MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia Polski jest ich pasją

Ewelina Jakubiszyn 768358111
Filip Czarnota i Artur Łucyka są miłośnikami historii. Dzięki swojej pasji Filip został zwolniony z egzaminu gimnazjalnego, a Artur będzie mógł studiować prawo w Polsce.
Filip Czarnota i Artur Łucyka są miłośnikami historii. Dzięki swojej pasji Filip został zwolniony z egzaminu gimnazjalnego, a Artur będzie mógł studiować prawo w Polsce. Ewelina Jakubiszyn
Młodzi miłośnicy historii i języka polskiego przyjechali z Białorusi, Litwy i Ukrainy. - Akademia jest bardzo ciekawym sposobem na wakacyjną lekcję historii Polski - mówi Artur Łucyk, który przyjechał ze Lwowa.

Rozpoczęła się XII Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego. Z tej okazji do miasta przyjechała młodzież, która w tematach kultury polskiej i języka polskiego jest nie do prześcignięcia. W tym roku wśród najlepszych znaleźli się mieszkańcy Ukrainy, Białorusi, Litwy i oczywiście Polski. - W krajach sąsiadujących, ambasady lub środowiska polskie prowadziły wnikliwą rekrutację - mówi Jarosław Helwig, pracownik muzeum. - Wybrali tych najlepszych, którzy wyróżniali się nieprzeciętną wiedzą. W Polsce także odbywała się szczególna rekrutacja. Tu jednak wyglądało to nieco inaczej. Do udziału w akademii zakwalifikowali się laureaci konkursów związanych z twórczością Henryka Sienkiewicza. Wybrano właśnie twórczość Henryka Sienkiewicza, ponieważ jest ona motywem przewodnim tegorocznej akademii. Podczas zajęć szczególna uwaga zostanie zwrócona zwłaszcza na trylogię Sienkiewicza.

Fajna lekcja

W programie tegorocznej akademii jest wiele ciekawych wykładów, dotyczących m.in. obrazu Ukraińców w obecnej rzeczywistości, wpływu powstania Chmielnickiego na stosunki polsko-ukraińskie, religii i wyznań w Rzeczpospolitej, czy wojny z Rosją. O tych wszystkich ciekawostkach historycznych opowiedzą młodzieży m.in. Grzegorz Kochman, Piotr Sobański, Waldemar Hass, Adam Orzech oraz dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Głogowie Leszek Lenarczyk.

Dla samych uczestników Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego jest czymś więcej niż tylko dodatkową lekcją historii. - Taki sposób przekazywania nam tych wiadomości jest bardzo ciekawy - mówi Filip Czarnota, który na akademię przyjechał ze Sławy, a uczy się w gimnazjum we Wschowie. - Możemy spotkać się z różnymi zdaniami na dany temat. To pozwala często spojrzeć na fakt historyczny z innej strony.

Pojechali na wycieczkę

Filip zajął IV miejsce w Polsce w konkursie historycznym "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Taki sukces dał mu nie tylko możliwość wzięcia udziału w akademii, ale także został zwolniony z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego.

Artur Łucyk przyjechał ze Lwowa, gdzie uczy się w jednej z najlepszych polskich szkół. Jest finalistą 21. międzynarodowej olimpiady języka i literatury polskiej. Dzięki swoim osiągnięciom będzie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. - Historia mnie pasjonuje - mówi Artur. - Dodatkowo dzięki niej udało mi się dostać na studia, o których zawsze marzyłem.
Do 5 lipca zajęcia uczestników tegorocznej akademii odbywały się w Głogowie. Teraz wezmą udział w wycieczce. Młodzież zwiedzi Warszawę, Grunwald, Kwidzyn, Malbork, Olsztyn, Kowno i Wilno. Później uczestnicy z Ukrainy, Białorusi i Litwy rozwiezieni zostaną do domów za granicą. Polacy do Głogowa wrócą 10 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska