Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów za 5 lat: Spory w radzie miasta powinny być odsunięte na dalszy plan

oprac. olis
Sebastian Pieńkowski jest radnym PiS. Współorganizuje m.in. społeczne sprzątanie cmentarza świętokrzyskiego w Gorzowie.
Sebastian Pieńkowski jest radnym PiS. Współorganizuje m.in. społeczne sprzątanie cmentarza świętokrzyskiego w Gorzowie. Archiwum "GL"
- Nie należy mieć kompleksów i bez zahamowań korzystać z doświadczeń innych miast - pisze o Gorzowie przewodniczący rady miasta Sebastian Pieńkowski.

Gorzów Wielkopolski w 2021 r. będzie miastem przyjaznym i wygodnym dla mieszkańców. Inwestycje, które poczynimy w ciągu kolejnych 5 lat poprawią nasz standard życia zarówno pod względem komunikacyjnym, środowiskowym, i mam nadzieję finansowym.

Właśnie teraz w 2016 r. realizujemy inwestycje oczekiwane od lat: żłobek przy ul. gen. Maczka, przy ul. Dąbrowskiego budynek straży pożarnej, trwa budowa od nowa ulic Towarowej i Fabrycznej, odbudowa najgorszej części ulicy Borowskiego, przebudowa Warszawskiej i Walczaka, trwają podłączenia budynków pod sieć grzewczą w ramach projektu Kawka.

Ponadto pod koniec roku elektrociepłownia uruchomi najnowocześniejszą na świecie turbinę z olbrzymią sprawnością. Inwestycja ta pochłonie ponad 700 mln zł.

Przez najbliższe 5 lat Gorzów zostanie zsypany inwestycjami. Wspomnę tylko o kilku: przebudujemy i wyremontujemy około 30 ulic, m.in. ulice: Kostrzyńską, Sikorskiego, Walczaka, wybudujemy właściwie nową komunikację tramwajową wraz z wymianą taboru, odbudujemy parki Kopernika i Wiosny Ludów. Uporządkowana zostanie gospodarka wodami opadowymi. Duże pieniądze pójdą w termomodernizację placówek oświatowych, powstanie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej. Do powstałej Akademii dołączy nasz AWF - mam taką nadzieję, że stanie się się to wcześniej niż w 2021 r. - co spowoduje powstanie silnej Akademii liczącej się na zachodzie Polski.

Kolejnym elementem rozwojowym dla miasta będzie zaspokojenie potrzeb poprzez budowę infrastruktury sportowej. By nie wylać dziecka z kąpielą, należy bardzo odpowiedzialnie podjąć decyzje, by po jej wybudowaniu było nas stać na jej utrzymanie. I mam nadzieję, że rozwiążemy skutecznie jeden z najbardziej wstydliwych problemów w Gorzowie, tj. zadbamy skutecznie i wyremontujemy cmentarz świętokrzyski przy ul. Warszawskiej.

Poza planem inwestycyjnym trzeba budować plan gospodarczy dla naszego miasta. Plan ten musi być realizowany równolegle z planem inwestycyjnym. Mam nadzieje, że przy wysiłku miasta i rządu w naszym mieście zainwestuje duży kapitał z zaawansowanymi technologiami. Czynimy starania, by pozyskać atrakcyjne tereny inwestycyjne w mieście. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie ten temat przyśpieszy.

Nie należy mieć kompleksów i bez zahamowań korzystać z doświadczeń innych miast. Ostatnio wprowadziliśmy pewne przywileje dla przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować w Gorzowie. Za tym musi iść obniżenie podatków lokalnych, nieznacznie co roku, by w 2021 dało to wymierny efekt dla przedsiębiorców, a zarazem nie rujnowało budżetu miasta rok do roku. Pilnie należy wzmocnić drobny handel w mieście poprzez wydzielenie odpowiednich miejsc i stworzenie warunków do bogacenia się ludzi. Gorzów w 2021 r. musi być miastem handlu i bogacenia się ludzi. Zwiększenie liczby mieszkańców poprzez stworzenie Karty Gorzowianina, która wszystkim płacącym podatki w Gorzowie da przywileje, np. bezpłatne szczepienia dzieci, dodatki do zatrudnionej opiekunki do dzieci itp. Możemy tylko na tym zyskać. Bez tego po 2021 r. wpływy finansowe do budżetu miasta wyschną, a Gorzów nie będzie w stanie utrzymać wybudowanej infrastruktury. To realne zagrożenie trzeba zlikwidować przez mądrą politykę budowania miasta przyjaznego i zachęcającego do mieszkania tutaj oraz płacenia podatków do naszej gminy.

Dziś w Gorzowie potrzebna jest zgoda i współpraca, by wykorzystać pomoc finansową z Unii Europejskiej oraz pozyskiwać pieniądze z zewnętrznych źródeł finansowania, np. ze budżetu Państwa. Dlatego wierzę w mądrość lokalnych polityków i ich zaangażowanie. Wszystkie personalne animozje powinny być odsunięte w radzie miasta na plan dalszy, byśmy w 2021r. mogli powiedzieć, że Gorzów Wielkopolski wykorzystał swoją szansę. Prawdziwą wspólnotę tworzą ludzie, którzy rozumieją swoje potrzeby, ale potrafią zrozumieć potrzeby innych. Co roku będziemy zwiększać środki finansowe na tzw. budżet obywatelski. Mam nadzieję, że w 2021r. będziemy dumni z naszego miasta i z czystym sumieniem Gorzowianie powiedzą, że wykorzystaliśmy swoją szansę.

Gorzów za 5 lat

Jaki Gorzów będzie/jaki powinien być za 5 lat? Pytamy o to polityków, samorządowców, naukowców, działaczy społecznych, ludzi aktywnych. Czekamy na Wasze opinie: 95 722 57 72, [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska