Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów za 5 lat: Miasto wykorzysta szanse

oprac. olis
- Parzę w przyszłość z optymizmem i przekonaniem - pisze dla „GL” Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.
- Parzę w przyszłość z optymizmem i przekonaniem - pisze dla „GL” Władysław Dajczak, wojewoda lubuski. Mariusz Kapała
- Dokończymy budowę obwodnicy miasta. W tym roku pojawią się nowe tramwaje i autobusy - pisze o Gorzowie wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Gorzów Wielkopolski jest siedzibą wojewody lubuskiego. Z tego powodu jest to miasto szczególnie mi bliskie. Jego rozwój i bezpieczeństwo jest ciągłą troską administracji państwowej. Pozycja Gorzowa w regionie ma ogromne znaczenie dla rozwoju województwa lubuskiego.

Zobacz też: Gorzów za 5 lat: Miasto nie ma charakteru

Jako wojewoda współpracuję z samorządem, organizacjami gospodarczymi i społecznymi. Jestem przekonany, że współpraca ta i nasze inicjatywy w najbliższym pięcioleciu dobrze przysłużą się miastu i jego mieszkańcom. W trakcie ostatniej kampanii wyborczej wypracowaliśmy bardzo konkretny program wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Ten program jest i będzie konsekwentnie realizowany.

Niedawno Gorzów Wielkopolski gościł pana Mateusza Morawickiego, wicepremiera rządu RP, który przedstawiał plan gospodarczy dla Polski. Ten projekt przyniesie w najbliższych latach ożywienie gospodarcze i wiele nowych miejsc pracy. W naszym regionie, a szczególnie w Gorzowie, liczymy na Kostrzyńsko - Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, która w najbliższych 5 latach powinna stać się partnerem promującym miasto, jego możliwości inwestycyjne i gospodarcze, przyciągającym nowych inwestorów. Naturalnymi terenami inwestycyjnymi może być obszar przy północnym węźle komunikacyjnym S3. Bardzo liczymy na rozwój małych i średnich firm. Rząd RP przygotowuje i wprowadza zmiany prawa, w tym podatkowego, zachęcające do rozwoju.

Znając przedsiębiorczość gorzowian i tradycje przemysłowe miasta jestem przekonany, że najbliższe pięć lat to pozytywne zmiany w sferze gospodarczej. Rozwój ten będą wspierać inwestycje w komunikację. Dokończymy budowę obwodnicy miasta oraz, mam nadzieję, zainwestujemy w przebiegającą przez centrum Gorzowa kolej. Już dzisiaj wspólnie z prezydentem miasta realizujemy inwestycje drogowe poprawiające jakość infrastruktury komunikacyjnej miasta. Środki przeznaczone dla Gorzowa w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zmienią miasto. Pojawią się nowe tramwaje i autobusy. Jeszcze w tym roku Polska Grupa Energetyczna przejmie do eksploatacji w Gorzowie jeden z najnowocześniejszych na świecie bloków gazowo - parowych o mocy 138 MWe. Blok ten zapewni energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców miasta i gospodarki na wiele lat.

Zobacz też: Gorzów za 5 lat: Miasto z przyszłością

Co ważne realizacja tego zamierzenia umożliwi zastąpienie przestarzałej części infrastruktury technicznej nowymi urządzeniami wytwórczymi, które będą spełniać restrykcyjne normy dopuszczalnych emisji planowane po 2016 roku. Charakteryzować go będzie wysoka sprawność wytwarzania energii elektrycznej, duża niezawodność eksploatacyjna, mały stopień oddziaływania na środowisko, w tym wyraźne zmniejszenie emisji dwutlenku siarki, pyłu, tlenków azotu i brak odpadów paleniskowych. Czysta energia i szanowanie środowiska naturalnego powinny stać się znakiem firmowym miasta.

Pani Elżbieta Rafalska, minister rodziny i polityki społecznej, mocno angażuje się i wspiera moje inicjatywy dotyczące rozwoju województwa lubuskie-go. Program 500+ to wsparcie dla rodzin, ale też kilkadziesiąt milionów środków finansowych na rynku wewnętrznym w Gorzowie, zwiększających popyt i konsumpcję. Program będzie realizowany w kolejnych latach i w naszym przekonaniu będzie pozytywnie wypływał na wyrównywanie szans, rozwój miasta i regionu.

Powołanie Akademii Gorzowskiej to ogromna szansa i wyraz zaufania do władz uczelni i miasta oraz środowisk, które ją budowały. Gorzów musi postawić na rozwój szkolnictwa wyższego. Sprzyjam tym ambicjom. W najbliższych pięciu latach będzie tu wiele do zrobienia. Musimy wspólnie budować akademickość miasta. Takie podejście przyniesie dobre efekty. Zwiększenie liczby studentów, pracowników naukowych, uruchomienie nowych kierunków, pieniądze z budżetu państwa na utrzymanie infrastruktury i płace zatrudnionych pracowników gospodarczych, administracyjnych i naukowych będzie sprzyjało rozwojowi miasta.

Podobne nadzieje wiążę z rozwojem szkolnictwa zawodowego i rewitalizacją obszaru po dawnym szpitalu na ulicy Warszawskiej. Inwestycje w oświatę i szkolnictwo wyższe pozytywnie zmienią w najbliższych pięciu latach oblicze miasta.

Przed Gorzowem otwiera się ogromna szansa skorzystania ze środków unijnych drugiej perspektywy. Dobre przygotowanie projektów jest warunkiem ich skutecznego wykorzystania. Chcę też zapewnić, że administracja rządowa widzi potrzeby miasta i sprzyja jego rozwojowi, tworzy warunki w których inni uczestnicy życia gospodarczego mogą czuć się bezpiecznie i inwestować.
Spodziewam się że dobra współpraca administracji rządowej, władz akademii i samorządu gorzowskiego przyniesie w najbliższych latach efekt w postaci tak bardzo oczekiwanej w naszym mieście hali widowiskowo sportowej. Powinna ona wyjść naprzeciw potrzebom miasta i sprzyjać rozwojowi sportu zwłaszcza gier zespołowych, tych na najwyższym poziomie, ale również sportu dzieci i młodzieży.

Zarówno rozwój gorzowskiego szpitala, bazy lotniczego pogotowia ratunkowego, wreszcie zakupu śmigłowca dla północnej części regionu jest ważnym zadaniem współrealizowanym z Ministerstwem Zdrowia. W najbliższym czasie nastąpi znaczna poprawa w tym zakresie.

Ogromną uwagę przykładamy do wzorowego współdziałania służb zapewniających porządek publiczny i bezpieczeństwo. W najbliższych latach służby te będą wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt. Nasza współpraca z mieszkańcami w sferze identyfikowania stref stwarzających zagrożenie i ich likwidacji powinna dać rezultaty zapewniające poczucie pełnego bezpieczeństwa mieszkańcom miasta.

W moim przekonaniu przed nami ciekawa perspektywa. Parzę w przyszłość z optymizmem i przekonaniem, że Gorzów wykorzysta szanse jakie niesie z sobą okres najbliższych pięciu lat.

Gorzów za 5 lat

Jaki Gorzów będzie/jaki powinien być za 5 lat - pytamy o to polityków, urzędników, działaczy społecznych, radnych. Czekamy na Wasze głosy: tel. 95 722 57 72 lub e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska