MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Żary. Hala produkcyjna rośnie w oczach

Janczo Todorow 68 363 44 99 [email protected]
Gmina Żary. Hala produkcyjna  rośnie w oczachMariusz Szczepanek i Łukasz Klekot przy montażu dźwigarów.
Gmina Żary. Hala produkcyjna rośnie w oczachMariusz Szczepanek i Łukasz Klekot przy montażu dźwigarów. Janczo Todorow
Firma produkująca wkłady kominowe buduje w strefie inwestycyjnej gminy kolejne hale. Firma zatrudnia obecnie 180 pracowników, ale w maju chce poważnie zwiększyć zatrudnienie.

- Cieszymy się, że na  naszej strefie przemysłowej pojawił się pierwszy inwestor - mówi z zadowoleniem Radosław Pogorzelec, sekretarz urzędu gminy. - Jest to pierwsza jaskółka,  ale mamy nadzieję, za nią przylecą kolejne. Mamy tam do zagospodarowania aż 15 hektarów. W pobliżu jest droga asfaltowa, co  na pewno sprzyja komunikowania się z miastem i innymi miejscowościami. Mam nadzieję, że pojawienie się nowego inwestora zachęci kolejne firmy do skorzystania z naszej oferty - zaznacza sekretarz.

A jakie plany ma  spółka?
-Dla zwiększenia potencjału rozwoju w bezpośrednim sąsiedztwie obecnej lokalizacji na terenie gminnym nabyliśmy dodatkową działkę o  pow. 1,6 hektara - wyjaśnia Ireneusz Koman, prezes MK spółka z. o.o. - Obecnie  trwają tam prace budowlane, stawiamy kolejną halę produkcyjną o powierzchni ok. 3,3 tys. m. kw., w której zainstalujemy nowe linie technologiczne. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze i nową produkcję będziemy sukcesywnie  uruchamiać  już od maja tego roku.

Jak ujawnił nam prezes Koman, dotychczasowy zakład firmy przy ul. Wiśniowej pozostanie na razie na miejscu i będzie funkcjonował równocześnie z nową halą.

- Obecnie zatrudniamy ok. 180 pracowników, po oddaniu nowej części zakładu powiększymy załogę - podkreśla szef spółki.  - Obecna rozbudowa firmy to zaledwie pierwszy etap. Mamy ambitne plany, w ciągu  kolejnych dwóch do pięciu lat chcemy wybudować kolejną halę na terenie gminy wiejskiej.  Wówczas przeniesiemy całość produkcji z ul. Wiśniowej - zaznacza prezes I. Koman.  

Na pomysł, że działki położone w pobliżu miasta mogą być atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów, władze gminy wpadły już kilka lat temu. Trzeba było jednak uporać się najpierw z remontem drogi do Lubomyśla, która była w fatalnym stanie. Starostwo powiatowe wspólnie z gminą zmodernizowało ją i po remoncie mogą po niej poruszać się także ciężarówki o dużej ładowności.

- Był to jeden z niezbędnych warunków, aby wyjść z ofertą do inwestorów i zachęcić ich do dzierżawy gruntów - wspomina Radosław Pogorzelec. - W poprzednich latach zgłosiła się do nas  angielska  firma, która zamierzała wybudować zakład do produkcji kabli. Jednak nic z tego nie wyszło i Anglicy więcej się nie odezwali. Dwa lata temu rozpoczęliśmy rozmowy z żarską spółką MK, ponieważ dowiedzieliśmy się, że ta firma szuka nowych terenów, gdyż planuje rozbudowę zakładu. Przedstawiliśmy jej kierownictwu naszą ofertę. Została przyjęta i rozmowy zostały sfinalizowane - dodaje sekretarz.

Zdaniem R. Pogorzelca transakcja gminy z firmą przyniesie wiele korzyści. To nie tylko jednorazowy wpływ ze sprzedaży gruntów, ale także dodatkowe dochody z tytułu podatku od nieruchomości.

 

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska