MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów uruchomi klasy dla uczniów z Ukrainy. Chcecie im pomóc?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Liczba dzieci uchodźców w Gorzowie dochodzi już do dwustu.
Liczba dzieci uchodźców w Gorzowie dochodzi już do dwustu. Pixabay
W Szkole Podstawowej nr 6 oraz Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie powstaną klasy przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy. Liczba dzieci i młodzieży uchodźców, która nie włada językiem polskim wynosi już około 200.

W poniedziałek 14 marca w Gorzowie zostaną uruchomione klasy dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które nie komunikują się w języku polskim. Zajęcia będą w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Gwiaździstej oraz w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Czereśniowej.

Jeśli chodzi o podstawówkę, to w planach jest utworzenie tzw. oddziałów przygotowawczych dla uczniów z klas I-III, IV-VI i VII-VIII. Te plany mogą jednak ulec zmianie. Ostatecznie mogą powstać klasy z podziałem na poszczególne poziomy nauczania, czyli klasa I, klasa II itd. Wszystko zależeć będzie od liczby uczniów, którzy zostaną zgłoszeni. A tych przybywa z godziny na godzinę.
- Do tej chwili zgłoszonych zostało 188 uczniów, którzy nie posługują się językiem polskim - mówi nam Beata Wachowiak, zastępca dyrektora wydziału edukacji w gorzowskim magistracie.

Jakie zajęcia dla Ukraińców?

W klasach dla uczniów, którzy nie mówią po polsku, prowadzone być mają lekcje z różnych przedmiotów, a więc np. matematyki, plastyki itp. Będą też oczywiście zajęcia z języka polskiego.

Wstępne założenie jest takie, aby klasy dla uczniów ukraińskich funkcjonowały do końca trwającego właśnie roku szkolnego. Jeśli natomiast zaszłaby taka potrzeba, od 1 września dzieci i młodzież chodziłaby do klas z uczniami polskimi.

- W sprawie nauki najlepiej zgłosić się bezpośrednio do jednej ze wskazanych szkół albo do wydziału edukacji przy ul. Okólnej 2. Tam rodzice czy opiekunowie zostaną poinformowani o tym, co trzeba zrobić. Jeśli zgłoszą się do innej szkoły, też dostaną odpowiednie informacje - mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta. Wydział edukacji zajmuje się też koordynacją przyjęć do przedszkoli.

Chcesz pomóc w zajęciach?

Przyjmując do szkół dzieci uchodźców, które nie mówią w języku polskim, magistrat staje przed wyzwaniem znalezienia osób, które mogą pomóc w nauczaniu w oddziałach przygotowawczych. Poszukiwani są zatem wolontariusze, którzy posługują się językiem polskim i ukraińskim. Do wydziału edukacji zgłaszać się mogą też np. ukraińscy nauczyciele, którzy są uchodźcami.

- Wszystkie osoby zaangażowane w pomoc uchodźcom z Ukrainy prosimy o przekazywanie tej informacji zainteresowanym. Szczegóły w języku polskim i ukraińskim i numery telefonów znajdują się na stronie urzędu miasta - mówi rzecznik miasta.
Ponad 95 proc. dzieci i młodzieży uchodźców nie mówi po polsku. Są jednak osoby, które posługują się polskim. One z kolei mogą znaleźć miejsce w poszczególnych szkołach.

- Na podstawie dokumentów z ukraińskiej szkoły, jeśli ukraińscy rodzice takie posiadają albo w oparciu o ich ustne oświadczenie, dyrektorzy gorzowskich szkół będą podejmowali decyzję o przyjęciu ucznia do klasy. Mogą też poprosić dyrektora szkoły o przyjęcie do niższej klasy niż wynika to z sumy ukończonych lat nauki szkolnej - mówi W. Ciepiela.
Przed inwazją Rosji na Ukrainę liczba ukraińskich uczniów we wszystkich typach gorzowskich szkół wynosiła około 800 (gdy 28 października 2021 pozyskiwaliśmy dokładne dane, była mowa o 770 uczniach, a w ciągu tygodnia przybywało kilka osób).

Czytaj również:
Gorzów uruchomił punkt wsparcia dla uchodźców

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska