MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Glifosat w kaszy gryczanej. Niepokojące wyniki raportu FoodRentgen i Fundacji Konsumentów. Lidl wycofał już podejrzany produkt

Urszula Baumann
Urszula Baumann
FoodRentgen i Fundacja Konsumentów opublikowały raport z wynikami badań kasz gryczanych dostępnych w polskich sklepach na obecność glifosatu – herbicydu powszechnie stosowanego przez rolników. Wyniki są niepokojące.

Kasze zaczęły wracać do łask. Polacy coraz częściej sięgają po nie, bo w teorii są pożywne i zdrowe. Kasza gryczana jest cennym źródłem białka, polecana jest cukrzykom i osobom z nietolerancją glutenu. Niestety nie wszyscy producenci serwują nam zdrowy produkt.

FoodRentgen i Fundacja Konsumentów zdecydowały się przebadać 10 najpopularniejszych kasz sprzedawanych w naszych sklepach na obecność glifosatu – herbicydu, którego stosowanie wzbudza wiele kontrowersji. Autorzy raportu przyznają, że wiedzieli o tym, że niektórzy producenci używają glifosatu do suszenia ziaren gryki czy prosa. Badania to potwierdziły.

Na szczęście nie jest to praktyka stosowana przez wszystkich, ale wyniki analiz są mocno niepokojące. Tylko cztery kasze z dziesięciu badanych nie zawierały tej niebezpiecznej substancji, a w dwóch znaleziono śladowe ilości herbicydu. Pozostałe cztery produkty budzą poważne zastrzeżenia. Główny Inspektorat Sanitarny zapowiedział niezwłoczne podjęcie działań.

Lidl wycofał podejrzaną kaszę z oferty

Na wyniki raportu zareagował Lidl, który na sklepowych pólkach miał kaszę gryczaną z zawartością glifosatu. Wycofał produkt z oferty i poprosił dostawcę o przedstawienie stanowiska w tej sprawie – donosi Portal Spożywczy.

Kto jeszcze znalazł się na liście

Na czarnej liście FoodRentgen i Fundacji Konsumentów znalazły się jeszcze trzy produkty. Które kasze można spokojnie jeść, a na które trzeba uważać, można sprawdzić w raporcie na stronie programu FoodRentgen.

Czym jest glifosat

Glifosat został wprowadzony na rynek w 1974 roku przez firmę Monsanto jako składnik herbicydu Roundup. To jeden z dość powszechnie stosowanych środków do zwalczania chwastów. Stosowany jest przez rolników, ale też działkowców, którzy w łatwy sposób chcą się pozbyć niechcianych roślin.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości tego związku. W 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaklasyfikowała glifosat jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy u ludzi. Rządy niektórych krajów przymierzają się do wprowadzenia zakazu stosowania herbicydu. Ograniczenia obowiązują m.in. w: Holandii, Belgii, Niemczech, Włoszech.
Na terenie UE można używać go do 2022 r.

Zobacz wideo: Kasza - co warto o niej wiedzieć?

wideo: Agencja TVN

Polecamy także: Ocet jabłkowy dietetycznym hitem. Właściwości, przeciwwskazania, przepis na ocet jabłkowy domowej roboty

TO WARTO WIEDZIEĆ

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska