Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz Żagań z podniebnej perspektywy [WIDEO]

Aleksandra Bulaczek
Wideo
od 16 lat
Zapraszamy Was do Żagania, miasta w którym przez ostatnie lata życia pracował naukowo genialny astronom i matematyk, Johannes Kepler… Jak przystało na miasteczko wybitnego astronoma, zapraszamy Was na niezapomniany spacer po nieboskłonie! Co prawda, nie będziemy sięgać gwiazd, ale pokażemy Wam Żagań z innej, podniebnej perspektywy.

Jak to możliwe? Wszystko za sprawą drona, który zarejestrował dla Was niemal bajkowy filmik. Dron pojawił się nad żagańskimi obiektami, które są wizytówką tego lubuskiego miasta, a które teraz możecie obejrzeć w zaciszu swoich czterech kątów.

I tak na przykład na filmie zarejestrowany został majestatyczny, barokowy Pałac Książęcy. Ten pełen dostojeństwa obiekt został wzniesiony na miejscu zamku Piastów z przełomu XIII i XIV wieku. Historia pałacu jest niezwykle ciekawa. Jego inicjatorem był Albrecht von Wallenstein, czeski książę, a zarazem wódz i polityk z okresu Wojny Trzydziestoletniej. Niestety wielkie architektoniczne plany von Wallensteina pokrzyżowała jego tragiczna śmierć w roku 1634. Wtedy to książę został zamordowany (trzeba przy tym nadmienić, że z powodu zaawansowanej choroby - kiły, Albrecht u schyłku życia był bardzo słabego zdrowia).

W 1646 roku księstwo stało się własnością austriackiego męża stanu Vaclava Eusebiusa von Lobkovica. To właśnie za sprawą Lobkoviców pałac żagański zyskał swój obecny kształt. W 1791 roku, po zakupie księstwa w 1786 roku przez hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, księcia Kurlandii i Semigalii, Piotra Birona, rozpoczęto wytężone prace zmierzające do adaptacji pomieszczeń pałacu do potrzeb rodziny książęcej. Jednak dopiero za sprawą córki Piotra Birona pałac zyskał na majestacie i świetności. Dorota de Talleyrand zadbała bowiem m.in. o piękny, bogaty wystrój wnętrz, nową oranżerię oraz przebudowę podjazdu wiodącego do Pałacu.

Co więcej, obiekt zyskał na urodzie i majestacie dzięki okalającemu go Parkowi Książęcemu. To właśnie za sprawą księżnej Doroty odkrył on swoje piękno, z którego po dziś dzień czerpać mogą mieszkańcy miasta oraz turyści. Teren stanowi bowiem obszar dostępny dla każdego, kto ma ochotę na przechadzkę i wypoczynek na łonie natury.

Żagań to miasto, w którym niemal na każdym rogu zetknąć się można z historią. Na pewno miłośnicy dziejów, zwłaszcza tych z okresu II Wojny Światowej wiedzą, że w Żaganiu znajdował się obóz jeniecki Wehrmachtu. Zdecydowaną część więźniów stanowili piloci amerykańscy oraz angielscy, jednak sporo było także żołnierzy innych narodowości, w tym Polaków. To właśnie z tego obozu w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku wydostało się 76 jeńców (koniecznie obejrzyjcie film „Wielka ucieczka” w reżyserii Johna Sturgesa!). Niestety tylko trzem śmiałkom udało się zbiec, reszta została schwytana, przy czym 50 jeńców z rozkazu Hitlera zostało rozstrzelanych.

Oczywiście będąc w Żaganiu, swoje kroki skierujcie w stronę Rynku. Znajdziecie tam nie tylko urokliwe kawiarenki, ale przede wszystkim okazałą, neoklasycystyczną wieżę, która jest pozostałością ratusza. W wieku XVI przeniesiono ratusz na zachodnią część zabudowy mieszkalnej miasta.

Gdy napijecie się aromatycznej kawy, posilicie w jednej z żagańskich restauracji i zachwycicie miejskimi pejzażami, swoje kroki skierujcie na deptak. Tutaj znajdziecie pomnik wspomnianego już astronoma Keplera, który za czasów właścicieli miasta, von Wallenstainów, pełnił rolę ich doradcy.

Pomnik astronoma gości w mieście od 2009 roku i zaprasza wszystkich odwiedzających do odkrywania żagańskich tajemnic, no i oczywiście do… pstrykania fotek z wybitnym uczonym w tle!

Oglądaj w jakości fullHD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska