MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gazyfikacja Szczańca możliwa jeszcze w tym roku. Polska Spółka Gazownictwa postawi stację regazyfikacji LNG i wybuduje gazociąg w Szczańcu

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Wideo
od 16 lat
Gazyfikacja Szczańca możliwa jeszcze w tym roku. Sieć gazowa we wsi? Jeszcze w tym roku ma pojawić się stacja regazyfikacji LNG i zapłonie pierwsza świeczka. W pierwszej kolejności do wybudowanej sieci zostaną podłączone obiekty gminne. Możliwość taką będą też mieli mieszkańcy ul. św. Wojciecha. Jak to możliwe?

Gazyfikacja Szczańca możliwa jeszcze w tym roku

W 2013 roku z połączenia kilku spółek regionalnych została powołana Polska Spółka Gazownictwa, której zadaniem jest m.in. budowa za państwowe pieniądze sieci gazowniczych w gminach, które w ogóle nie mają gazu sieciowego. Jedną z takich białych plam jest właśnie gmina Szczaniec.

- Mamy podpisany list intencyjny, komisja weryfikacyjna zakwalifikowała nas do programu - informuje wójt Krzysztof Neryng. A łatwo wcale nie było. - Wysiłki w tej sprawie są czynione od lat, także za poprzedniej władzy - przypomina wójt. - Również po objęciu funkcji wójta próbowałem ten temat drążyć, trafiłem na mur. Nie było zainteresowania gazyfikacją takiej gminy jak Szczaniec, gdzie nie ma szans na większy odbiór gazu.

- Gaz będzie kołem zamachowym dla rozwoju gminy - przekonują przedstawiciele PSG

Dopiero w ubiegłym roku wójt trafił na PSG, rozmowy nabrały tempa jesienią. Spółka stawia stacje regazyfikacji LNG i buduje sieć gazową w terenie. Wszystko to w stu procentach za pieniądze państwowej spółki. W Szczańcu inwestycja jest na progu opłacalności, ale spółce udało się wydłużyć okres zwrotu nakładów do 26 lat. Dobrą prognozą jest w gminie wyznaczenie ok. 70 ha strefy gospodarczej, co rokuje zainteresowanie inwestorów a w konsekwencji odbiorców gazu.

Gazyfikacja Szczańca. We wsi stanie stacja regazyfikacji LNG

Na czym polega sieć LNG? Gaz jest najbardziej ekologicznym nośnikiem energii, jego użycie zmniejsza emisję szkodliwych substancji. W pierwszej kolejności spółka stawia stację regazyfikacji LNG, czyli zbiornik, do którego cysternami będzie dostarczany gaz skroplony. Gaz ten paruje w specjalnych parownicach i zamienia się w paliwo, które wybudowaną przez PSG siecią dostarczane będzie bezpośrednio do obiektów użyteczności publicznej, zakładów i domów mieszkalnych.

Na stacji regazyfikacji LNG w Szczańcu stanie zbiornik do 10 m sześc. o przepustowości 110 m sześc., co będzie dawało 6 tys. m sześc. gazu użytkowego. Stacja, której właścicielem pozostaje PSG jest obiektem mobilnym, co oznacza, że można ją przenosić w inne miejsce, zamienić na większą. Gmina wskazała, za symboliczną kwotę, działkę do lokalizacji przy PSzoK-u. - Jest to miejsce możliwie najdalej oddalone od centrum miejscowości, a więc w bezpiecznej odległości od zabudowań mieszkalnych - mówi wójt.

Gazyfikacja Szczańca. Jak zostać odbiorcą gazu

Do gazociągu w Szczańcu będą się mogli podłączać także mieszkańcy tej miejscowości, w pierwszej kolejności z ul. św. Wojciecha, którędy sieć będzie prowadzona do obiektów gminnych: szkoły, urzędu gminy, ośrodka kultury. W pierwszej kolejności zostanie podłączony budynek po byłym posterunku, który przejdzie gruntowną modernizację.

- Obejmowanie infrastrukturą kolejnych miejscowości jest tylko kwestią czasu - dodaje K. Neryng.

Jak zostać indywidualnym odbiorcą gazu? PSG odpowiada tylko za budowę sieci, którą doprowadzi przed posesję. Koszt wykonania przyłącza (szafka) poniosą mieszkańcy, na dzisiaj wynosi ok. 2 tys. zł. Po stronie mieszkańców będzie również doprowadzenie instalacji do budynku, rozprowadzenie jej i zakup kotła gazowego.

Wójt zaznacza, że inwestycja rozpoczyna się tam, gdzie jest największa możliwość odbioru gazu. - Obejmowanie infrastrukturą kolejnych miejscowości jest tylko kwestią czasu - dodaje K. Neryng.

Gazyfikacja Szczańca. Kto dostarczy skroplony gaz

Ile może kosztować gaz LNG? To kwestia cen u sprzedawców, jednak zarówno LNG, jak też zwykły gaz ziemny dla odbiorców będą w tej samej cenie. Trzeba wiedzieć, że to gmina wystąpi do sprzedawców, którzy określą cenę paliwa. Jeśli tego nie zrobi, jest z urzędu obligatoryjnie wyznaczony dostawca. Dodajmy, że na portalu PSG znajduje się lista podmiotów, które mają koncesję na obrót paliwem gazowym.

- Gaz będzie kołem zamachowym dla rozwoju gminy - przekonują przedstawiciele PSG. Aby tak się mogło stać, samorząd stworzył mapę terenów, które w planie zagospodarowania przestrzennego będą mikro strefą gospodarczą. Co prawda z ok. 70 ha w posiadaniu gminy jest tylko ponad 5-hektarowa działka, reszta należy do prywatnych właścicieli. Strefa leży wzdłuż drogi krajowej K92 oraz skrzyżowania K92 z autostradą A2.

We wtorek (23 kwietnia) przedstawiciele spółki przedstawili prezentację radnym gminy. Na najbliższej sesji radni podejmą uchwałę w sprawie lokalizacji stacji LNG. Gaz w Szczańcu może popłynąć gazociągiem jeszcze w tym roku. PSG realizuje sześć takich inwestycji. W Lubuskiem w październiku powinna być oddana sieć w Dobiegniewie.

Macie swoją ciekawą historię? Chcecie się nią podzielić z Czytelnikami? Dzwońcie pod nr 607 316 678 lub piszcie na FB Dzień za Dniem lub [email protected]

ZOBACZ TAKŻE: LNG i wyspowe sieci dystrybucyjne - Polska Spółka Gazownictwa

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska