MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GORZÓW WLKP. Śmierć szefa lubuskich antyterrorystów nadal niewyjaśniona. Siedmiu byłych funkcjonariuszy wygrało procesy z policją

Zbigniew Borek
47-letni asp. szt. Pawlak policji służył ponad 22 lata. Zostawił żonę, osierocił czworo dzieci. Śledztwo w sprawie jego śmierci trwa już 16 miesięcy
47-letni asp. szt. Pawlak policji służył ponad 22 lata. Zostawił żonę, osierocił czworo dzieci. Śledztwo w sprawie jego śmierci trwa już 16 miesięcy fot. KWP
O kolejne dwa miesiące prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie śmierci Adama Pawlaka, szefa lubuskich antyterrorystów, który zginął podczas odprawy lubuskiej policji w nadmorskim pensjonacie Rybitwa. Odwołani funkcjonariusze nadal procesują się z policją.

Asp. szt. Pawlak, potężnie zbudowany szef lubuskich antyterrorystów, zginął w nocy z 20 na 21 czerwca zeszłego roku w pensjonacie Rybitwa w Świnoujściu. Szefostwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie i lubuskiej policji było tam na odprawie. Wieczorem w trakcie zakrapianej kolacji Pawlak wypadł z okna na pierwszym piętrze. Został znaleziony martwy przy schodach wejściowych do Rybitwy.

Prokuratura o sekcji zwłok

Przyczyny śmierci antyterrorysty
W mediach pojawiały się spekulacje, że był pod wpływem alkoholu i stracił równowagę, ktoś go wypchnął albo w chwili upadku już nie żył, bo miał udar. Prokuratura żadnej z tych informacji nie potwierdziła. Kolejny raz jednak przedłużyła śledztwo w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci” - do 22 listopada.

Po analizie opinii biegłego dotyczącej rekonstrukcji zdarzenia prowadzący sprawę prokurator zdecydował, że niezbędne jest przesłuchanie świadków - tak decyzję o przedłużeniu śledztwa tłumaczy prokurator Joanna Biranowska - Sochalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Czy to zakończy śledztwo? - Jest taka szansa, ale nie mogę potwierdzić ze stuprocentową pewnością, bo choćby zbliżające się przesłuchania mogą wnieść nowe wątki, które będą wymagały wyjaśnienia - odpowiada prokurator Joanna Biranowska - Sochalska. Jednocześnie odmawia udzielenia informacji o tym, co wynika z opinii biegłego, który rekonstruował przebieg feralnego wieczoru. - Nie mogę tego ujawnić, choćby z uwagi na zbliżające się przesłuchania jego uczestników - mówi.

Dymisje i procesy po śmierci antyterrorysty w Świnoujściu
Po dramacie w Świnoujściu w policji posypały się głowy. Rozkazy personalne o ukaraniu policjantów miały jednobrzmiące uzasadnienia. „Zaistniała sytuacja 20 i 21 czerwca 2018 r.” (…) oraz „towarzyszący temu zdarzeniu wydźwięk medialny” skutkują „utratą zaufania przez przełożonych” - czytamy w jednym z takich pism. „Jako przełożony policjantów (tu dane personalne - red.) powinien się powstrzymywać od zachowań narażających policję na utratę zaufania publicznego”.

Rzecznik komendy głównej policji o śmierci lubuskiego antyterrorysty

GORZÓW WLKP. Kulisy śmierci szefa lubuskich antyterrorystów Adama Pawlaka

Więcej w sobotę w drukowanym wydaniu GL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska