MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów pamięta o powstańcach wielkopolskich. Ilu ich zamieszkało w mieście i okolicy?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Tablica upamiętniająca powstańców wielkopolskich znajduje się w głównej alei gorzowskiego cmentarza.
Tablica upamiętniająca powstańców wielkopolskich znajduje się w głównej alei gorzowskiego cmentarza. Jarosław Miłkowski
W poniedziałek 27 grudnia obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W Gorzowie z tej okazji odbyły się uroczystości na cmentarzach przy ul. Żwirowej i Warszawskiej.

- Powstanie Wielkopolskie miało i ma ogromne znaczenie dla nas wszystkich. Dzięki powstańcom wielkopolskim i dzięki temu zwycięskiemu powstaniu, II Rzeczpospolita ukształtowała się w takich granicach, jakie one były - mówił w poniedziałek 27 grudnia wojewoda Władysław Dajczak. Przed południem rozpoczął on gorzowskie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To ustanowione w tym roku święto państwowe, które przypada w rocznicę zrywu Wielkopolan, do którego doszło 27 grudnia 1918 r.

O 10.00 odbyły się uroczystości na cmentarzu przy ul. Żwirowej w Gorzowie, gdzie trzy lata temu w głównej alei nekropolii, na wysokości najstarszej kaplicy cmentarnej, odsłonięta została tablica pamiątkowa ku czci powstańców.
- 11 listopada regiony Polski stały się niepodległe, natomiast Wielkopolska została dalej okupowana przez Niemcy. Chcemy dzisiaj pamiętać o powstańcach. Także tych, którzy później swoje losy związali z Ziemią Lubuską - mówił wojewoda.

Tablica upamiętniająca powstańców wielkopolskich znajduje się w głównej alei gorzowskiego cmentarza.
Tablica upamiętniająca powstańców wielkopolskich znajduje się w głównej alei gorzowskiego cmentarza. Jarosław Miłkowski

Ilu powstańców zamieszkało w Gorzowie?

- W Gorzowie i okolicach zlokalizowaliśmy około 160 grobów powstańców - mówił Andrzej Nawojczyk, sekretarz Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gorzowie. - Na cmentarzu przy ul. Żwirowej pochowanych jest 65 powstańców, natomiast na cmentarzu przy Warszawskiej - 25 osób. Było o dziesięciu więcej, ale część ciał ekshumowano tutaj na Żwirową, a dwa do Poznania - dodawał A. Nawojczyk. Przypominał on też historię powstańców: - Po 1945 roku mężczyźni w sile wieku przyjechali tutaj tworzyć swoją nową małą ojczyznę. Mieli bardzo duże doświadczenie, bo I wojnę światową przeżyli przeważnie w armii pruskiej, później było powstanie wielkopolskie, wojna polsko-bolszewicka, następnie praca zawodowa, a później od 1939 r. znowu wojna i konspiracja w czasie okupacji - mówił sekretarz Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gorzowie. Tylko w ciągu ostatniego roku uratowało ono 15 grobów powstańców, których miejsca pochówku zostały przeznaczone do likwidacji.
- W tej chwili odnajdujemy tych zapomnianych. Tych, którzy nie mają rodzin i czyimi grobami nie ma kto się opiekować. Kilkanaście grobów zostało wpisanych do ewidencji IPN-u jako chronione groby. Myślę, że z czasem wszystkie będą wpisane do ewidencji - dodawał Nawojczyk.

Wieniec przed tablicą upamiętniającą powstańców złożyły także władze Gorzowa.
- To bardzo ważna historia także dla naszego miasta, bo wielu powstańców przyjechało do Gorzowa po II wojnie światowej. Jesteśmy więc zobowiązani, by pamiętać o tej historii i ją kultywować - mówiła wiceprezydent Iwona Olek.
Po uroczystościach na cmentarzu przy ul. Żwirowej podobna uroczystość odbyła się na cmentarzu przy ul. Warszawskiej (tam pomodlono się i zapalono znicze na grobach powstańców).

O powstaniu w bibliotece

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Warszawskiego obchodzony będzie także w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Wojewódzkiej w Gorzowie (róg Kosynierów Gdyńskich i Sikorskiego). O 17.00 rozpocznie się w niej wykład „Bohaterowie Niepodległości - ślady pamięci o Powstańcach Wielkopolskich w Gorzowie i okolicach”.

Czytaj również:
Gorzów. Miasto uczciło 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

WIDEO: Nowe święto państwowe upamiętni Powstanie Wielkopolskie. Prezydent A. Duda podpisał ustawę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Prezydent Andrzej Duda obchodzi 52. urodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska