Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie ubezpieczyć w 2024 uprawy z dopłatą? Poznaj listę towarzystw, z którymi minister podpisał umowy

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy, którzy wnioskują o dopłaty bezpośrednie, mają obowiązek ubezpieczenia przynajmniej połowy upraw.
Rolnicy, którzy wnioskują o dopłaty bezpośrednie, mają obowiązek ubezpieczenia przynajmniej połowy upraw. pixabay.com/pasja1000
Podobnie, jak w poprzednich latach rolnicy mogą w 2024 roku skorzystać z ubezpieczeń dotowanych przez państwo. Rozporządzenie w tej sprawie przewiduje udzielanie 65 proc. dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu ubezpieczenia zarówno od ryzyka wystąpienia szkód na uprawy rolne, jak i zwierząt gospodarskich.

Spis treści

Gdzie ubezpieczyć w 2024 r. uprawy i zwierzęta z dopłatą?

Polisę z dopłatą można wykupić w tych towarzystwach, które współpracują w danym roku z resortem rolnictwa. W grudniu 2023 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał umowy na dopłaty do składek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 roku z 9 zakładami ubezpieczeń:

  • Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  • Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • AGRO Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
  • TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • VH VVaG Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Oddział w Polsce z siedzibą w Poznaniu,
  • Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie,
  • TUiR WARTA S.A.

Ubezpieczenia rolnicze z dotacjami - najważniejsze zasady

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia przysługują producentom rolnym w wysokości do 65 proc.% składki. Dopłaty mogą być udzielone do:

  • upraw rolnych (zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru) od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę oraz ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne do składki do 1 ha uprawy;
  • zwierząt gospodarskich (bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności do składki do 1 sztuki.

Ministerstwo wyjaśnia, że 65 proc. dopłat do składki ubezpieczenia przysługuje w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczających 9 proc. sumy ubezpieczenia.

Trwa głosowanie...

Jakie są Twoje przewidywania wobec 2024 r. w rolnictwie?

W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości 12 proc. i 15 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw. Po przekroczeniu ww. stawek dopłata będzie proporcjonalnie pomniejszana.

Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich przysługują producentom rolnym w wysokości 65 proc. składek pod warunkiem określenia przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych ubezpieczenia od łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekraczających 0,5 proc. sumy ubezpieczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie ubezpieczyć w 2024 uprawy z dopłatą? Poznaj listę towarzystw, z którymi minister podpisał umowy - Strefa Agro

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska