MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grypa towarzyszy ludzkości od wieków

(mag)
Pierwszy opis choroby o podobnym obrazie klinicznym stworzył już Hipokrates w 412 r. p.n.e. Wtedy w porównaniu z dżumą czy cholerą nie wydawała się groźna.

Dopiero na przełomie XIX i XX wieku pokazała jak bardzo może zagrażać ludzkości. Zaczęły wtedy powstawać ogromne metropolie, podróże między krajami stały się codziennością. Ułatwiały to rozprzestrzenianie się wirusa.

W samym XX wieku wydarzyło się kilka pandemii grypy. Wśród nich najstraszliwsza - "grypa hiszpanka" z 1918 roku. Wywołana przez wyjątkowo groźną odmianę wirusa typu A, podtypu H5N1, który zagraża ludzkości do dziś. Wirus grypy mutuje się bowiem stale i na kolejne jego wersje układ odpornościowy nie jest w stanie się przygotować.

Groźniejsza niż wojna

Tuż przed pojawieniem się "hiszpanki" rozegrała się I wojna światowa, w której zginęło 10 mln ludzi. Grypa uśmierciła co najmniej 25 mln osób. Pandemia przetoczyła się w ciągu 12 miesięcy w trzech osobnych falach: przez Europę, Azję, Afrykę i Amerykę Północną. Żadna część świata nie została oszczędzona, chociaż Australia, dzięki wprowadzeniu szczelnej blokady transportu morskiego ustrzegła się zawleczenia grypy aż do 1919 roku, kiedy nie była ona już tak zabójcza.

Hiszpanka podobna do ptasiej

Śmierć ofiar grypy "hiszpanki" była w większości powodowana przez wirusowe krwotoczne zapalenie płuc, które zabijało w ciągu kilku pierwszych dni zachorowania. W wypadkach, kiedy pacjent przeżył pierwszą krytyczną fazę choroby, często przyczyną zgonu było bakteryjne zapalenie płuc.

Najnowsze badania nad genotypem i serotypem "grypy hiszpanki" sugerują podobieństwo wirusa grypy panującego w 1918 roku z obecnie występującą ptasią grypą. Inne pandemie grypy to "katar rosyjski" z lat 1889-92, "grypa azjatycka" z 1957 roku, "grypa Hongkong" z 1968 roku. Wirus grypy został odkryty dopiero w roku 1933. Potem okazało się, że występuje on w trzech typach A, B i C, z których najgroźniejszy jest typ A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska