepodległej” to niezwykły spektakl edukacyjny, dla którego sceną jest specjalna naczepa wystawiennicza, a narracja jest prowadzona w nowatorski sposób, wykorzystujący nowoczesne technologie multimedialne. Treścią projektu są postacie niemal stu Polek i Polaków, wybitnych w swoich dziedzinach, których osiągnięcia zmieniały świat. Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstały dwie takie multimedialne naczepy, które już w tym roku odwiedzą blisko sto polskich miast i miasteczek.

Po co to robicie?

Opieraliśmy się na doświadczeniu zdobytym przy realizacji wcześniejszych projektów multimedialnych - jak filmy w technologii Virtual Reality i mobilnych - jak Wirtualny Teatr Historii. Stworzyliśmy narzędzie, które przy wykorzystaniu atrakcyjnych form narracji w sposób intrygujący i przystępny opowiada polską historię. Prezentujemy postaci z przeróżnych dziedzin życia publicznego: mężów stanu, naukowców, wynalazców, odkrywców, ludzi świata kultury czy sportu, ale również zbiorowych bohaterów polskiej historii. Część z nich to osoby dobrze znane, których nie mogło zabraknąć w takim projekcie, ale duża część znana jest tylko 
w swoich „branżach”, mimo że ich dokonania trwale zmieniły funkcjonowanie ludzkości lub postrzeganie człowieka i jego możliwości. Tworząc scenariusz spektaklu, chcieliśmy z jednej strony wzmacniać u odbiorców dumę z przynależności do polskiej wspólnoty, a z drugiej inspirować do sięgania wysoko, realizowania swoich talentów dla własnej ambicji, ale też z pożytkiem dla dobra wspólnego. Naszą motywacją było stworzenie pomostu pomiędzy historią a współczesnością oraz pokazanie widzom, że w każdym z nas drzemie tytułowa „iskra”, dzięki której możemy tworzyć, wymyślać i odkrywać.

Multimedialne naczepy? Objazdowa wystawa?

Jedną z wielu zalet zbudowanych naczep jest ich mobilność. Dzięki takiej formie projektu dotrze on do wielu mniejszych miejscowości, w których oferta kulturalna jest mniej bogata w porównaniu do dużych ośrodków miejskich. „Iskry Niepodległej” to wyjątkowy projekt pod jeszcze jednym względem - powstał on dzięki współpracy polskich producentów z kilku różnych firm. Eksperci współpracujący z Biurem „Niepodległa” połączyli siły i wiedzę, by od podstaw stworzyć przestrzeń, przetestować rozwiązania technologiczne i przygotować treści merytoryczne. Efektem tych wysiłków są pojazdy, które już z zewnątrz przyciągają swoim wykończeniem, a w środku stają się ultranowoczesną scenografią dla spektaklu prowadzonego przy wykorzystaniu ruchomych ekranów analogowych i cyfrowych. Narratorem opowieści jest cyfrowy byt, na swój obiektywny, analityczny sposób patrzący na Polskę, naszą historię i cechy narodowe. Choć forma narracji jest skierowana przede wszystkim do młodych, to nasze doświadczenia z nowoczesnymi technologiami w edukacji kulturalnej i historycznej pokazują, że dla większości osób w wieku dojrzałym nie stanowią one żadnej bariery, a są czymś nowym i interesującym. Zachęcam do odwiedzenia „Iskier Niepodległej” całą rodziną. Wspólna wizyta może stać się inspiracją do dalszych rozmów i spotkań międzypokoleniowych. Widowisko jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, dzięki zamontowanej w naczepach windzie.

Gdzie można odwiedzić wasze ciężarówki?

Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu mecenasa Grupy Orlen pokazy są bezpłatne. Pierwszymi przystankami na trasie „Iskier Niepodległej” były Przemyśl, Łańcut i Rzeszów, gdzie spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem publiczności. W drugiej połowie marca spektakl odwiedzi mazowieckie miasta. Trasa będzie publikowana stopniowo, po uzgodnieniu każdego przystanku z lokalnym partnerem. Już teraz mamy ponad sto zaproszeń z całej Polski. Gorąco zachęcam do śledzenia stworzonej na potrzeby projektu strony internetowej:iskryniepodleglej.pl oraz profili Biura „Niepodległa” w mediach społecznościowych, gdzie poza harmonogramem przejazdu, przybliżamy internautom cały projekt. 

Jakby pan w dwóch zdaniach namówił naszych czytelników do odwiedzenia „Iskier”?

Tych, którzy wciąż wahają się, czy odwiedzić spektakl, mogę zapewnić, że „Iskry Niepodległej” to widowisko, które na długo pozostaje w pamięci. Żadne słowa nie mogą zastąpić osobistego doświadczenia. Powodów do skorzystania z zaproszenia może być wiele: zainteresowanie historią, nauką, nowymi technologiami czy po prostu chęć spędzenia czasu w ciekawy sposób. Jestem pewien, że się Państwo nie zawiodą. 

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska