Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspektorzy biorą się za pracodawców zaniżających płacę minimalną. Jedna czwarta przedsiębiorców nie przestrzega przepisów

rik
Fot. Maciej Jeziorek / Polskapresse
Nie wszyscy pracodawcy przestrzegają prawa dotyczącego najniższej płacy godzinowej. Państwowa Inspekcja Pracy chce, by, ci, którzy wykorzystują luki w prawie nie mogli już tego robić. Proponuje limity potrąceń z pensji i doprecyzowanie ewidencji czasu pracy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W Polsce trzech na czterech przedsiębiorców przestrzega przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. W 2018 r. wynosi ona 13,70 zł. Są jednak tacy, którzy znajdują luki w prawie i potrafią zmniejszyć wypłaty nawet o kilka tysięcy złotych. Zaniżają na przykład faktyczną liczbę przepracowanych godzin lub potrącają pensje za wypożyczenie zatrudnionemu odzieży roboczej lub spóźnienia do pracy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

PIP chce ukrócić ten proceder przez wprowadzenie limitu potrąceń z wynagrodzenia zleceniobiorcy i określenie kwoty wolnej od odpisów. Dzięki temu firmy nie mogłyby już obchodzić przepisów poprzez stosowanie kar umownych lub opłat pobieranych od zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Minimalna płaca w krajach Unii Europejskiej. Jak na tym tle wypada Polska? [stawki w euro]

Jak podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna", "trzeba też rozważyć doprecyzowanie terminu wypłaty wynagrodzenia oraz zasad prowadzenia ewidencji czasu pracy na takich kontraktach. Z tej ostatniej powinno dokładnie wynikać, ile godzin w danym okresie przepracował zleceniobiorca lub samozatrudniony". Inspekcja chce również, aby przepisami o stawce nie byli objęci np. zatrudnieni na umowach cywilnych członkowie zarządu, menedżerowie oraz specjaliści, których czas pracy trudno rozliczyć.

Przeczytaj też:To będzie rekordowa podwyżka. W 2019 roku płaca minimalna wzrośnie o co najmniej 117 złotych. Co mówią pracodawcy?

Propozycje zostaną w środę 6 czerwca przedstawione posłom z sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej.
- Na pewno je przeanalizujemy. Rozważamy przygotowanie nowelizacji ustawy o PIP, która ułatwiłaby nadzór nad przestrzeganiem prawa pracy. Może ona objąć także wnioski legislacyjne samej inspekcji – podkreśla cytowany przez "Dziennik Gazeta Prawna" Janusz Śniadek, poseł PiS, wiceprzewodniczący wspomnianej komisji.

Od 1 stycznia, 2018 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2100 złotych. W porównaniu do 2017 roku jest to wzrost o 100 złotych. W 2019 roku najniższe wynagrodzenie będzie musiało wzrosnąć o co najmniej 117 złotych. Wzrost pensji minimalnej 2019 oparty jest o wyliczenia Pracodawców RP dzięki prognozom makroekonomicznym, który umożliwia opracowanie budżetu na przyszły rok.

Zobacz również: Wolimy redukować czas pracy niż pracować dłużej i więcej zarabiać

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Zakupy 2018. Sposób w jaki i co kupujesz dużo o tobie mówi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska