Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Jak może się zmienić park Czechówek? Miasto szykuje się do modernizacji

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
- W parku musi być miejsce na ognisko – mówi radna Alicja Burdzińska, która zabiega o modernizację parku. Wraz z klubem PiS przeznaczyła pieniądze będące do dyspozycji radnych na przygotowanie jej koncepcji.
- W parku musi być miejsce na ognisko – mówi radna Alicja Burdzińska, która zabiega o modernizację parku. Wraz z klubem PiS przeznaczyła pieniądze będące do dyspozycji radnych na przygotowanie jej koncepcji. Jarosław Miłkowski
Altanka nad parkowym stawem, kamienne kaskady, plac zabaw czy siłownia pod chmurką. Tak ma się zmienić park Czechówek. Mieszkańcy mają jednak uwagę do urzędników: - Zróbcie tam dojazd.

- Zależy nam na tym, żeby zachować naturalny charakter parku. Materiały, które będziemy stosować, w miarę możliwości będą naturalne, czyli będzie to drewno, kruszywo czy kora – mówi Krzysztof Leśnicki z firmy Siedem Wzgórz. Jest autorem koncepcji modernizacji parku Czechówek, czyli 34-hektarowego parku, który jest przy granicy Gorzowa z gminą Santok, a został założony jeszcze w 1927 przez Niemców.
Koncepcja właśnie została zaprezentowana mieszkańcom na specjalnym spotkaniu informacyjnym. Jak się ona przedstawia?

- Wyodrębniliśmy w parku dwa miejsca rekreacji i wypoczynku. Pierwsze jest przy parkowym stawie, a drugie na polanie w parku. Poza nimi będziemy chcieli skupić się na ścieżkach pieszych czy wydeptach – mówi K. Leśnicki. – Nad stawem chcemy ustawić altankę wraz z ławkami i stołem, aby można było usiąść i popatrzeć na staw. Sam staw chcemy odmulić i obsadzić go roślinnością wodną ozdobną. Na cieku wodnym, który wpływa do stawu chcielibyśmy odtworzyć kamienne kaskady, które tworzyłyby coś na kształt małych wodospadów. Na polanie chcemy zrobić drugie miejsce rekreacyjne z wiatą, ławkami, koszami, oświetleniem solarnym. Miałby powstać też plac zabaw, siłownia plenerowa, boisko do gry w bule. Chcielibyśmy też uatrakcyjnić zieleń, na przykład poprzez wysiew łąki kwietnej. Prace na ścieżkach chcemy ograniczyć do zasypania wyrw, które wyrzeźbiła woda opadowa. Planujemy też wstawić tablice w stylu „ tu jesteś”, czyli informujące o lokalizacji i ułatwiające orientację w parku – przedstawiał pomysł autor koncepcji.

"Zróbcie dojazd!"

Co na nią mieszkańcy, których ponad dwudziestu przyszło na wtorkowe spotkanie do urzędu? Mają kilka uwag.
- Wzdłuż ul. Warszawskiej na wysokości parku jest bardzo niebezpiecznie. Nie ma ani ścieżki rowerowej, ani chodnika. Jeśli nie będzie jak dojechać czy dojść, to modernizacja nie ma sensu – mówiła jedna z mieszkanek. - Dlaczego największy gorzowski park ma nie mieć dojazdu dla rowerów? – wtórował kolejny z mieszkańców.

- Jeśli nie zrobicie porządku z wodą, to nie ma sensu robienie czegokolwiek. Wody wyciekają w niższej części parku. Zgniją wszystkie słupki, które wkopiecie. Staw trzeba bezwzględnie pogłębić, poszerzyć i odmulić – mówił Tadeusz Kodź, który mieszka w pobliżu parku.

- Dobrze byłoby zadbać o powrót dawnych nazw. Ten potoczek, który zasila oczko wodne, to Złoty Potok. Można też spróbować odtworzyć „grób” dorożkarza – mówił z kolei Zbigniew Rudziński z PTTK Ziemia Gorzowska. Jedna z legend mówi, że w 1945 w parku zakopał skarb landsberski woźnica miejski, który później został zamordowany.

"Przywróćcie miejsce na ognisko!"

Mieszkańcy chcą też przywrócenia miejsca na ognisko, które było w parku przed laty.
- Jeśli go nie będzie, ludzie zaczną robić je sami – mówiła kolejna z osób na spotkaniu.
- Miejsce na ognisko musi być – dodawała z kolej radna Alicja Burdzińska, która zabiega o modernizację parku. Wraz z klubem PiS przeznaczyła pieniądze będące do dyspozycji radnych na przygotowanie koncepcji.

- Postaramy się uwzględnić państwa sugestie. Sprawdzimy, w jakiej perspektywie czasu możliwe jest wykonanie dojazdu do parku. Poszukamy też bezpiecznego rozwiązania na palenisko – mówiła Agnieszka Kuźba, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej w gorzowskim magistracie.
Kolejnym elementem przygotowań do modernizacji parku będzie wykonanie projektu. Kiedy miałyby się zacząć prace w samym parku, nie wiadomo. Urzędnicy chcę jednak, by było to możliwie najszybciej.

Czytaj również:
Park Czechówek w Gorzowie niebawem będzie miał już 100 lat. Pójdzie do modernizacji

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska