Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Dbajmy o środowisko, to się opłaci

red.
Wsparciem zostaną objęte m.in. projekty polegające na głębokiej modernizacji energetycznej budynków
Wsparciem zostaną objęte m.in. projekty polegające na głębokiej modernizacji energetycznej budynków pixabay
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Lubuskie. Gospodarka niskoemisyjna . Unia Europejska stawia na ochronę środowiska. Nic więc dziwnego, że promuje rozwiązania, które mają sprawić, że przejdziemy na gospodarkę niskoemisyjną, m.in. poprzez: wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE), zmniejszenie zużycia energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w miastach oraz wzrost udziału energii wytwarzanej w procesie kogeneneracji.

Priorytetem jest eliminacja produkcji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z konwencjonalnych źródeł wytwarzania ciepła na rzecz zastąpienia ich przez źródła odnawialne i kogenerację, inteligentne zarządzanie energią w infrastrukturze publicznej i sektorze wielorodzinnych budynków mieszkalnych, ale także ograniczenie emisji spalin i zachęcenie ludzi, aby korzystali z komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych czy przemieszczania się pieszo. Na powyższe cele, które są zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym - Lubuskie 2020 w Osi Priorytetowej III "Gospodarka niskoemisyjna" wydzielono z ogólnej puli ponad 108 mln euro.

Wsparciem zostaną objęte m.in. projekty polegające na głębokiej modernizacji energetycznej budynków. Mowa tutaj o objęciu wsparciem obiektów użyteczności publicznej (czyli np. szkół, domów kultury, kin) oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Zaplanowana interwencja będzie obejmowała ocieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację oświetlenia, przebudowę instalacji grzewczych, wentylacji i klimatyzacji oraz zastosowanie OZE. Istotne jest, aby zaplanowane zadania wynikały z rzetelnie przygotowanego audy¬tu energetycznego.

Kto może stanąć do konkursu? Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, stowarzyszenia i porozumienia, właściciele, zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkaniowych.
Konkursy planowane są na IV_kwartał 2015 r., tylko na projekty realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Zielonej Górze i Gorzowie. Jeśli chodzi o OZE, Unia Europejska, za pośrednictwem RPO -_Lubuskie 2020, ma konkretne plany. Będzie można uzyskać wsparcie na budowę nowych źródeł wytwórczych -_cieplnych, np. z wykorzystaniem energii geotermalnej, słonecznej, biomasy i biogazu, ale także tych, które wytwarzają energię elektryczną z wykorzystaniem energii wiatrowej, wodnej i słonecznej. Wsparciem objęte będą również budowa i modernizacja elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych średniego oraz niskiego napięcia. UE stawia też na budowę instalacji do produkcji biokompo-nentów lub biopaliw drugiej i trzeciej generacji.

Celem wszystkich działań jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń i zapewnienie mieszkańcom regionu bezpieczeństwa energetycznego

Kto może zostać wnioskodawcą? Przedsiębiorcy (MŚP), jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie i szkoły wyższe, jednostki naukowe, badawczo-rozwojowe, instytucje kultury, operatorzy systemu dystrybucyjnego. O pieniądze starać się mogą także właściciele i zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkalnych, rolnicy, rybacy śródlądowi oraz hodowcy ryb. Celem wszystkich działań jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń i zapewnienie mieszkańcom regionu bezpieczeństwa energetycznego. Wsparciem objęta zostanie również modernizacja taboru transportu publicznego (zbiorczy transport pasażerski, transport szynowy). W przypadku zakupu pojazdów zasilanych w sposób konwencjonalny niezbędne będzie spełnienie przez nie normy emisji spalin EURO 6. Priorytetowo będzie traktowany zakup pojazdów elektrycznych, hybrydowych, napędzanych biopaliwem czy wodorem.

W przypadku miast posiadających transport szynowy planowane są również inwestycje w tego typu flotę. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły starać się także o pieniądze na: ścieżki rowerowe, które mają pełnić funkcje korytarzy transportowych i będą stanowić alternatywę dla innych środków transportu, inwestycje w zintegrowane centra przesiadkowe i wspólny bilet. Ponadto w ramach Osi Priorytetowej III przewidziano wsparcie na: inwestycje w obiekty typu Park & Ride (parkuj i jedź), budowę lub przebudowę dróg lokalnych związanych z mobilnością miejską oraz modernizację systemów oświetlenia ulic pod kątem zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, w tym z wykorzystaniem OZE. Dofinansowanie tych projektów będzie wynosiło maksymalnie 85 proc. całkowitych kosztów projektu.
Na razie dbanie o środowisko nie weszło nam w krew, ale już niedługo Lubuszanie przekonają się, że jest to nie tylko korzystne dla zdrowia, ale także bardzo opłacalne.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

KONTAKT

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Główny Punkt Informacyjny:
Zielona Góra - tel.: 68 45 65 454

e-mail: infoue@lubuskie,pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska