Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzki smak chleba na obczyźnie

Janczo Todorow
- Opieka nad starszym człowiekiem wymaga dużo cierpliwości - mówi Jan Stodulski.
- Opieka nad starszym człowiekiem wymaga dużo cierpliwości - mówi Jan Stodulski. Janczo Todorow
- Z moim chłopakiem za rok kończymy studia i wyjeżdżamy z kraju, tu nie ma ani pracy, ani perspektyw - mówi Ola.

Do pracy zagranicę wyjeżdżało się od zawsze. Ale boom nastąpił po otwarciu rynku pracy w krajach Unii Europejskiej. Anglia, Holandia, Niemcy - to najczęstsze kierunki wyjazdów. - Z moim chłopakiem za rok kończymy studia i wyjeżdżamy z kraju, tu nie ma ani pracy, ani perspektyw - mówi Ola. W ten sposób wypowiada się wielu młodych ludzi. Z dyplomem w ręku bezskutecznie poszukują pracę, najpierw w swoim zawodzie, a potem obojętnie jaką. Jeżeli wreszcie znajdą, to za nieduże pieniądze. Wolą szukać szczęścia na obcej ziemi. Wśród wyjeżdżających jest jednak i sporo ludzi w średnim wieku, a nawet emeryci.

Najbliżej są Niemcy, gdzie szukają głównie monterów, spawaczy, murarzy, tynkarzy. Warunki pracy i płacy są różne. Przy odrobinę szczęścia można znaleźć stałą pracę na umowę, wraz z ubezpieczeniem. Sporo jest ofert na tymczasowe zatrudnienie i na stawkach godzinowych. Stawki są różne: 5-6 euro brutto, albo więcej. Noclegi w motelu robotniczym, za który trzeba płacić z własnej kieszeni. "Hitem sezonu" są oferty dla opiekunek starszych osób, gdyż w ofercie jest bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, a na dodatek wynagrodzenie od 900 do 1300 euro na rękę. Preferowane są osoby znające w stopniu komunikatywnym język niemiecki. Wbrew pozorom praca opiekunki nie jest łatwa, najczęściej ma się do czynienia z chorymi osobami. - Do opieki nad nimi dochodzi jeszcze gotowanie, pranie i sprzątanie, a także praca w ogródku - mówi Jan Stodulski.

- To prawda, że do tej pracy zgłaszają się przeważnie kobiety, ale są też opiekunowie. Byłem w tym roku dwa razy, najpierw miałem podopieczną, a potem podopiecznego. Dałem sobie rady, nie narzekałem. I udało się trochę zarobić. Opłaca się w Niemczech zarabiać, a tu wydawać.

Wyjazdy do Niemiec i innych krajów załatwia wiele firm. - Nasza firma zakłada w Niemczech działalność gospodarcza osoby, która chce pracować tam jako opiekunka - mówi Cezary Gruchot, przedstawiciel firmy Hausengels. - Przeważnie zgłaszają się kobiety, ale mężczyźni też podejmują się pracy opiekunów. Zarobki w tej branży w zachodnich landach są wyższe. Jeżeli podczas pracy wynikną jakiekolwiek problemy, to wystarczy, żeby zadzwonić do nas i od razu reagujemy.
Podopieczni nieraz to ludzie z Alzheimerem, wymagają bardzo dużo troski. Niektórzy są wręcz agresywni. - Starsza pani ciągle mnie myliła z kimś innym, krzyczała na mnie, raz mnie tak dotkliwie pobiła, że miałam siniaki. Musiałam odejść - opowiada pani Agnieszka.
Dla tych, którzy mają w Polsce pracę, ale chcą dorobić, to pozostaje praca przy zbiorach truskawek, chmielu czy jabłek. W Internecie jest mnóstwo portali, na których można znaleźć oferty zatrudnienia w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Inny korzystają z informacji od znajomych, albo z usług pośredników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska