Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I-Guide historię ci opowie

Leszek Kalinowski
Na pierwszy rzut oka przypominają telefon komórkowy. Nie dzwonią, lecz opowiadają o Zielonej Górze.

WYPOŻYCZENIE PRZEWODNIKA

WYPOŻYCZENIE PRZEWODNIKA

Wypożyczenie urządzenia odbywa się w Punkcie Informacji Turystycznej w ratuszu:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 15.00, zwrot do 16.45 tego samego dnia,
  • latem w soboty i niedziele w godz. 10.00 - 12.00, zwrot do 13.45.

    Istnieje możliwość zgłoszenia niemożności oddania multimedialnych przewodników na telefon Informacji Turystycznej - 0 68 323 22 22 (trzeba oddać urządzenie do 10.00 dnia następnego).
  • 10 przewodników multimedialnych można wypożyczyć w informacji turystycznej w ratuszu.

    Postanowiłem wybrać się na spacer. Na szczęście dla mnie - humanisty - prosty w obsłudze. Urządzenia marki Dell z panelem dotykowym wyposażone jest w słuchawki, pokrowiec ochronny oraz smycz. Każdy będzie mógł je wypożyczyć od poniedziałku. Trzeba będzie pokazać dowód, wypełnić formularz i wpłacić kaucję - 100 zł. Przez rok wypożyczenie przewodnika nic nie będzie kosztować.

    Krzywa jak w Pizie

    Zakładam smycz na szyję, a urządzenie ląduje w kieszeni. Dostaję - na osobnej, zalaminowanej karcie - mapkę i wykaz 21 miejsc, które warto zobaczyć. Można je wybrać - wystarczy nacisnąć odpowiedni numer - lub zwiedzać obiekty po kolei, naciskając strzałkę. Krótką instrukcję obsługi przedstawia lektor Bachus, opowiadając także ogólnie o mieście winnic liczącym 850 lat. Spacer rozpoczynam od ratusza.

    Na ekranie pojawia się zdjęcie zabytku. Bachus pyta: ile lat ma ratusz? 200? Z wyglądu tak. Faktycznie liczy już 500 lat. A że na stare mury nakładano nowy hełm, to wieża się przekrzywiła. Jak w Pizie. Bachus podpowiada później, by stanąć na Żeromskiego i przyjrzeć się dokładnie. Podobnie jak herbowi miasta nad wejściem do ratusza.

    Teksty Bachusa

    Z mapką udaję się w kolejne proponowane miejsca. Na liście pod numerem 5 jest nowy rektorat UZ przy ul. Licealnej. Na ekranie zdjęcie wyremontowanego budynku, w którym przed stu laty uczyło się 200 dziewcząt. Przy okazji Bachus podpowie parę słów o uniwersytecie. I zaprosi na pl. Pocztowy, gdzie warto spojrzeć choćby na pamiątkową tablicę na Ermitażu - budynku, w którym wychodziła przez 120 lat miejska gazeta.

    Pod siódemką znajdziemy pl. Słowiański zwany Nowym Rynkiem, bo kiedyś był cmentarz Św. Trójcy, na którym później urządzono targ. Skąd Bachus taki obeznany, skoro - jak sam przyznaje - lubi zabawę i wino? To zasługa red. Tomasza Czyżniewskiego, który przygotował teksty do multimedialnego przewodnika. Stąd różne mało znane ciekawostki...

    Pieniądze na zakup - 42 tys. zł - miasto otrzymało z Unii Europejskiej w ramach programu Interreg IIIA. Na razie przewodnik jest w języku polskim i niemieckim.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska