MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy od komputera bolą oczy

oprac. (tami)
Pracujesz przy komputerze? Rób przerwy zwłaszcza, gdy pieką cię oczy.
Pracujesz przy komputerze? Rób przerwy zwłaszcza, gdy pieką cię oczy. Fot. DigiTouch
U prawie 90 proc. osób pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, występują problemy z oczami. Powstało nawet pojęcie, określające takie objawy.

- Do Computer Vision Syndrom (CVS), należą m.in. podwójne widzenie czy zespół suchego oka - mówi dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus.

Najczęstsze dolegliwości okulistyczne, wywołane przez monitor komputera, to ból oczu. Zgłasza go aż 41 proc. pacjentów. Na suchości i pieczenie skarży się 37 proc. pacjentów. 37 proc. osób z CVS dokucza również zaburzenie widzenia, które zwykle określane jest przez pacjentów jako niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie. Do innych zgłaszanych objawów należą zmęczenie oczu, podrażnienie i zaczerwienienie.

Najczęstszym skutkiem długiej pracy z komputerem jest zespół suchego oka. Jedną z przyczyn powstawania tych objawów jest znaczne zmniejszenie częstotliwości mrugania. Prawidłowo mrugamy około 20 razy na minutę. - Taka częstość mrugania zapewnia równomierne rozprowadzenie łez po powierzchni oka i jego prawidłowe nawilżenie. W trakcie pracy przy komputerze mrugamy 2-3 razy rzadziej - mówi dr Iwona Filipecka. - Powoduje to wysuszanie spojówki i rogówki, a w konsekwencji ból, pieczenie, uczucie suchości i zaczerwienienie oczu.

Długotrwała praca przy komputerze może stanowić również problem dla alergików. Monitor bardzo silnie przyciąga cząsteczki kurzu, a wraz z nimi bakterie, pyłki i roztocza. Są to bardzo silne alergeny i mogą powodować długotrwałe alergiczne zapalenie spojówek i powiek, których typowe objawy to stałe zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk tkanek.

Co możemy zrobić, by ulżyć naszym oczom?
Przeczyść ekran monitora przed każdym dniem pracy
* wymuszaj dodatkowe mruganie
* co kilkanaście minut popatrz w dal, najlepiej na zieloną przestrzeń
* ustaw w swoim komputerze odpowiedni rozmiar czcionki, najlepiej 12 lub więcej
* jeśli stosujemy światło sztuczne należy pamiętać aby było równomiernie rozproszone w pomieszczeniu, nie powodujące olśnienia. Nie powinno być dużej różnicy w oświetleniu ekranu i pomieszczenia
* wilgotność i temperatura są istotnymi czynnikami wpływającymi na film łzowy. Prawidłowa wilgotność to 65 - 75 proc. a temperatura 20 - 22 stopni
* zaopatrz się w "sztuczne łzy".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska